.Vizitator..

Cu ce spal instalatiile de apa ale toaletei ?

14 postări în acest subiect de discuţie despre Cu ce spal instalatiile de apa ale toaletei ?

Cu ce spal instalatiile de apa ale toaletei ?

.Vizitator..

Cand am scapat mai multa solutie roz, am constatat ca a inceput sa "rupa" si sa scoata la iveala niste depuneri negre, ca de mucegai.

Apai, stiu eu ca mucegaiul se scoate cu clor, sau daca n-o fi mucegai m-as descurca sa-i bag niste smacuri, dar mi-e teama de materialele care sunt pe acolo: garnituri, plastice, pompa...

De asemenea, mi-e sa nu infund pompa cu ce se aduna - pompa este asemanatoare constructiv cu cea normala de apa ?

Apoi... bazinul de jos are un miros tare neplacut de cand am luat rulota.
L-am spalat de cateva ori (mai soft, tot de frica garniturilor), am bagat si ceva mai multa solutie albastra, parca s-a mai estompat mirosul dar tot e nasol.

Deci: cu ce le spal pe fiecare, ca sa nu am surprize la garnituri si materiale sensibile ?
Dar sa le si spal...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

La toate produsele postate de mine, exista bonusuri, cum de fapt am facut si voi face cu toti cei care sunt inscrisi in forum si au dorit/doresc sa achizitioneze ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Coane Georgele ,

Eu am scos pompa din locul ei , si am spalat cu mana si cu un burete interiorul vasului in care este apa de tras.

Aveam tot asa niste chestii negre care ma scoteau din sarite cand apareau la trasul apei.

Acu' am scapat de ele  superok

Pentru vasul de jos foloseste orice solutie  oricat de a dracului poate sa fie , pentru ca in afara de garnitura de etansare de la clapeta nu ai alte garnituri la vasul ala care sa se deterioreze . In alta ordine de idei nu cred ca o sa lasi acolo cu zilele solutia de curatat , si daca o lasi acesta va sta linistita pe fundul vasului (deh , legea gravitatiei !....  nu ?) deci nu va fi in contact cu garnitura amintita.

Poate sa pui acizi prea tari care sa aibe vapori ce pot ataca -virgula- cauciucul garniturii, dar altfel nu trebuie sa ai probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Cum spune Viorel sunt ceva solutii de curatare pentru casete si vasul de apa murdara.

Dar dupa investitia pe care vrei sa o faci tu poti folosi fara probleme clor de genul celui folosit la curatat WC-ul ca nu afecteaza cu nimic sau daca ai un prieten care te poate ajuta cu niste acid clorhidric de max 35-36% concentratie ar fi bun.

Cum spune si Adrian partea cu vasul de sus este de rezolvat manual fara solutii ca riscul sa bubui pompa este mare.

Cauza la ceea ce ai patit tu si altii este faptul ca nu goliti rezervoarele cand nu le utilizati cu toate ca este un lucru usor de facut care necesita cateva minute pe langa faptul ca probabil cineva a folosit rezervorul fara solutie roz sau cu o solutie de 2 bani.Rolul acelei solutii este sa igienizeze rezervorul de apa pentru WC.

Rezervorul de la WC are buson de golire in spatiul destinat casetei de toaleta, cum toate celelalte aplicatii au sisteme de drenaj.

O sa incerc sa deschid un subiect nou in legatura cu golirea sistemelor de alimentare cu apa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Vasul de jos ar trebui demontat in bucatele, iar fiecare piesa pastrata in apa cu clor, domestos sau alte solutii dezinfectante. Mirosul persistent de urina nu cred ca va (mai) iesi vreodata din "plastice", dar se poate diminua.

Mie mi s-a parut ca ajuta spalarea exterioara cu apa si pastrarea plin cu apa in perioadele cand nu se foloseste rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

"Parfumurile" sunt combinate , ca doar de aia este facut vasul ala .

In general ramane un miros persistent de "mirodenii" atunci cand se face "economie" la solutii din alea care se pun in vas , sau la parfumant care se pune in apa de tras .

Totul este ca dupa fiecare golire sa fie cat mai bine clatit , si sa fie puse substante in el pe perioada in care nu este folosit.

Cred ca este de inteles sa nu lasi in el "chestiile" de la o iesire la alta , chiar daca ai pus substante de neutralizare , descompunere sau parfumare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu mai pun niste solutie albastra si cam jumatate de litru de apa peste ce mai las in fosa, si vad ca are efect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu refolosesc WC-ul cam la fiecare saptamana , daca nu la doua saptamani , si pana acum nu am avut neplaceri in ceea ce priveste "damf"-ul emanat.

Iti sugerez ca atunci cand ai o perioada mai mare de nefolosinta ( daca se poate spune asa) sa pui pe langa substante si un sapun din acela de forma cilindrica pentru spalat WC-ul ( alea folosite drept rezerve la chestia aia ca un cos pus in calea apei de tras ; Wick , pick , sau mai stiu eu cum) sau o pastila din aia albastra ca un cub sau ca un drajeu care se pune in bazinul de tras de la WC-ul de acasa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AVASILOAE

wcm Buna dimineata!

Am o Delta 2008 si as vrea sa stiu de ce la wc imi merge pompa si vine apa iar la chiuvete nu?Rezervorul (bidonul) care-l am este doar ptr wc?

Mai exista un robinet pe undeva care poate fi inchis? ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

WC-ul are bazinul lui de apa si are o pompa proprie.Pentru chiuvete exista un bidon sau un bazin de apa separat cu o alta pompa de apa.Așa este la mine.

Si ca sa fim in ton cu topicul , in bazinul de apa pentru WC se pune soluția roz si in fosa soluția albastra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AVASILOAE

:-) Multumesc mult.Inseamna ca am cumparat-o fara bazin si pompa pentru chiuvete.Am s-o studiez(controlez) mai bine sa vad cum pot avea apa la chiuvete.

Inseamna ca olandezii nu folosesc chiuvetele din rulota?Scurgerea de la chiuvete se face in alt bazin decat cel de la wc?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Deschide , te rog frumos, un alt topic despre problemele tale.Asta e despre altceva.Nu de alta, dar ne perpelește Viorel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sunt modele de rulote/autorulote care au bazin comun de apa curata pentru WC si pentru chiuvete.

In general sunt doua bazine diferite , tocmai pentru a putea pune solutie roz(parfumanta) in apa de tras de la WC.

Acum , depinde de modelul de rulota pe care il ai.

Indiferent cum este format circuitul de apa curata , cu siguranta colectarea apei reziduale se face in bazine separate pentru chiuvete (dus) si pentru WC. 

Nu toate rulotele au bazin de colectare a apei reziduale ; la majoritatea dintre ele apa se scurge sub rulota , direct pe pamant.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.