Carmen

Salve, bine v-am gasit

12 postări în acest subiect de discuţie despre Salve, bine v-am gasit

Salve, bine v-am gasit

Carmen

Buna tuturor!

Suntem o familie de 4 persoane (compusa din 2 adulti si 2 baieti adolescenti)+1 lupoaica rasa lup cehoslovac.

Avem un Ford Grand C-max, 1, 6 TDCi, 115 Cp, 85 kw, an fabricatie 2012 in Germania.

Mai avem si un logan berlina mai vechi, tot diesel ca masina de serviciu si de oras. Fordul Grand C-max, e un model de masina prea putin comercializat la noi, e un MCV compact cu 7 locuri, construit pe platforma noului focus. E masina noastra de vacanta, are portiere culisante, un spatiu generos si modular. Practic o persoana de pana in 1, 70m(adica eu) poate dormi confortabil cand rabatezi si culisezi scaunele de pe randul 2 si 3.

Dar sa revin la datele necesare achizitionarii unei rulote : fordul are masa proprie 1567, iar cea max. autorizata 2200 kg. In talon scrie ca poate trage o remorca  cu dispozitiv de franare pana la 1200 kg, iar fara dispozitiv de franare de 750 kg. Maxima tehnica admisa a ansamblului nu trebuie sa depaseasca 3400 kg. Acum studiem piata iar la anul dorim sa ne luam o rulota.

Avand rulota sper sa avem alta libertate de deplasare, noi o dorim pentru a ne bucura de natura mai mult off-camping, de a ne bucura de rasaritul sau apusul soarelui pe marginea unui lac montan sau pe malul marii, fara a avea treaba cu nimeni si fara a ne chinui tot timpul sa tragem scaunul cu rotile pe nisip, pe teren accidentat sau pe scari cum patim de obicei. Baietelul meu cel mic e in refacere dupa o displazie de sold, nu poate merge acum decat pe distante scurte, asa ca intotdeauna avem cu noi un scaun cu rotile iar multe locatii ne sunt inaccesibile datorita acestui motiv.

Avand o rulota la indemana el se poate odihni in conditii civilizate foarte aproape de locul de agrement, fara sa tot ocolim, sa cautam locuri izolate si sa ne chinuim mereu sa gasim un loc liber de parcat masina. Cel putin asa sper. Am cautat initial un motocaravan, favorita mea e Laika ecovip 6, dar asta era prea scumpa pentru bugetul nostru. In plus piata motocaravanelor e foarte noua la noi, probabil gasesti cu dificultate piese de schimb daca ai probleme cu masina...

Asa ca am renuntat la motocaravan second hand si am zis ca e mai intelept un ansamblu : masina aproape noua+ rulota.

In concluzie ne trebuie o rulota sa ne asigure independenta off-camping cateva zile, cu 4 paturi spatioase, fara infiltratii si defecte si an de fabricatie dupa 1995.Inca nu avem carlig de tractare pe Ford, poate ne sfatuiti de care sa ne luam.

Bugetul nostru e de maxim 3300 euro sau 14.500 ron cu totul, adica transport, inmatriculare, acte.

E posibil sa gasim o rulota decenta pana in acest pret?

Personal imi plac rulotele Hobby, dar sunt cam grele si cele 2 modele Burstner Premio 490 TL (varianta pana in 1200 kg) si Burstner premio 435 TS Model Burstner

Insa nu exclud nici un alt tip de rulota, imi doresc doar sa aiba configuratia paturilor ca in modelele respective, sa cantareasca cat mai putin si sa n-aiba defecte.

Ah mai vroiam sa spun ca pe masina am pus o cutie de portbagaj uriasa, tip Whaler, in principal pentru a depozita scaunul cu rotile cand plecam la drum in formatie 4+1(catelusa) sau 7 (cu parinti/prieteni ).

Cat influenteaza acest lucru tractarea unei rulote?

Va multumesc pentru orice sfat!

313ta9w.jpg

Distribuie această postare


Link către postare

Carmen

Acu' sa ne fie cu iertare , cu 1.6ltr , fie ei si diesel , fie ei si de la Ford o sa dea de mare belea cand o sa fiti 7 in masina, cu bagaje , si cu rulota agatata in carlig.

***

Pai bine atunci, lasam soacra si luam doar cainele. superok  E pe post de antifurt  zxb  :)

Multumesc, o sa ma apuc sa studiez si o sa va mai cer sfatul daca imi permiteti.

259e9h2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator Niky Radu

Frumoasa introducere si prezentare, bine ai venit...in talon sau cartea de identitate scrie masa maxima in ansamblu, masina plus rulota, din pacate nu poti folosi maximum de greutate la masina si la rulota separat, greutatea maxima pe care o poti pune pe ansamblu este limitata si nu se cumuleaza cat poate masina plus cat poate rulota, din experienta iti pot zice ca daca incarci cele 7 scaune ale masinii plus bagaje nu poti trage rulota de 1200kg...fa-ti un calcul si spune cat mai ramane pt rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

  Bun venit si mult spor la cautare rulotei !

  Eu nu ma pricep la masini si la dat sfaturi, dar in schimb pot sa va spun ca aveti un catel SUUUUUUUUUUPERB.  wow

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator Niky Radu

@Catalin...daca era ceva pe forum care se incadra in bugetul tau, fii sigur ca iti era prezentata, mai mult decat sfatul sa te duci sa vezi ceva nu avem ce sa-ti zicem, este off topic postarea dar aici ai zis off-ul...chiar este una pe forum in bugetul tau....

Distribuie această postare


Link către postare
Carmen

Mi s-a recomandat o rulota Knaus care sincer imi place dar imi depaseste bugetul.

Nu avem nici o graba, o sa mai caut, o asemenea investitie e pentru o lunga perioada.

Stand la casa, rulota  o putem folosi si pe post de cabanuta in gradina, adica o putem racorda la curent, apa si canalizare fara probleme.

In ce priveste greutatea in masina, numai scaunul cantareste 25 kg desi se pliaza si se demonteaza, de noi nu mai zic nimic. Cu 4 persoane +caine (29 kg), ne incadram intr-o rulota pana in 1100 kg?

Ca idee cat poti rezista in natura cu o rulota doar cu ce are ea in dotare, adica fara aprovizionare cu apa curenta, electricitate si gaz?

Pe la campinguri te lasa sa aduci asemenea caine cu tine? A mea e dresata, inteligenta si nu latra prosteste :)

Mai pun o poza de ansamblu cu masina cand am fost la pensiunea Pomicom inainte sa punem portbagajul , in Satic.

E o pensiune foarte buna, au si pastravarie, iar vinul la masa e din partea casei.

skugqf.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Carmen

  Bun venit si mult spor la cautare rulotei !

  Eu nu ma pricep la masini si la dat sfaturi, dar in schimb pot sa va spun ca aveti un catel SUUUUUUUUUUPERB.  wow

---------------

Multumesc, e sufletul meu pereche(soulmate, cum se zice). Sunt fericita si ma simt in siguranta, cand ma pierd pe poteci din padure cu lupoaica langa mine.

Scuze de offtopic, vroiam doar sa spun domnului Cristian ca rasa lup cehoslovac a fost un proiect secret al armatei cehoslovace dupa al 2-lea razboi mondial, o rasa creata pentru graniceri din ciobanescul german si lupul carpatin. Dupa terminarea razboiului rece, rasa aceasta a fost revendicata ca rasa nationala de cele 2 tari , desi Cehia si Slovacia s-au despartit, denumirea a fost pastrata. Recent rasa a fost recunoscuta si de Federatia Chinologica Internationala. Wolfdog

Cine stie poate vreodata ne vom intalni.

Distribuie această postare


Link către postare
Fatu Narcis

Bine-ai venit!

De ce nu iei legatura cu Viorel - administratorul forumului? Am inteles ca aduce din Olanda piese si accesorii, poate iti aduce si o rulota...

Referitor la catelusa, eu am un bichon havanez si nu il iau cu mine in camping fiindca nu il pot lasa singur in rulota cat timp vizitez muzee, cetati si alte obiective, deoarece ar face o harmalaie imensa si ar deranja restul locatarilor campingului. Deasemeni, in drumetii, daca se intalneste cu un ciobanesc, mi-l rontaie ca pe un snacks... Doar daca gasesc un camping cu pensiune canina pot sa-l iau.

Distribuie această postare


Link către postare
Carmen

Domnul Fatu cunosc genul bichon, am si o pechineza iar comportamentul e similar.

Cu pechineza nu m-as duce nicaieri, i se face rau si pe masina.

Pe lupoaica nu o rontaie nici un ciobanesc, a avut destule intalniri cu genul asta...poate invers, a mea are obiceiul sa ii muste de fund :)

[embed=425, 349]

[/embed]

Puslamaua familiei nu latra decat in caz de nevoie iar daca mergem in camping cainele va dormi afara sub rulota, legat cu lant si o va pazi. Am fost cu ea la pensiuni si hoteluri, intotdeauna dormea pe balcon fara probleme, e educata si cuminte. De exemplu la hotelul Belvedere din Eforie Nord, preturile sunt mici, conditii decente(frigider, curatenie, televizor) si cainii sunt acceptati.Noi am stat acolo cateva zile, cu ocazia unei competitii chinologice in Constanta chiar anul acesta.

Bugetul nostru e in jur de 3300 euro pentru rulota. Fiind incepatori , trebuie sa ne orientam pentru unele aflate deja in Romania, eventual la firme de profil care pot oferi garantii cu privire la starea tehnica a rulotei si la care sa apelam in perioada post garantie. Ce ne facem daca descoperim ulterior ca are probleme?  tamp

La inceputul lui septembrie a.c. o sa mergem la Sulina (dar fara caine), o saptamana in concediu, a mai fost pe acolo cineva sa ne dea sfaturi de pescuit?

Noi suntem  amatori in domeniu, dar as multumi oricui imi da un sfat ce momeala se foloseste sa prinzi si altceva decat broaste ?  ptg

Daca aflu de vreun camping, o sa va spun desi pe acolo nu cred ca poti ajunge cu masina sau rulota.

Un week-end placut tuturor si multumesc pentru urarile de bun venit.  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate!

In primul rand, frumoasa si interesanta prezentarea.

Daca nu reusesti sa descoperi in forum toate acele informatii de care ai nevoie, telefonul meu nu se inchide niciodata. Un bip si voi suna eu.

P.S. fiind un iubitor de animale, pot scrie ca este superba catelusa.

Distribuie această postare


Link către postare
Carmen

Pai pana apare rulota putem sa continuam pe linia asta.  :) Chiar ma bucur ca mai sunt si alti iubitori de animale. Sunt foarte frumosi blanosii si pasarelele, sa va traiasca. Asa ca daca unii au "stoluri", plusam si noi cu bancuri ...de pesti ca mai am si un acvariu de 180 l acasa, populat cu tetrazone, neoni si corydoras. Aici era in perioada lui de glorie.

e7nk8j.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster

In primul rand bun venit intre rulotisti! In ceea ce priveste concediul la Sulina, se poate pescui si in mare si in apa dulce. Ca incepatori, in mare este distractiv la guvizi, mananca orice ( scoici, carne de pui, ficat , etc. ). In apa dulce ( lacuri, Dunare, canale din zona) puteti pescui cu undita folosind viermusi sau rame ca momeala. Veti prinde usor carasi, rosioara si nelipsitul biban. Cereti sfatul gazdei, sau celui care va plimba cu barca sau oricarui localnic despre locurile bune din apropiere. Cand veti deprinde mai multe din acest sport, puteti cauta avatul, stiuca , crapii si somnii, dar aceasta inseamna lansete, momeli diferite si mult timp alocat.

Deoarece sunteti in cautarea unei rulote, va puteti uita si pe site-ul Rulote Turistice. Este o firma din Cluj care aduce rulote din Olanda. Calitatea este garantata , dar si preturile sunt putin mai mari decat alte anunturi. Nu fac reclama, eu de acolo am luat rulota, apoi si alti prieteni si nu am fost dezamagiti. Daca nu au in stoc, pot aduce si la cerere modelul cautat. Cine stie, poate asa va rezolvati problema achizitiei rulotei. Mult succes!

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.