Cristian Popa

Merita sa ai cupla antibalans?

28 postări în acest subiect de discuţie despre Merita sa ai cupla antibalans?

Merita sa ai cupla antibalans?

Cristian Popa

  Cu bucurie va salut,

  Am "rasfoit" un pic pe forum, ca sa nu fie acest subiect deja deschis de altcineva.

  Acum intrebarea mea este: se merita investitia (incepand cu 70-80 euro) intr-o astfel de cupla, in cazul rulotelor usoare ? Rulota mea are 574 kg goala si 900 MMA.

  Pe de alta parte as vrea sa-mi spuneti daca stiti service-uri sau ateliere care se ocupa de rulote, pe partea de vest a tarii. Eu am cautat, si nu am gasit nimic in TM, AR, CS.

Cu multumiri,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Eficienta unei cuple anti-balans nu tine de greutatea rulotei . Este buna sau bine-venita oricand , indiferent de remorca/rulota.

In partea de vest a tarii este Peti de la Dej ; in momentul de fata nu cunosc pe altcineva care sa se ocupe de rulote in acea zona.

Pe de alta parte , inlocuirea unei cuple clasice cu una anti-balans nu este  o mare inginerie , si poate fi facuta de orice mecanic care cunoste ceva meserie .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  Multumesc,

  Am intrebat de cupla antibalans deoarece, cel de la care am cumparat rulota a zis "rulota e foarte usoara, nu te ajuta foarte mult aceea cupla". Acum ca treaba-i oabla, ce-mi recomandati, marca/pret ?

  Referitor la service, vroiam sa aflu mai mult din curiozitate, daca exista prin apropiere, pentru moment nu am nevoie.

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Buna seara,

Rulota are 574 goala si MMA 900.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Probabil cel e la care ai luat-o a facut comparatie cu o remorca de camion . Pe de alta parte , ca sa o vanda mai repede , era normal sa iti spuna ca nu ai nevoie de asa ceva .

Afla ca la 900Kg o rulota nu este chiar "usoara" , asadar ii poti pune fara probleme un carlig anti-balans .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Ce imi recomandati marca/pret? Ce trebuie verificat la unul second?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Daca vrei un sfat corect, eu zic ca nu merita investitia!Cu banii aia faci altceva.

Tractez rulote pe distante foarte mari si nu prea vad diferenta in afara de moftul de a avea cupla antibalans.

Principala cauza a balansului rulotei este presiunea neadecvata in pneuri, deci un reglaj te scapa de batai de cap.

La rulotele mai vechi pot aparea anumite uzuri ale cuplei dar sunt cazuri foarte rare deci iarasi nu vad un motiv.

Problema principala este sa nu pui o rulota foarte mare dupa o masina usoara ca atunci te poate juca de spate dar altfel poti merge linistit.

Dupa cele spuse este alegerea ta ce vrei sa pui pe ea si daca tot ramai interesat vezi ca exista si sistemul englezesc antibalans care nu necesita inlocuirea cuplei si poate fi folosit in mai multe situatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Mario, care e treaba cu presiunea ?

Sau, e evident ca presiunea influenteaza, dar ce sa faci si ce sa nu faci ?

Eu de exemplu nu am tras alta rulota deca a mea dupa mine, dar mi se pare ca balanseaza rau (stanga - dreapta, ca pentru fata-spate am ca explicatie incarcarea). Presiunea in pneuri o am egala si aproape de maximul permis de anvelope, anvelopele sunt cf cartii tehnice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Aici discutam de carlig antibalans .

Va rog sa  mutati discutia despre anvelope si tot ceea ce tine de ele, intr-un alt topic .

Este unul asemanator deschis de Viorel , aici Presiunea in anvelope

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Adrian aici era vorba despre rolul cuplei antibalans si rolul presiunii in pneuri  tot pentru balans deci nu inteleg cine a sters sau mutat postarea mea si de ce?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

George '70, acel balans la care faci referire, este cauzat in mare parte de amplasarea bagajelor din interior.

Eu asa cred.

Incearca si le amplasezi din centru (deasupra puntii) catre fata, spre carlig.

Poate multi cred ca nu este de asa mare importanta greutatii bagalelor din interior, cand ma refer la bagaje fac referire la toate obiectele introduse in rulota, insa am postat pe blogul meu, un articol referitor la acest aspect.

nay

Modificat de Viorel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Cristian Popa, asa cum a scris si mario, nu se merita o astfel de investitie.

Rolul unei astfel de cuple este luat in considerare numai la viteze mari si bineinteles pe oricare autostrada.

Daca faci majoritatea deplasarilor in tara, la drumurile care sunt, sfatul meu este sa-ti iei gandul de la o asemenea idee.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Sa stiti ca eu am inceput sa ma gandesc la cupla antibalans.

Unul mai destept ca mine a zis ca a mea nu e cupla antibalans, ci doar ca e sistemul de prindere de siguranta.

Pentru a doua oara, am intrat rau in balans dar de data asta mult mai rau decta prima data, am zis ca nu mai scapam.

E adevarat ca viteza era exagerata, niste magari nesimtiti au accelerat cand i-am depasit si tineam coloana in spatele meu (A2 aglomerata, zona Cernavoda, in urcare cu 120 pe restrictie la 120). Sigur aveam vant din spate ca altfel nu ajungeam pe panta la viteza aia.

Anvelopele verificate, rulota destul de goala dar cu bicicletele in spate, brusc a inceput sa oscileze si am crezut ca zbor de pe sosea.

Masina MMA 2200, rulota MMA 1100.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Se intampla cand depasesti masini mai ales camioane sauautocare sa te prinda putin la aspiratie si sa iti faca putin balans dar aia se intampla si daca ai cupla antibalans stai linistit.

Si eu cand vin catre casa mai am am probleme de genul si nu cupla face diferenta dupa cum am mai spus.Incearca sa stai cat mai departe de vehiculul pe care il depasesti si nici aspiratia si nici balansul nu mai este asa mare.

De obicei in acel caz daca ai un motor puternic o tragi mai tare sa o intinzi cum se spune si se opreste din balans altfel trebuie sa o lasi usor dupa ea cu frana usoara si accelerezi dupa aia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Depaseam niste carnati, nu TIR-uri.

Un Tico, un Logan si mai era unul, care mergeau cu 80 si au inceput sa accelereze.

Am inceput depasirea pe coborare si am terminat pe urcare, probabil ca pe valea a fost vant lateral.

Sa accelerez nu mai puteam (si asta am incercat in Turcia prima data cand am patit-o, dar fara efect, a trebuit sa reduc), asa ca am redus - nu vrei sa stii ca nu mai nimeream treapta inferioara si nici avaria, sa-i avertizez pe aia lipiti de mine in spate.

Noroc ca in spate a fost unul intelept care a observat balansul si a franat el cu avaria pusa. Dupa ce m-am stabilizat am intrat peste idiotul cu Loganul, pe care mi-as fi dorit sa-l arunc de pe sosea- zau ca am scos avaria, am pus semnal dreapta si am intrat fara sa ma uit. Am si zis, daca e taran prost, sa scape cum stie.

Deci, cupla antibalans chiar nu ar fi ajutat ?

Eu m-am speriat tare... unii colegi zic ca merg si cu 130... eu am patit-o prima data la 95 km/h - desi, repet, sunt de acord ca acum viteza era exagerata pt troacele mele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

la viteza aia nu mai ai nici o siguranta, alea sunt basme ca merg la 130 fara probleme.

Eu nu pre trec de 100-110 maxim si masina poate mai mult dar vreau sa mor in patul meu.Varianta cu vantul lateral se ia in considerare si trebuie avut grija in acele momente..De obicei o franare usoara si accelerare te scoate din rahat.

Parerea mea este ca nici cupla antibalans nu te scapa de acele probleme, dupa experienta mea de pana acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

In general merg cu 85-95, functie de drum, vant si consum.

Dar trebuia sa ma duc la 100 ca sa scap de 3 idioti care mergeau in card ca gastele, apoi au accelerat, n-aveam ce sa fac, am zis ca nu dau turcii daca ma dau cu 120 mai ales ca (surprinzator!) masina tragea.  Nu puteam sa ma mai bag inapoi iar in spatele meu era coada deja...

Gresesc, dar de multe ori fotez vreo limita ca sa nu deranjez partenerii de trafic... ar trebui sa ma doara si pe mine unde ii doare pe ei !

Daca cupla antibalans nu ar ajuta, o sa inventez un sistem care pe atostrada sa-mi rigidizeze protapul incat sa nu se miste.

poate mut sotia in portbagaj cu niste sfori, nu stiu.

Ma gandisem la cupla pt ca, dupa ce a intrat n balans, el se tot amplifica, si am avut noroc ca am scazut la 70 inainte sa ma lovesc de parapet...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

In momentul cand intri in balans si ai motor puternic dai in el sa o "INTINZI" cum se spune si iese usor din balans, iar daca nu, franezi usor (nu brusc) si te opresti iar din balans.

Este normal ca la viteza mare sa apara un balans mai puternic.

Cupla antibalans poate reduce ceva dar poti fi sigur ca nu sudeaza protapul rulotei de cui sa faca un ansamblu.

Vin de multe ori cu rulote care nu au antibalans si nu se simte diferenta daca sunt pregatite ok, si aici ma refer la presiunea in roti si incarcatura cat mai jos pe podea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Eu vad in felul urmator lucrurile: daca ai joc din cauza uzuri intre bila de la carlig si cupla de la protap sesizabila la o miscare mai brusca cu mana, atunci te gandesti sa o schimbi cu una antibalans, deoarece e posibil ca si bila sa se fi micsorat.

  Eu am intrat prima data in balans (cu tot cu cupla antibalans) la coborarea unui deal la 90km/h  intre Bucuresti si Alexandria si am franat usor.Rulota era goala, iar masina cu 5 persoane.

  O a ll-a intrare in balans mai serioasa a fost pe A2 unde a inceput tot pe la 90km/h sa dea din coada avand in prelungirea ei bicicletele cu o greutate de ~30kg.S-a simtit bine la directie trebuind sa fac corectia traiectoriei din volan lasand-o sa scada in viteza singura neapasand frana.In masina eram, doar cu familia in drum spre mare.

Asa ca am lasat-o mai incet circuland cu o viteza mai adecvata ansamblului de 75-80km/h si nu au mai fost probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu am observat ca atunci cand trageam cu KIA , balansul incepea cand ajungeam pe la 120Km/h.

Anul trecut cand am fost in Turcia am avut pe suportul din spate doua biciclete , iar sub bancheta din spate am bagat aproape toata bautura (asta insemnand cam 65-70ltr) . Pe drum simteam un disconfort la viraje , si la trecerea peste denivelari .

Anul asta am pus majoritarea bagajelor cat mai in dreptul axei , am avut aceleasi doua biciclete in suport , iar tinuta de drum a fost mult imbunatatita.

O alta situatie in care apare balansul cam "pe nepusa masa" este atunci cand depasesti un camion (TIR) , si este mult mai accentuat daca in zona sunt limitatoare de sens ( acei parapeti din beton de 70-80cm inaltime) .

Sfatul meu este ca la aparitia miscarii de balans sa luati piciorul de pe acceleratie si sa nu franati . Lasati ansamblul sa se "linistesca" de la sine iar in continuare nu depasiti viteza la care a aparut balansul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Probabil avand o masina mai grea rulota se simte mai bine la viteze mai mari.Cand plec cu ea  incerc sa pun grutatile cat mai aproape de axul ei.

La cele cu doua axe probabil o fi mai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Masina era destul de grea ( avea 2200Kg goala ) dar si rulota pe care o trageam este mare (masa maxima autorizata 1400Kg) ; adica proportional ar trebui sa fie cam acelasi model de lucru , ca sa zic asa.

In practica cel mai indicat este ca viteza de deplasare sa nu treaca de 100Km/h , poate doar in depasirea camioanelor sa ajunga la 110-120Km/h cu pastrarea unei distante laterale cat mai mari. Am spus mai devreme ca la depasirea camioanelor curentii de aer sunt foarte puternici in jurul lor si pot duce la intrarea intr-un balans accentuat, caz in care o cupla antibalans ar face diferenta.

Pana la urma viteza de deplasare cea mai buna este cea la care te simti cel mai confortabil la volan si simti ansamblul stabil . Acu' nici sa o dam in partea ailalta si sa devenim obstacole sau sa facem probleme celorlalti folosind o viteza prea mica .

In continuare sa lasam acest topic pentru "Cupla Antibalans" , problemele legate de incarcare si de viteza de deplasare sa le discutam la topicurile respective .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La prima rulota aveam o cupla antibalans AKS 1300, ce are 2 pastile ce freaca pe lateralele bilei de la carlig. Tot timpul cand mergeam incet cu a 1-a auzeam trosnituri in spate semn ca lucra cupla. La asta noua desi e mai grea si mai noua cupla antibalans e un Winterhof doar cu o pastila ce freaca oarecum in varful bilei. Pe asta noua in 2500 km facuti pe drum cand am adus-o nu am auzit-o trosnind. Acum stau si ma gandesc care din cele doua cuple este mai eficienta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut!

Am citit cu atentie toate postarile de aici , dar tot nu reusesc sa inteleg un lucru.
Recent m-am intors din concediu, dupa un drum de 2000 de Km in tara si pot sa spun ca nu am simtit nici-un balans stanga - dreapta al rulotei desi nu am o cupla antibalans.In schimb , la denivelari ale drumului, mereu simteam un balans pe verticala in carlig, mai clar, imi ridica si cobora spatele masinii si in acelasi timp ma si infrana.
Nu am depasit viteza de 100 km/h.
Va rog pe cei cu experienta sa-mi spuneti daca e normal acest balans cu franare si daca se poate face ceva pentru reducerea lui, deoarece da un anumit disconfort in deplasare.
Va multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.