Catalin Vascu

Informatii montare cort

6 postări în acest subiect de discuţie despre Informatii montare cort

Informatii montare cort

Catalin Vascu

Buna ziua!

Suntem de curand posesorii unei rulote Caravelair Bamba Luxe, iar la ultima iesire ne-am propus sa instalam si cortul....intr-un final am si reusit, insa am fost la un pas de a sparge geamul cand o usoara rafala de vand a trantit unul din bete foarte aproape de peretele rulotei si de geam...

Probabil modalitatea de ancorare conteaza foarte mult, noi vom merge curand cu ea la mare si ne e teama sa il mai montam...se stie ca pe plaja uneori vantul e foarte agresiv si chiar nu am vrea sa pateasca ceva vreun geam sau cine stie...

Cateva sfaturi utile cu privire la instalare si ancorare pe nisip ne-ar fi de mare ajutor!

Multumim mult si toate bune! )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nelu_tm

Exista ceva componente speciale pentru ancorare in nisip dar eu am folosit saci umpluti cu nisip de care am ancorat cortul si nu am avut probleme. Depinde de buget si preferinte!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Ok, multam de sfat! Luam in calcul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da, e treba serioasa cu vantul.

Eu am prins in a III-a noapre de rulotist o furtuna la coada lacului Cerna cu rafale de vant puternice anunta-te pe la tv pe la 80km/h de nu am stiut ce sa mai fac biggrin.

Noroc ca au fost din spatele ruotei si aceasta era legata la masina ca daca era din lateral nu ma vedeam bine.

Toata noaptea nu am prea dormit de  grija ca o umfla pe sus si o arunca in apa. A fost groaznic.

Inauntu se auzea foarte tare zgomotul vantului probabil pe la trapa si rulota se tot misca!

M-am dat jos pe ploaie cu geata sa o mai ridic pe cele 4 cricuri sa fie mai fixa si sa mai oprit din leganat, dar tot se simtea cum o misaca vantul.Noaptea foloseam sistemul de incalzire si din cauza vantului s-a oprit de vreo 5 ori.

A fost o noapte teribila.

Acum ma gandesc cum sa ancorez rulota nu cortul in caz de furtuna wt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Niky Radu

Chinga cu un arc sau cu 2 arcuri sunt foarte bune, eu am supravietuit fara pagube la furtuni la mare, unde majoritatea vecinilor erau spulberati pentru ca au ignorat ancorarea suplimentara, aceste arcuri au rolul de a fi putin flexibila chinga, daca incerci sa-l intinzi cu mainile nu vei reusi sa-l misti, daca vei folosi doar chinga fara arcuri risti sa fie spintecat cortul de la vant, aceasta chinga cu arcuri este buna cand vantul bate din fata, este o suprafata mare pe care chinga nu lasa cortul sa se ridice de la pamant, toate fetele laterale trebuiesc si ele ancorate, ca de altfel tot cortul, cu elastice h-uri sau o-uri si cel mai important lucru, daca deja le-ai facut pe toate, este ancorarea fustei cu cuie, banuiesc ca multi nu stiu asta, degeaba ai ancorat cortul daca vantul bate din spate si l-a umflat prin fusta!!...nu am ajuns inca sa gandesc variante suplimentare gen sticle umplute cu nisip pentru ca exista cuie pentru nisip foarte lungi si cuie pentru pamant, daca nu le ai adaptezi orice, chiar o sa incerc si eu o sticla d-asta sa vad cum e.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Chinga cu unul sau 2 arcuri , se merita s-o detii si s-o montezi dac-o ai, isi face treaba la vant.

Cat despre ancorele de nisip si sol moale folositi ce folosesc si altii, nu zic or tine sticlele si sacii ingropati dar te rad strainii, zic eu .

Vezi aici ...

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.