Andrei Ciprian

Conectare la canalizare/fosa septica rulota stationara

5 postări în acest subiect de discuţie despre Conectare la canalizare/fosa septica rulota stationara

Conectare la canalizare/fosa septica rulota stationara

Andrei Ciprian

Salutare,  

 

Urmeaza sa achizitionam o rulota ce va deveni stationara, pentru noi prima modificare pe care intentionam sa o facem este sa putem conecta toaleta rulotei la o fosa septica. Neintrand in detaliile conexiunii exterioare, incerc doar sa imi dau seama daca a mai facut cineva ceva de genul acesta - ma intereseaza mai degraba sa vad cum s-a realizat acea gaurire a rulotei pentru conectarea cu exteriorul. Mentionez ca rulota in cauza are o cabina de toaleta (chiuveta si cadita dus), insa vasul de toaleta este de fapt un wc portabil, deci nu are o scurgere catre exteriorul toaletei.

 

Am incercat sa caut informatia asta, dar nu prea gasesc ceva asemanator, in mare parte vad multe tutoriale pentru rulote care au deja aceasta iesire catre exterior.

 

Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Cred ca o sa fii oarecum pionier in treaba asta, majoritatea de pe forum are rulota mobila nu stationara.

Poti sa te inspiri de la sistemul american sau sa incerci pur si simplu sa adaptezi un vas de toaleta obisnuit , insa cred ca nici una din variante nu merita efortul.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Ciprian
8 minute în urmă, Gabriel I a scris:

Cred ca o sa fii oarecum pionier in treaba asta, majoritatea de pe forum are rulota mobila nu stationara.

Poti sa te inspiri de la sistemul american sau sa incerci pur si simplu sa adaptezi un vas de toaleta obisnuit , insa cred ca nici una din variante nu merita efortul.

 

Multumesc mult pentru link. Planul asta este pe termen lung, transformarea cabinei actuale intr-o toaleta normala, casnica. Dar de ce spui ca nu merita efortul, din ce punct de vedere ? Eu am considerat ca e mai comoda conectarea direct la fosa septica, nu mai necesita mentenanta precum rezervorul normal al rulotei mobile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu stiu ce spatiu ai in cabina de toaleta ca sa aiba loc un vas normal de WC si , eventual sa poti folosi in continuare si dusul.

As zice ca e mai simplu ( cel putin la inceput) sa golesti/speli WC-ul mobil pe care il ai deja si abia apoi sa vezi daca trebuie sa te racordezi la canalizare.

Evident depinde si cate persoane cat timp vor folosi rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Ciprian

da, nici eu nu stiu momentan, sunt doar in faza de idee, de asta voiam sa am toate informatiile intai. dar oricum, daca fac ceva in sensul asta, voi documenta si aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.