MOISEI MARIN IULIAN

NOU INSCRIS

15 postări în acest subiect de discuţie despre NOU INSCRIS

NOU INSCRIS

MOISEI MARIN IULIAN

     Buna ziua, tuturor! Sunt nou aici.

   Fac acest pas, de a ma alatura grupului dumneavoastra, intrucat sunt un calator fara remediu!

   Calatoresc foarte mult - cu sotia mea - si caut s-o fac cat de des putem.

   Inca nu avem o rulota, dar construim vise - pe care urmeaza sa le implinim cat putem de repede si solid.

   In afara cazarilor ocazionale - la hoteluri, pensiuni, case de vacante, campinguri, suntem cortisti adevarati - din arsenalul carora nu cred ca lipsesc lucrurile esentiale si suplimentare - de agrement.

   Punem foarte mult suflet in peregrinarile noastre - pe care le pregatim intens de fiecare data, oriunde ar fi - fapt pentru care nu ne permitem sa ne lipseasca mai nimic din ce ne-ar putea asigura comfortul psihic / emotional - in natura...

   Ne pregatim temeinic pentru pensionare si nu vrem sa pierdem nici o ocazie din cele pe care le construim mental acum! 

   Vrem sa ne informam intre timp - despre orice ne-ar putea fi de folos in viitorul apropiat, chiar daca putem considera ca suntem extrem de rutinati!...

   Aproape permanent, avem cu noi un motan iubit, alb, neasemuit de frumos si sanatos - pe care il iubim nespus de mult!!!

      ..... Bine v-am gasit si sper sa ne fim de folos reciproc in timpul urmator!

 

 

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare

NRLaurentiu

@MOISEI MARIN IULIAN , bine ati venit (amandurora) in comunitatea pelerinilor in vacanta pe doua sau mai multe roti!

 

Foarte frumoasa descrierea ce v-ati facut-o, cum foarte rar vad pe acest forum. Cam ca procentul celor "buni" la alegeri!

 

Va urez succes in intreprinderea dumneavoastra si multa sanatate!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei.N

Bine ați venit pe forum, veți găsi mulți oameni faini de la care sunt convins ca va veți inspira în călătoria către a deține o rulotă și, de ce nu, pe mai departe după achiziție. 

Postul dvs îmi amintește de prima interacțiune a mea cu forumul unde căutam informații despre  achiziția primei rulote. Este mult de citit, sunt păreri contradictorii însă mult conținut de calitate.  

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Salutare  @MOISEI MARIN IULIAN 

Bun venit pe forum!

:default_bun_venit:

Foarte frumoasa descrierea, ... jos palaria! :salutare!:

în urmă cu 5 ore, MOISEI MARIN IULIAN a scris:

 Punem foarte mult suflet in peregrinarile noastre - pe care le pregatim intens de fiecare data, oriunde ar fi - fapt pentru care nu ne permitem sa ne lipseasca mai nimic din ce ne-ar putea asigura comfortul psihic / emotional - in natura...

Motto-ul meu: NU exista "un vis implinit", fara plan si actiune!

 

în urmă cu 5 ore, MOISEI MARIN IULIAN a scris:

Ne pregatim temeinic pentru pensionare si nu vrem sa pierdem nici o ocazie ....

 .... uf, uf ! Se vede, ... o vad, e ... in zare! :) Ce bucurie, sa ma intalnesc cu ea!

 

Modificat de Mihai-Arad
Smiley_Icon_
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi, sa aveți parte numai de mii și mii de km ca melcul cu căsuța în spate

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @MOISEI MARIN IULIAN bine ați venit pe forum! :default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Lungu Marin

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Lungu

bine ati venit pe forum. daca la 55 de ani inca mai mergeti cu cortul inseamna ca aveti un spirit tanar. felicitari.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
MOISEI MARIN IULIAN

   Ce pot spune?..... Da, chiar ma simt exceptional, am o conditie fizica spumoasa, sunt pro - viata sanatoasa, am o sotie minunata - care ma determina pana la extrem!

 Nu cred ca doar statutul de fost sportiv ma defineste ( atletism, volei, handbal, parasutism), ci chiar dorinta noastra comuna de a avea acces permanent - ori de cate ori putem evada din programul de angajati - catre tot ce ne putem rezerva minunat si sanatos -  in natura...

 Ne place apa si tot ce tine de ea! IUBIM NEBUN APA! Suntem o apa curata!

 Ca o paranteza - uneori, in bagajul nostru, pentru doar cateva zile, vei putea afla, 2 corturi, profi - mereu ( din cele 6 ), o barca gonflabila - de 6 persoane, un SUP, accesorii de plaja, umbrele imense, scaune pliante, scaune gonflabile, sezlong pliant, masa, dulap bucatarie pliant, tinichele nenumarate pentru gatit, hamace, saci de dormit, aeroterma, perne, masa robusta plianta, folii de soare si sol, casca,   si ham - pentru eventuale trasee montane de via ferrata, tot felul de giugubele mass-media, labe  inot, masti pentru snorkeling, doua-trei genti cu haine de schimb, rulouri izopren - pentru fundul de cort, saltea gonflabila, statii radio - mereu incarcate, seturi de lumini de pom - pentru comfortul sufletesc nocturn, lampi si lanterne, prelungitoare...

 In afara de ce este posibil sa mai fi uitat, aproape mereu defilam cu motanul nostru - pentru care, bineinteles, avem absolut toate mofturile necesare.

 Cateodata, ne este necesar si ceaunul cu pirostrii si samovarul... Am luat de curand si o masina de spalat premium - pentru camping!...

 Nelipsita, camera de actiune / subacvatica. Va veni si o drona....

........ Eiii!!! Iar pentru toate astea, sofez un Ford Focus II - 2007, cu un portbagaj foarte incapator pe capota. Realizati ca totusi este strigator la cer sa reusesc sa gestionez toate aceste necesitati de fiecare data... Iarna, e mai supla masina, pentru ca mergem la cazare, la plapumioara, dar tot e plina si asa. Nu demult, am mai adaugat la bagaje, inca un robot care nu mai lipseste aproape deloc - oriunde am merge. Este cam cat samovarul - si este cel mai corcolit bagaj.

 Acum, cred ca intelegeti de ce vreau.... de ce avem nevoie sa vrem, sa ne dorim o rulota!

 Si, pentru ca intelepciunea vine cu timpul, macar am recunoscut-o cand ne-a luminat aspiratiile.

 Cand vom fi pensionari, vom fi asi in teren (dealtfel, ca si acum ), dar cu o alta recuzita.

 Socotim din mers si vedem lumina de la capatul tunelului! Si avem intelepciunea sa le rostuim minunat! 

 Gandim pertinent - si orice piedici vor apare, ne vom lua o rulota! Avem nevoie sa schimbam si masina!

     Iubire si intelepciune este.... restul, trebuie sa le dirijam spre noi! Pentru ca ne dorim imens de mult sa ne schimbam stilul de viata - atat cat vom mai avea de trait!

 Vrem sa plecam de acasa - in Martie - Aprilie, functie de capriciile vremii - si sa ne intoarcem prin Noiembrie..... Pentru noi, suna Dumnezeiesc!

Modificat de MOISEI MARIN IULIAN
  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei.N

Am o singura rugăminte la dumneavoastră: postați mai des! Eu va admir pentru felul in care scrieți, aveți talent, si pentru pasiunea cu care povestiți despre aventuri si călătorii. Ne inspirati si pe noi, ceilalți, mai puțin experimentați. :multumesc!:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

@MOISEI MARIN IULIAN :default_bun_venit: și baftă la găsirea unei rulote! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
MOISEI MARIN IULIAN

Mulțumim frumos!

Nu știu dacă problema reală este doar să găsim rulota, cat alegerea ei.

Mulțumesc lui Dumnezeu, că, foarte multi, își detaliază oferta, lucru care te ajută, intrucat, poți mesteca informațiile din mers, iar problema alegerii finale se întrevede a fi doar de natura financiară - dacă știi exact ce îți doresti.

Sper sa facem o problema minora - din acest lucru - in viitorul apropiat.

Din ceea ce se discuta pe aici, din ce înțeleg și cunosc și eu - cat de puțin, din ofertele detaliate și toate celelalte informații pe care le mai apropiem de înțelegerea și accepțiile noastre, speram sa iasa un lucru bine făcut - la momentul potrivit.

Nu vrem sa ne grăbim, dar nici nu vom căuta 5 - 10 ani.

Atunci când vom face pasul, trebuie sa fie la cel mai bun nivel de informare.

Se mai aduna și banii între timp, ne mai facem și noi niste rosturi, mai cumpărăm câte ceva in vederea acestui lucru....

Știți vorba aia - " grabeste-te încet!"

Gânduri bune, tuturor - cu astfel de planuri de libertate!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Lungu
La 21/03/2024 la 17:29, MOISEI MARIN IULIAN a scris:

Mulțumim frumos!

Nu știu dacă problema reală este doar să găsim rulota, cat alegerea ei.

Mulțumesc lui Dumnezeu, că, foarte multi, își detaliază oferta, lucru care te ajută, intrucat, poți mesteca informațiile din mers, iar problema alegerii finale se întrevede a fi doar de natura financiară - dacă știi exact ce îți doresti.

Sper sa facem o problema minora - din acest lucru - in viitorul apropiat.

Din ceea ce se discuta pe aici, din ce înțeleg și cunosc și eu - cat de puțin, din ofertele detaliate și toate celelalte informații pe care le mai apropiem de înțelegerea și accepțiile noastre, speram sa iasa un lucru bine făcut - la momentul potrivit.

Nu vrem sa ne grăbim, dar nici nu vom căuta 5 - 10 ani.

Atunci când vom face pasul, trebuie sa fie la cel mai bun nivel de informare.

Se mai aduna și banii între timp, ne mai facem și noi niste rosturi, mai cumpărăm câte ceva in vederea acestui lucru....

Știți vorba aia - " grabeste-te încet!"

Gânduri bune, tuturor - cu astfel de planuri de libertate!

intre timp nu v-ati gandit la un cort pe masina?

Distribuie această postare


Link către postare
MOISEI MARIN IULIAN
în urmă cu 3 ore, Bogdan Lungu a scris:

intre timp nu v-ati gandit la un cort pe masina?

Mmmmm.... acum câțiva ani buni, da...

Nu mai știu când...

Dar, in acest moment, este un gând aproape îngropat. Nu cred totuși că aș adera la el - decat din dorința de a experimenta și asta, apoi aș renunța.

Categoric!

Îmi cunosc necesitățile sufletești. Am interacționat in teren cu așa ceva, dar... nu pot sa exprim foarte clar cum m-am desumflat.... 

Dacă îl doream, cert îl aveam!

Vedem însă... Nimic nu e veșnic.... Mă contrazic - văd... Totuși, nu-mi tulbură mintea...

Cred că e doar de încercat - cel mult!

Iubesc pământul!...

 O rulotă însă, îmi va oferi ce voi ști să cer de la ea, pentru că nu mă va mai grăbi dintr-un loc in altul, putând să simt clipa, respirația, foșnetul înconjurător, clipocitul apei, vântul... briza... mai atent!

Va fi un acoperiș mai prietenos pe absolut orice vreme!

Nu-mi va fi teamă că m-ar arunca furtuna de pe capotă! 

Am stat adăpostiți in cort, pe vreme vitrega... Nu o singură dată... Și am plecat mai departe, sănătoși!

Asta, simt pregnant!

Iar, când "crești" mare, parcă vrei sa guști mai pe-ndelete...

Repet - asta va fi viitorul meu - de vom fi sănătoși! Muncim pe burtă și la sănătate! Recomand!!!

Până atunci, cort pe burta!

 Gânduri calme! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu
în urmă cu 7 ore, MOISEI MARIN IULIAN a scris:

Nu-mi va fi teamă că m-ar arunca furtuna de pe capotă!

 

Hmm... 🤔 M-as uita si la imaginile cu rulote/autorulote rasturnate de vant. E drept, sunt exceptii, vinovat e campagiul (pe culmi, fara protectie la vant), dar si mama natura de la malul marii, in alte cazuri.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.