Marius Gheorghiu

Sfat achizitie rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie rulota

Sfat achizitie rulota

Marius Gheorghiu

Salut,

Am nevoie de un sfat pentru achizitionarea unei rulote Hobby din 2000+ la care ma ingrijoreaza un strat de oxid pe feroneria mobilei de interior, balamale, sistem de inchidere. Rulota nu are miros, nu are urme vizibile de infiltratii asa ca ma gandesc la urmatoarele cauze:

1 - S-a gatit in rulota si nu s-a aerisit corespunzator

2 - S-a depozitat cortul ud sau alte textile umede fara o aerisire corespunzatoare

3 - cel mai grav, un inceput de infiltratie care nu este inca vizibil dar mentine o umiditate ridicata in interior, fapt care a dus la oxidarea feroneriei.

 

In rest mai are mici defecte, ca urmare a nepasarii proprietarului anterior, plasa insecte defecta la baie, blocator usa frigider rupt, usa de la compartimentul buteliei rupta la interior (nu la exterior) cu amortizor lipsa, etc etc, defecte pe care mi le asum si sunt remediabile.

 

Credeti ca merita riscul achizitiei ei in aceste conditii ?

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.
acum o oră, Marius Gheorghiu a scris:

Salut,

Am nevoie de un sfat pentru achizitionarea unei rulote Hobby din 2000+ la care ma ingrijoreaza un strat de oxid pe feroneria mobilei de interior, balamale, sistem de inchidere. Rulota nu are miros, nu are urme vizibile de infiltratii asa ca ma gandesc la urmatoarele cauze:

1 - S-a gatit in rulota si nu s-a aerisit corespunzator

2 - S-a depozitat cortul ud sau alte textile umede fara o aerisire corespunzatoare

3 - cel mai grav, un inceput de infiltratie care nu este inca vizibil dar mentine o umiditate ridicata in interior, fapt care a dus la oxidarea feroneriei.

 

In rest mai are mici defecte, ca urmare a nepasarii proprietarului anterior, plasa insecte defecta la baie, blocator usa frigider rupt, usa de la compartimentul buteliei rupta la interior (nu la exterior) cu amortizor lipsa, etc etc, defecte pe care mi le asum si sunt remediabile.

 

Credeti ca merita riscul achizitiei ei in aceste conditii ?

 

Multumesc.

     Salutare!

 

Cel mai indicar ar fi un test de umezeala profesional.

Nu stiu pe nimeni in zona ta care sa detina un umidometru noninvaziv.

Poate sunt alti colegi care te pot informa despre asta.

 

Acum sa fiu subiectiv, Hobby-ul vine si el cu erorile lui de fabrica. La belibox e ceva normal.

Verifica temeinic colturile pe interior, zona de alimentare apa, iar pe exterior podeaua in spatele pasajelor rotilor si in spate dupa sasiu.

La parte mecanica, puntea si functionarea dispozitivului inertial. In pricipiu, daca puntea nu e obosita trebuie sa se vada jumatate din talonul cauciucului in partea de sus. Fiind echipare BPW, service-ul acesteia este destul de dificil si costisitor.

 

Nu vreau sa te descurajez. Rulota poate sa fie una foarte buna. Doar te fac atent la ce te-ai putea uita sa nu ai probleme ulterior.

 

Daca vrei mai multe sfaturi m-a gasesti la tel.

 

Bafta!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Gheorghiu

@Bogdan C. Multumesc pt sfaturi.

Am un umidometru inductiv (made in china) care pare sa detecteze umezeala destul de bine si o sa-i fac teste. Cat despre punte, multumesc pt info, nu stiam ca sunt pretentioase. Am atasat o poza cu roata, crezi ca e ok, cel putin vizual ?

 

Vanzatorul e o persoana serioasa, , nu cred ca vrea intentionat sa ma pacaleasca, dar e posibil ca rulota sa aiba vicii pe care nici el nu le stie.

 

Multumesc.

IMG_20231204_111510044.jpg

punte.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Marius Gheorghiu Puntea zic eu ca e ok.

 

Umidometrul ala e exact ce ai nevoie pentru a elimina orice suspiciune.

Faci calibrarea dupa ce intri in rulota.

 

17 minute în urmă, Marius Gheorghiu a scris:

Vanzatorul e o persoana serioasa, , nu cred ca vrea intentionat sa ma pacaleasca, dar e posibil ca rulota sa aiba vicii pe care nici el nu le stie.

Nu spuneam ca e rau intentionat sau ceva. Exact cum zici.

 

Sper sa fie totul ok.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Marius Gheorghiu , salut!

 

Umiditatea variaza intr-o rulota in limite extrem de largi, de la 15 % pe timpul verii, pana la circa 85 % pe timpul iernii. De aceea, calitatea materialelor si a finisajelor, joaca un rol important in starea acelei rulote in decade de timp. Sa iei in calcul si acest aspect, cand evaluezi modelele de la Hobby si, sigur si de la alte marci. Sa ai in vedere ca majoritatea pieselor marunte sunt, daca nu identice, cel putin asemanatoare, pentru cvasitotalitatea rulotelor europene!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Gheorghiu

@NRLaurentiu Da, am observat ca producatori diferiti folosesc materiale si accesorii identice. Sper ca acel oxid sa fie doar de la un nivel de umiditate mai ridicat in urma aerisirii deficiente deoarece intentionez sa cumpar acea rulota. Dar stii cum e, o urma de incertitudine tot ramane...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
50 minute în urmă, Marius Gheorghiu a scris:

o urma de incertitudine tot ramane...

O vei spulbera dupa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Marius Gheorghiu dupa poza pusa, pare sa fie modelul dupa 2003(cel rotunjit). Sa fi foarte atent la peretele frontal, deoarece primele la serii se cunosc au fpst cateva probleme acolo, plecate de la multiplele imbinari ale peretelui. Ulterior au revenit la montarea peretelui dintr-o bucata. Nu au avut toate aceasta probleme, dar este destul de des intalnita mai ales la UFE-uri.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.