Cosmin B

Viitorul GPL

35 postări în acest subiect de discuţie despre Viitorul GPL

Viitorul GPL

Cosmin B

In urma evenimentelor de la Crevedia probabil operatorii de statii de combustilibil se vor feri sa incarce buteliile noastre cu GPL. Ce optiuni avem?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
în urmă cu 6 ore, Cosmin B a scris:

Ce optiuni avem?

Sa luam rezervor GPL, iar "operatorii" statiilor sa faca diferenta intre rezervor si butelie. Nu m-as da inapoi nici de la o inspectie tehnica periodica a rezervorului, certificata legal, pentru a nu duce munca de lamurire cu diversi necalificati la fiecare umplere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Eu ma refer la cei care avem deja butelii dedicate, pe masura spatiilor din casutele noastre, care cu siguranta nu au fost vandute fara nicio norma. La mine incap si 2 butelii de marime mare gen Petrom dar diferenta de greutate e destul de mare.

Optiuni realiste, as vrea sa aud.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
acum o oră, Cosmin B a scris:

Optiuni realiste, as vrea sa aud.

Nu mai bine vezi optiunea?

Screenshot_20230828-234013.thumb.png.3275d8b380356deab84de2a9cc21bc60.png

Incarcare cu oprire automata la 80 % si indicator real al nivelului. Si incape.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cosmin B te lămuresc eu, cât se poate de simplu și cât se poate de prietenește. 

Înainte de cumplita tragedie, cu vreo jumătate de an în urmă, am trecut la butelii din plastic, / compozit, cu propan. Nu le-am cumpărat, sunt luate în custodie, de la bunul meu vecin care are firmă de transport și distribuție de butelii, toate tipurile. 

Sunt un pic mai scumpe, originale, sigilate, verificate periodic, DAR nu ai treabă. Din ceea ce am văzut, propanul funcționează mult mai bine decât GPL - ul. Mi se pare mai eficient, mâncarea se face mai repede, apa în boiler se încălzește mai repede. În plus, noi ieșim și iarna. Propanul a funcționat perfect iarna aceasta, la Vatra Dornei, în luna februarie, când temperaturile au fost nopți la rând de - 22 de grade, cu - 27 de grade temperatura resimțită. Îmi amintesc că nu puteam respira afară din cauza frigului, în rulotă era cald și bine. Pot încălzi rulota până la 28 de grade, iarna, pe geruri extreme. 

 

Spune și tu, nu este soluția perfectă? 

 

Te rog frumos să citești și aici:

 

Spor în toate și gânduri bune! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

@NRLaurentiu te serveste la pompa GPL fara discutii? Si in viitor?

 

@Achim nu am unde monta asa ceva, nici nu cred ca e legal.

 

@Florin Smolnicki daca da faliment vecinul, daca ti se goleste butelia departe, ce faci? Ceilalti colegi ce fac?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
acum o oră, Cosmin B a scris:

te serveste la pompa GPL fara discutii? Si in viitor?

 

Vezi ce am scris mai sus:

 

în urmă cu 16 ore, NRLaurentiu a scris:

Nu m-as da inapoi nici de la o inspectie tehnica periodica a rezervorului, certificata legal, pentru a nu duce munca de lamurire cu diversi necalificati la fiecare umplere.

 

Cand am incarcat-o am vizitat doua statii, la prima nici n-a vrut sa auda, la a doua a zis sa mi-o incarc eu, ca orice sofer. Era prima oara pentru mine cand am pus mana pe un pistol cu gaz...

 

In viitor: peste vreo 2 ani cand se termina gazul din ea (e 80 % plina inca!), voi vedea ce va fi.

 

Aceasta solutie se potriveste perfect stilului meu. Altii isi adapteaza instalatiile in functie de nevoi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

@NRLaurentiu solutia ta este una particulara si la fel de sub semnul intrebarii ca o butelie normala, in Romania de azi.

 

Eu intreb de solutii realiste pentru marea masa de utilizatori. De exemplu butelii de camping disponibile la distribuitorii majori - desi aceasta insemana sa dezafectam buteliile existente.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Cosmin B , nu inteleg in ce sens particulara sau, mai departe cand spui ca trebuie sa dezafectezi. La mine incape atat o butelie mica de camping, cat si una clasica, casnica. Schimb doar recipientul. Oi fi mai norocos ca am spatiu.

Nu uita ca de curand englezii au avut o schimbare la distribuitori.

 

In schimb, am cautat o butelie mica, interschimbabila, dar la Petrom si altii, nu am gasit asa ceva. M-as fi bucurat daca as fi gasit o retea mai dezvoltata de distributie a buteliilor celor de la Campingaz... Realitatea din Romania este ca nu avem acest segment de turism dezvoltat, astfel incat sa renteze pentru o firma consacrata sa isi deschida piata aici.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim
în urmă cu 2 ore, Cosmin B a scris:

@Achim nu am unde monta asa ceva, nici nu cred ca e legal.

Incarcarea cu GPL a unei butelii normale, fara full stop, este ilegala in orice situatie

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cosmin B

 

@Cosmin B

 

Cam mulți de "dacă". Dar am răspuns pentru fiecare "dacă". :salutare!:

 

1. Nu îmi doresc să dea faliment vecinul. Ferească Dumnezeu! Îi doresc tot binele și succesul din lume! De zeci de ani se ocupă de această afacere și este un băiat extraordinar! În plus, există și alte firme care se ocupă cu distribuția buteliilor, nu este el singur în toată România. Știu că are filiale în toată Moldova. Sunt convins că va rămâne în continuare în afacere și cu mult succes. Are și el rulotă. 

 

2. Eu nu plec niciodată de acasă fără cel puțin două butelii! Iar DOUĂ butelii din compozit pline (la fel de mari ca și cele normale, de aragaz, cu aceeași cantitate de gaz) cântăresc cât O SINGURĂ butelie mare din TABLĂ, plină. Poate că sunt chiar mai ușoare... 

Cu o butelie așa zis normală stau off camping vara vreo lună de zile, iar iarna o săptămână, liniștit. Dacă am două butelii, este și mai bine, se dublează timpul. Așadar, cine își permite să iasă cu lunile și să fie plecat câte două luni de zile în vacanță? Iarna, nu am fost plecat niciodată mai mult de o SĂPTĂMÂNĂ, mereu am venit acasă cu gaz în butelii. 

 

Fiecare face ce vrea și cum vrea. Eu am vrut doar să ajut cu idei practice. Eu chiar așa procedez. 

 

Trebuie să o dau, din nou, în off topic. Nu o iau prea tare pe arătură, promit. :default_109:

 

Rulota mea este englezească. Dacă am acces la curent, pot încălzi rulota la 220. Truma este și pentru gaz și pentru 220.

Exact la fel este și cu boilerul. Nu mai spun de frigider. 

 

O fi bine, o fi rău? În orice caz, am o bijuterie de rulotă! Și e englezească...

 

Gânduri bune! 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Cea mai simpla solutie se gaseste prin aflarea

raspunsului la urmatoarea intrebare: câte zile ține o minune în Ro? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
30 minute în urmă, Ovidiu Cica a scris:

Cea mai simpla solutie se gaseste prin aflarea

raspunsului la urmatoarea intrebare: câte zile ține o minune în Ro? 

Exact !!

Peste cateva saptamani, totul o sa fie dat uitarii si cei de la pompe, pentru un 5-10 lei in plus peste pretul gazului vor  incarca din nou toate tiputrile de butelii

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Noi nu am incarcat butelii la statii de GPL niciodata.
Folosim butelii standard romanesti incarcate cu propan, fie iarna sau vara.
Exista distribuitor de butelii, sun - vine si o aduce la poarta intr-o ora. Consider ca este simplu, sigur si la indemana oricui.

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

@Mogos Mihai Despre ce butelii vorbesti, acelea pentru "aragaz" ex. Petrom? Sunt grele si de multe ori nu incap in compartimentele dedicate.

 

Incerc sa duc discutia inspre o solutie general acceptabila, de tip butelii mai mici, citesc aici despre solutii particulare, bune punctual, dar fara utilitate generalizata. Multumesc tuturor pentru contributie!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Da, de alea vorbesc.

Rulotele ce le-am intalnit eu aveau loc suficient pentru butelie de dimensiunile respective, din cunostintele mele rulotele europene au compartiment in care incap astfel de butelii. Asadar nu este deloc o solutie particulara.

Spor la gasirea solutiei ideale.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Eu am vazut ceva nou in statiile Petrom, butelii compozit cu propan Gaspeco si cred ca este o solutie foarte interesanta, eu voi trece pe aceasta varianta. Mentionez ca eu am utilizat doar butelii cu butan si de iarna trecuta am trecut pe varianta cu propan.

https://www.gaspeco.ro/ro/produse-noi/butelii-compozit.html

Numai bine!

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Ar putea fi o solutie daca acea companie ar avea o retea de distribuite mare si de incredere. Nu am gasit nimic la ei pe site.

 

Problema mea cea mai mare este ca am nevoie de 2 cai de distributie (camper + arzator exterior pentru gatit), pana acum foloseam o butelie mare si una mica, venite cu camperul.

Cred ca voi alege solutia lui @Florin Smolnicki cu butelie mare de propan Petrom + regulator cu 3 iesiri + butelia mica in caz ca mi-o umple cineva.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Mogos Mihai 

Bravo, Mihai!

Ai procedat întotdeauna foarte corect și apreciez foarte mult acest lucru.

Buteliile primite de la stațiile Peco sunt încărcate corespunzător, verificate și exact cu gazul care trebuie.

În mod normal, chiar ideal, consider că cel mai bun gaz pentru rulotă este propanul, indiscutabil. Și unde să mai punem faptul că le putem folosi fără stres și iarna. Astfel, totul este folosit cum trebuie.

La sfârșitul lunii aprilie, anul acesta, am fost la Putna. Diminețile erau - 4 grade și butelia cu GPL auto deja a înghețat în botul rulotei, încălzirea începea să facă probleme. Între timp, am rezolvat problema. Mai nou, folosesc doar butelii de compozit, cu propan, originale, le cumpăr sigilate de la vecinul meu. 

Cea mai mare problemă la rulotele englezești este cu spațiul la compartimentul buteliilor. O spun chiar eu, care am englezoaică. Încape la limită. De aceea colegul nostru @Cosmin B a prezentat și această posibilitate. Neavând spațiu suficient, e destul de complicat.

 

@Ciprian P mulțumim pentru informație! De mare, mare preț este link-ul. 

 

 

Dragi colegi care mergeți prin lume cu rulotele sau camper - ul.

Aveți grijă mare! Cei care mergeți în Europa sau cel puțin în Germania, trebuie să știți că buteliile trebuie să fie fixate în trei puncte distincte: tava/ suportul de jos și două chingi. Eu am aflat întâmplător acest detaliu. Rulota mea are tăvițe jos, pentru două butelii, pentru butelii mici, de rulotă și doar o singură chingă. Sper să nu fie o problemă. Așa am cumpărat-o și totul este original acolo.

Nu știu dacă voi ieși vreodată în Germania cu rulota.

 

Încă un detaliu care vă va surprinde și la care eu mă gândesc de vreo câteva luni de zile încoace.

În Germania nu sunt permise furtunele cu colier. Sunt permise doar furtunele ambutisate (sau cum s-or numi), cele pe care le vinde, dau un exemplu care îmi vine acum în minte, le vinde Exis-ul. 

 

@Cosmin B, poate ne auzim la un telefon, dacă nu deranjez.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P
în urmă cu 2 ore, Cosmin B a scris:

Ar putea fi o solutie daca acea companie ar avea o retea de distribuite mare si de incredere. Nu am gasit nimic la ei pe site.

 

Problema mea cea mai mare este ca am nevoie de 2 cai de distributie (camper + arzator exterior pentru gatit), pana acum foloseam o butelie mare si una mica, venite cu camperul.

Cred ca voi alege solutia lui @Florin Smolnicki cu butelie mare de propan Petrom + regulator cu 3 iesiri + butelia mica in caz ca mi-o umple cineva.

Din cate stiu eu buteliile Gaspeco se gasesc in benzinariile Petrom si OMV, la linkul de mai jos gasesti reteua de distributie:

https://www.gaspeco.ro/ro/lista-locatiilor-petrom-si-omv-unde-vei-gasi-buteliile-cu-propan.html

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ciprian P 

Am sunat la ei, am vorbit și cu ei. Prețurile sunt la fel în toată țara.

Într-adevăr, aceste butelii se găsesc la stațiile mari OMV și Petrom.

Nu se găsesc în absolut toate aceste stații, ci în cele mai mari, mai importante.

Costă 500 de lei, dacă iei butelia în custodie. Predai definitiv butelia după un timp, îți iei înapoi banii.

Costă 500 de lei butelia, dacă o cumperi și rămâne a ta.

Și costă ceva peste o sută de lei să o schimbi cu una plină.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P
34 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

@Ciprian P 

Am sunat la ei, am vorbit și cu ei. Prețurile sunt la fel în toată țara.

Într-adevăr, aceste butelii se găsesc la stațiile mari OMV și Petrom.

Nu se găsesc în absolut toate aceste stații, ci în cele mai mari, mai importante.

Costă 500 de lei, dacă iei butelia în custodie. Predai definitiv butelia după un timp, îți iei înapoi banii.

Costă 500 de lei butelia, dacă o cumperi și rămâne a ta.

Și costă ceva peste o sută de lei să o schimbi cu una plină.

Da si eu planuiesc sa returnez in prima faza una din buteliile de propan luate in custodie tot de la ei si sa o schimb cu una din compozit. Si daca achizitionezi o butelie de compozit pretul incepe tot undeva in jurul valorii de 500 lei deci merita investitia. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz
în urmă cu 17 ore, Florin Smolnicki a scris:

Aveți grijă mare! Cei care mergeți în Europa sau cel puțin în Germania, trebuie să știți că buteliile trebuie să fie fixate în trei puncte distincte: tava/ suportul de jos și două chingi.

Florin, nu stiu despre aceasta obligativitate. Am stat o saptamana in Berlin si nimeni nu m-a intrebat cum sunt prinse buteliile. Valabil si pentru alte tari din Europa pe unde am mai fost. Poate am fost eu norocos?! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.