Daniel Gheorghe

Cati wati consuma un frigider de rulota, model mai vechi

7 postări în acest subiect de discuţie despre Cati wati consuma un frigider de rulota, model mai vechi

Cati wati consuma un frigider de rulota, model mai vechi

Daniel Gheorghe

Buna ziua va scriu ca nu ma pricep cu calculele cu consumul in vati pe luna ca sa-mi dau seama daca se merita sa-l folosesc in casa pe consum de normal de 2, 20 wati.

   Va mulțumesc anticipat!!! 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Daniel Gheorghe a scris:

vati pe luna

si:

în urmă cu 4 ore, Daniel Gheorghe a scris:

2, 20 wati

sunt niste elemente amestecate si misterioase pentru dumneavoastra. Va asigur ca sunt elementare si le intalniti pe orice eticheta a oricarui produs electrocasnic.

 

Ce vreti este un fel de eticheta green, cum e pe electrocasnicele moderne, insa pentru un frigider "vechi". Dar sa stiti ca sunt "n" feluri de frigidere vechi, unele mai mari, altele mai micute. Va recomand sa dati in bobi dupa niste caracteristici/modele etc. si poate asa putem incepe sa facem gratis ceva calcule!

 

Daca aveti niste batrani, intrebati-i ce-si amintesc despre frigiderele Fram si asa o sa aveti o idee despre consumul in regim "casnic" al unui frigider de rulota.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

cele vechi pe amoniac consuma foarte mult. cam 2.5kw pe zi. practic merg nonstop.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Daniel Gheorghe , scuze...

 

Daca e vorba de cel pe care l-ai avut la rulota, consuma destul de mult pe luna. Insa un frigider eficient te-ar costa foarte mult, asa ca nu investi bani si ramai cu ce ai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Frigiderul meu de la rulotă consumă 50 și ceva de wați atunci când funcționează pe 12 V. 

Cam tot atât consumă și când funcționează la 220 V. 

 

Nu am cum să măsor consumul când funcționează pe 12 V, iar la 220 nu l-am pus niciodată cu aparatul de măsură. 

Am un aparat de măsurat consumul de la Dedeman și acolo pot vedea cât consumă un aparat electric la priză, dar, așa cum am spus mai sus, nu am verificat consumul. Cred că în jur de vreo 50 KW pe lună. Bănuiesc. 

Puțin de off topic:

Din câte știu eu, frigiderul rulotei funcționează cel mai bine pe gaz. Așa se zice, deși nu prea cred. 

La noua rulotă, după ce am cumpărat-o, am pus-o la priză în curte la părinții mei. Am dat drumul la frigider și, din neștiință, l-am pus pe maxim de înghețare. A înghețat complet, nu numai congelatorul, ci și frigiderul. 

Frigiderul este marca Thetford, cu compartiment mare la congelator. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Florin Smolnicki , nu e cazul aici. Frigiderul la care cred ca se refera are rezistenta de circa 120 W, asa ca 2, 5 kW/zi e cea mai buna estimare pe care a facut-o @Bilti Frigiderul meu de acasa consuma maxim 450 W/zi.

 

Insa Daniel este intr-o situatie mai aparte, nu-si permite astfel de investitii si, daca-mi amintesc bine, nu mai are nici rulota, nici duba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.