Ionut Antonaru

Conversie sau inchiriere?

6 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie sau inchiriere?

Conversie sau inchiriere?

Ionut Antonaru

As vrea sa aduc pe masa subiectul din titlu. Conversie sau inchiriere(campervan, autorulota etc)

In primul rand as vrea sa plecam de la costuri.

Sa faci un campervan cel putin asemanator cu unul de fabrica sau chiar mai bun inseamna sa investeti ceva bani.

Facem o lista scurta:

Omologare-incep cu acest aspect pentru ca vreau sa compar 2 lucruri asemanatoare. Nu vreau sa compar o duba cu o autorulota de inchiriat.

Izolatie(fonica, termica)

Placaj pereti si tavan

Placaj mobilier

Sistem sanitar(pompa, furtun. rezervoare, scurgeri, etc)

Sistem electric(panou, mppt, charger, dc to dc sau vsr relay, invertor, baterie)

Trape

Geamuri

Scaune suplimentare si swivel pentru celelalte

Sistem de incalzire(aici includ si apa si caldura)

Sistem de racire(AC- optional)

Baie/bucatarie(chiuveta, baterie, wc, )

Pentru a pastra cel putin calitatea unui campervan de fabrica trebuie sa dam pe aceste lucruri minim 10.000E (daca doriti editez ulterior pe fiecare in parte pretul) dar mai jos de atat nu cred ca iese.

O masina in mintile ei pe care sa o folosesti aproximativ 10 ani fara investitii majore costa undeva la 15.000E(aici includ si eventualele costuri dupa achizitie: cauciucuri, revizie distributie, mici reparatii)

Total costuri: minim 25.000 E.

Alte costuri ca si proprietar: impozit- minim 300ron/an, asigurare - minim 1500 ron/an, vigneta -130 ron/an, 2 randuri de anvelope- minim 5000ron/10 ani, cel putin 5 revizii in cei 10 ani- 8000ron.

Total: 3000+15000+1300+5000+8000=32.300- rotunjit 6500E

Deci in 10 ani cheltuim cu acest campervan 10.000 conversia, 15.000 masina, 6500 costuri de exploatare.

Mai scadem pretul obtinut la o eventuala vanzare peste 10 ani....de aproximativ 12.500 ca sa fiu generos si ajungem la o investitie de 19.000 E

Ar mai fi costuri de luat in calcul: echipament camping de exemplu.

Am considerat ca au valoare prea mica fata de discutia generala si pot fi incluse in costul conversiei.

Renteaza? Sa blochezi banii? Daca nu iesi minim 20 de nopti pe an garantat nu renteaza.

Dar si daca iesi 20-30 de nopti. Merita sa blochezi atatia bani cand poti sa ii investesti in altceva care sa iti aduca profit?

Economic dupa parerea mea ar trebui sa folosesti o conversie minim 50 de nopti pe an pentru a fi o investitie si nu o cheltuiala.

Astept pareri, opinii si orice comentarii.

Personal cand am facut conversia mi s-a parut imens costul inchirierii. Daca calculez nu e chiar asa mare.

Eu unul pot spune ca sunt dintre norocosii care se apropie de 100 de nopti pe an petrecute in camper.

Deci ma bucur de banii investiti, nu cheltuiti.

Si in final vreau sa spun ca nu am beneficii sau interese la firmele de inchirieri.

E pur si simplu un calcul economic.

Vacante placute, multe si lungi va doresc tuturor.

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Fara sa iau in deradere discutia, aceasta s-ar rezuma, pe scurt: va place sa fiti casatoriti sau sa mergeti 20-30 zile pe an la bordel?

Si exrem de scurt, pasiunea pentru ceva nu prea poate fi cuantificata.

Evident ca dpdv financiar este mai ieftin sa mergem pe varianta inchiriat (camper, casa etc.) Asta tine foarte mult si de filozofia de viata: germanii sunt altfel decat noi, de exemplu, mai pragmatici.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Un fel de analiza costuri beneficii cred ca majoritatea dintre noi  facem...

Si mie mi s-a parut ca la o folosire a rulotei de ~ 30 zile pe an mai degraba as inchiria decat sa imi cumpar propriul RV.

Nu prea m-a convins comparatia intre costul inchirierii unui RV ( ~70 - 150 eur/zi) + camping ( 30 - 50 eur/zi) si o cazare decenta la aceeasi bani in cazul a 2, 3 persoane care calatoresc impreuna.

Evident lucrurile arata altfel daca calatoresc mai multe persoane impreuna si/sau stationeaza offcamping.

Nu in ultimul rand conteaza si pasiunea cum spunea @NRLaurentiu :)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Poate fi luata in calcul si varsta. Eu m-am apucat de conversie la 63 de ani, si totusi nu o fac la ieftineala, repede si cum o fi. Asa ca s-a facut un an de atunci si inca mai e de lucru.  Pe criteriile date, clar nu se merita. Totusi, intotdeauna mi-a placut sa am lucrul meu si sa imi placa de el, asa ca mi-am asumat o anumita pierdere.  Nici nu vreau sa stiu cat va fi. Scriu cheltuielile cu conversia dar n-am facut niciodata totalul si probabil nici nu il voi face. Ca sa cumpar un camper de fabrica m-am lovit de norma euro, mai mult de euro 4 nu puteam lua intr-un pret pe care as fi fost dispus sa il platesc. Iar constrangerile referitoare la norma euro sunt inca la inceput. Asa am judecat eu (adica noi doi). Cel mai mult imi pare rau de timp, dar vom incepe sa iesim cu el si asa neterminat, si voi mai lucra intre iesiri.

Cu revanzarea iti dau dreptate, am o vaga impresie ca cele convertite in regie proprie sa vand f prost, chiar nerulate dupa conversie. Daca arunci materialele cu furca pe el si arata ca naiba, ai ocazia sa nu scoti nici banii pe ele, chit ca totusi ti-a luat un timp si o munca sa il faci, chiar si asa stangaci. Parerea mea.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Ionut Antonaru 

:default_109:... uffff,

:default_doh: Nici acum dupa aproape 3 ani nu ti-ai dat seama ? AICI , in acest topic "ne spuneai cu totul si cu totul altceva...

Oare experiente triste cu conversia Van Ducato 2015 (26o.ooo km)?

 

La 30.9.2020 la 22:25, Ionut Antonaru a scris:

Astfel avem acum in fata blocului un fiat ducato l4h2 2.3l 96kw 260.000km in stare destul de buna.

 

 

în urmă cu 19 ore, Ionut Antonaru a scris:

Omologare-incep cu acest aspect pentru ca vreau sa compar 2 lucruri asemanatoare. Nu vreau sa compar o duba cu o autorulota de inchiriat.

Dar ...

 

în urmă cu 19 ore, Ionut Antonaru a scris:

Renteaza? Sa blochezi banii? Daca nu iesi minim 20 de nopti pe an garantat nu renteaza.

Dar si daca iesi 20-30 de nopti. Merita sa blochezi atatia bani cand poti sa ii investesti in altceva care sa iti aduca profit?

Economic dupa parerea mea ar trebui sa folosesti o conversie minim 50 de nopti pe an pentru a fi o investitie si nu o cheltuiala.

Astept pareri, opinii si orice comentarii.

Uite aici : 03.10.2020

 

în urmă cu 20 ore, Ionut Antonaru a scris:

Personal cand am facut conversia mi s-a parut imens costul inchirierii. Daca calculez nu e chiar asa mare.

Eu unul pot spune ca sunt dintre norocosii care se apropie de 100 de nopti pe an petrecute in camper.

Deci ma bucur de banii investiti, nu cheltuiti.

Woauuu, FELICITARI!

Ne povestesti si noua  sau e ... tabu? :)

100 de nopti pe an, mi-as dori si eu ...

Vacante placute, multe si lungi iti doresc!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Antonaru

@Mihai-Arad Nu e vorba ca acum mi-am dat seama, chiar ma bucur din plin de conversie.( din cele aproape 100 de nopti pot spune ca 30-40% sunt in interes de servici dar ma ajuta foarte mult faptul ca am camperul disponibil)

Faceam aceasta comparatie pentru ca sunt foarte multi care s-au apucat de ele si au ramas neterminate- bani clar pierduti sau altii care le-au facut si ies maxim 20-25 de zile intr-un an.

E drept ca nu am luat in calcul pasiunea de a lucra si pasiunea pentru campervan in sine.

A fost un calcul la rece. Asa cum spunea @NRLaurentiu tine si de filozofia de viata.

Si pentru ca tot a adus vorba de nemti ei isi cam fac aceste calcule inainte de a cumpara un autoturism sau un campervan.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.