Nic

Suzuki Jimny

12 postări în acest subiect de discuţie despre Suzuki Jimny

Suzuki Jimny

Nic

Prezint noul membru al micii mele herghelii :)

Jimny, 1.3 benzina, 4x4 nepermanent.

Masina cu un concept vechi dar cu un comportament bun offroad.

Usoara, agila (poreclita veverita), uimeste prin capacitatea de a te duce unde nu gandesti chiar si fara mari modificari.

Comportamentul pe sosea este insa oribil. ATENTIE la variantele fara ABS. Esti practic.....pierdut daca nu esti atent, sau pe ploaie.

Toate dezavantajele insa se fac uitate cand iesi de pe sosea :)

Are un maaare farmec aparte, ce te cucereste destul de repede.

Au tendinta de a rugini in zona aripilor sub bosajele de plastic. De asemenea preturile la piese sunt FOARTE mari. Este insa fiabila si destul de rezistenta.

Cu alte cuvinte distractie cat cuprinde :)))))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nic

Multumesc. Chiar are farmec. Desi pare o jucarie, vad ca e una foarte fair si serioasa. Inspira incredere, pare proiectata si construita cu spirit de raspundere. Nu prea sunt genul care are mila de masini, dar asta pare toleranta si destul de solida. Evident nu pentru a tracta o rulota  ])]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Nu are nimic special. E verde si are 2 usi :)

Trebuie sa o conduci  pentru a simti farmecul ei.

Grafic...sincer pare o jucarie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Revin cu noi impresii dupa cateva saptamani de folosire. Consider masina asta un Atv carosat, mult mai sigur insa si cu serioase capacitati de trecere in teren.

Un Atv pricopsit trece binisor de 20k E, iar masina asta noua costa 15-16 k. Uimitor de ieftin pentru ce poate.

Transporta 2 persoane si 150-200 kg incarcatura pe drumuri destul de dificile. Motoras destul de vioi si tolerant.

Pe ansamblu , cu niste cauciucuri bune de teren....mai e nevoie doar de un sofer bun. Nu necesita cine stie ce modificari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MihaiS

Sunt ceva mai nou si din acest motiv postez cu intarziere...

Mi-a facut cu ochiul un Jimny prin vara, insa fiind masina predominant utilizata de sotie am ales tot eu dar pentru ea un Suzuki Swift sport.

Una peste alta consider Jimny o masina pur adventure si mi-ar placea s-o achizitionez la un moment dat cand nu voi mai putea sa ma catar pe munti cu Mobra.

Nu cred ca exista ceva mai fun in banii astia (cu exceptia nivei care consuma enorm). Doar sa mai fie permisa distractia off-road pana atunci.

Nu am apucat sa ma plimb cu una, insa era de asteptat ca atuurile din off sa se tranforme in lipsuri pe asfalt. La cate masini vad ca ai presupun ca este strict pentru distractie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Inca nu sunt sigur daca am luat masinuta asta pt mine sau pt oamenii mei.

Cert ca este la ferma si o folosesc ei cand ploua. In rest o evita pt ca au alte masini mai economice si sigure pe sosea.

In teren este imbatabila in clasa ei. Vezi ca noile Niva ai motoare pe injectie moderne si foarte fiabile.

Niva necesita sa te mai mudaresti pe maini din cand in cand. Jimny.....nu prea :))

Niva se produce de vreo 40 de ani, Jimny de 20. Ambele sunt insa masini excelente in teren.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Felicitari pt achizitie.Foarte interesanta masinuta.

Am avut si eu unul o scurta perioada apoi l-am vandut...

Inca ma intreb de ce :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Dupa 2 campanii de albinarit cu Jimny si rulota, remorci cu albine, ploi hartoape si alte aventuri........ma vad obligat sa recunosc meritele acestui offroad de buzunar.

Masina DEOSEBIT de rezistenta si cu un spirit aparte de luptator.

A reusit sa ma scoata de unde nu credeam........cu rulota cu tot :))))

Recomand cu caldura.

Am condus in perioada asta si Duster......buna dar greoaie si foarte fragila. nu e pentru drumuri cu adevarat grele.

Patrol.......ingrozitor de grea. Dar e un adevarat tanc. Am tras o remorca de 8 tone pe drumuri de tara.Fara emotii. Dar repet....grea. Daca ramai....nu mai iesi singur.

Cu Jimny .......poti iesi daca te dai la ea.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Cu cat e mai usora masina cu atata se descurca, inainteaza, urca mai bine, mai ales daca e si 4x4! Ramane la suprafata, daca terenul nu este asa de moale!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Nic intradevar este o masina adevarata ... doar ca este ff mica si de portbagaj ....:amuzat:nu mai vorbim .

Dar, repet , este o masina adevarata ..o jucarie zdravana pentru copii mari

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 13 ore, Nic a scris:

Dupa 2 campanii de albinarit cu Jimny si rulota, remorci cu albine, ploi hartoape si alte aventuri........ma vad obligat sa recunosc meritele acestui offroad de buzunar.

Masina DEOSEBIT de rezistenta si cu un spirit aparte de luptator.

A reusit sa ma scoata de unde nu credeam........cu rulota cu tot :))))

Recomand cu caldura.

Am condus in perioada asta si Duster......buna dar greoaie si foarte fragila. nu e pentru drumuri cu adevarat grele.

Patrol.......ingrozitor de grea. Dar e un adevarat tanc. Am tras o remorca de 8 tone pe drumuri de tara.Fara emotii. Dar repet....grea. Daca ramai....nu mai iesi singur.

Cu Jimny .......poti iesi daca te dai la ea.

 

cat are trecut in civ masa maxima remorcabil cu sistem de franare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Variantele fara ABS 1300kg.

Dar trebuie sa tii cont de faptul ca e o masina usoare si are frine slabe.

Am tractat linistit o remorca de 2.5 t.

La vale insa........reductor si 4x4 nu frane :)

Modificat de Nic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.