Bogdan B

Aprindere piezo functioneaza intermitent

5 postări în acest subiect de discuţie despre Aprindere piezo functioneaza intermitent

Aprindere piezo functioneaza intermitent

Bogdan B

Salut, aprinderea piezo nu functiona deloc. Am demontat, am curatat contacte si repozitionat bujia si sonda. Acum functioneaza partial0. De ceteva ori face scanteie, apoi de 1-2 ori nu face, apoi iarasi face de mai multe ori, apoi de mai multe ori nu si tot asa...

Presupun ca nu este normal si trebuie sa inlocuiesc, dar as vrea confirmare de la colegi care au experienta pe subiect.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Un contact imperfect. Verifica si legaturile la masa. M-as hazarda sa acuz butonul, dar doar prin verificare poti gasi pricina si nu pe forum!

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Am desfacut toate contactele, le-am curatat cu spray cleaner, am aplicat gel conductor (ptr borne acumulatori), am strans toti "papucii" si degeaba. La cateva functionari corecte, da 1-2 rateuri. Nu ar fi asta o problema, dar mi-ar fi ciuda sa montez inapoi frigiderul si sa nu mai functioneze deloc ...

Si nici sa cumpar degeaba un cuart nu imi vine.

Din aceste motive intreb: este normal ca aprinzatorul sa mai dea rateuri, sau trebuie sa genereze curent (scanteie) 100% la fiecare apasare?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Piezo creeaza tensiune la fiecare apasare.

Problema este daca are cum sa se descarce, de fiecare data.

Incearca sa faci o poza cu arzatorul si pozitia sondelor. Cea de scanteie poate mai trebuie miscata.

Sonda si "luleaua" pe care se descarca trebuie sa fie fara funingine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Au pozitie fixa (niste caneluri), deci nu pot fi repozitionate, doar daca le modific pozitia fortat. Scanteia se descarca pe sonda de temperatura, nu pe arzator. De curatat, le-am curatat. Oricum nu ar trebui sa aiba funingine, doar daca arderea/gazul nu sunt bune... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.