Angheli Catalin

Ticait permanent de releu la cuplarea rulotei la reteaua de 220v

11 postări în acest subiect de discuţie despre Ticait permanent de releu la cuplarea rulotei la reteaua de 220v

Ticait permanent de releu la cuplarea rulotei la reteaua de 220v

Angheli Catalin

Salut! Am o rulota Fendt din 2007 si am constatat ca la cuplarea cablului care alimenteaza cu 220v rulota, apare imediat un ticait permanent  din dreptul panoului electric. La deconectarea cablului de 220v ticaitul ramane pentru aprox 1 minut. Dupa care se opreste. Nu stiu ce este si nici ce ar trebui sa fac in acest sens. Sunt nou in domeniu si este prima mea rulota.

Sunt din Ploiesti si nu cunosc inca pe nimeni in zona care ar putea sa ma ajute cu rezolvarea problemei.

Rulota este dotata cu panou solar, mppt si baterie AGM. Sistemul functioneaza si rulota este astfel independenta de curentul de retea. Insa, daca vreau sa o conectez in champing la retea, pentru frigider, spre exemplu, nu voi putea deoarece ceva este in neregula!

Prin urmare astept sfaturi de la cei ce se pricep, ori o indrumare catre cineva din zona.

Multumesc!

2023-04-23 at 13.16.16.mp4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Angheli Catalin

Intre timp am mai facut cateva "sapaturi" si am constatat ca daca scot cablul de alimentare cu 220v din transformatorul ce produce 12v, tacanitul dispare. O situatie fireasca, avand in vedere ca respectivul releu nu mai este alimentat si evident, nici transformatorul. In rulota am toate serviciile functionale; iluminat, frigider, prize, etc. Pe 220v si 12v. Prin urmare, problema se afla exact in acest transformator si cred ca este una pur electronica. Toate aceste "manevre" le-am reusit cu un amic de aici de pe forum:multumesc!:!

Daca cumva cineva s-a m-ai lovit de situatia asta si ar putea sa imi ofere niste informatii mai in concret, mi-ar fi de mare folos. Astfel ar fi mai usor pentru un electronist, cu care sper sa vorbesc in perioada urmatoare, sa depaneze respectivul transformator.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Cel mai probabil este vorba de releul de comutatie. Transformatorul este prevazut cu o automatizare, ce trece de la alimentarea cu 220V la alimentarea pe baterie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Daca are capacitori electrolitici acolo e posibil sa fie uscati, nefunctionali.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Bateria de la sistemul fotovoltaic unde este legata? Posibil conflict in comutatie intre bateria de acumulatori si sursa 12v a rulotei. Adica cupleaza sursa 12v si gaseste bateria si decupleaza. Incearca sa decuplezi bateria de pe rulota si vezi daca mai ticaie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Bogdan C. a scris:

Adica cupleaza sursa 12v si gaseste bateria si decupleaza

Asta n-am mai auzit-o! :) Ba chiar asa e conceputa automatizarea rulotei 230 V --> 12 V sa si incarce sau, cel putin, sa mentina la 13, 8 V tensiunea bateriei de acumulatori. Nu are importanta unde e "intepata" bateria in sistemul 12 V. Da-o in ... e rulota, nu Tesla! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu Daca e legata bateria pe bornele dedicate, asa este. Mai ales daca e sursa Dometic si baterie e incarcata peste 13.8v si e legata anapoda. Saptamana asta am avut una care avea legata baterie pe traseul rulotei sub canapea. Am refacut traseul si am legat-o la sursa in bornele dedicare.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan C. , scuze ca insist: ticaia?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angheli Catalin
La 27.04.2023 la 11:29, Bogdan C. a scris:

Bateria de la sistemul fotovoltaic unde este legata? Posibil conflict in comutatie intre bateria de acumulatori si sursa 12v a rulotei. Adica cupleaza sursa 12v si gaseste bateria si decupleaza. Incearca sa decuplezi bateria de pe rulota si vezi daca mai ticaie.

Bateria este legata la cutia acestui transformator sau automatizare, cum i-o spune. Am vazut ca sunt aceleasi tipuri de cabluri care pleaca din baterie si sunt prezente si la bornele acestei automatizari. Insa, fenomenul nu l-a facut de la inceput, de cand am luat-o. Ci, acum a aparut tacanitul despre care vorbesc. Rulota a mai fost conectata la 220v pana acum, in aceias configuratie. Totul a mers normal pana acum cateva zile cand, dupa ce am conectat rulota la retea am constatat ca acel releu inclemeaza si declemeaza permanent cat sta rulota conectata si inca un minut dupa deconectare. 

Am scos alimentarea acelei automatizari si totul a revenit la normal. Dar cred ca nu mai am asigurat 12v pentru incarcarea bateriei. Stau pe solar, nu ma deranjeaza deocamdata. Insa vreau sa o repar neaparat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim
în urmă cu 23 ore, Angheli Catalin a scris:

Am scos alimentarea acelei automatizari si totul a revenit la normal. Dar cred ca nu mai am asigurat 12v pentru incarcarea bateriei. Stau pe solar, nu ma deranjeaza deocamdata. Insa vreau sa o repar neaparat.

Acea cutie alba este un transformator de la 220V, la 12V. Prin el se alimenteaza cu 12V toata rulota.

Tot el are si acea automatizare (releu care ticaie) pentru trecerea alimentarii catre baterie si panou solar.

Trebuie demontat transformatorul de pe peretele rulotei si dus la un electronist. Cel mai probabil sunt acei condensatori de care vorbea colegul mai inainte. 

Partea dificila este deschiderea cutiei, care nu are suruburi, ci este lipita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angheli Catalin

Multumesc pentru informatie. Asta banuiam si eu. O voi duce la un electronist. Momentan nu stiu unde si la cine, insa sper sa gasesc in perioada urmatoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.