Vlad Iliescu

Camper demontabil

14 postări în acest subiect de discuţie despre Camper demontabil

Camper demontabil

Vlad Iliescu

Salut, întreb din pură curiozitate, cunoașteți vreo firmă sau vreo persoană care face sau comercializează conceptul de camper demontabil?

Am o mașină nouă Renault Master doka, pe care o folosesc ocazional la firmă. Pe platoul de marfă de 3, 1 x 2 metri cred ca se poate instala o cabina tip camper. Am văzut modelul pe pick-up-uri care au zona de benă mult mai mică. 

Mi se pare o treabă interesantă, chiar ca idee de afacere, să poți transforma în câteva minute o mașină de marfă în mașină de vacanță. Știu că genul acesta de cabine stau suspendate pe niște picioare/cricuri. Intri cu mașină sub cabină, o lași pe benă, o fixezi și poți pleca.

20220612_120803.jpg

IMG-20220612-WA0007.jpg

20220612_120817.jpg

20220612_120750.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan D.

Salut! Nu, nu cunosc pe nimeni/firmă care să facă așa ceva.

Dar, de făcut, clar se poate face (se fac deja pentru pick-up truck-uri), dar va ieși scumpă treaba și nu știu dacă se merită. 

La genul acesta de proiect pe mine mă deranjează, la prima vedere,  niște chestii:

- accesul, scara va avea ceva trepte, este mult de urcat!  :default_big_grin:

- va ieși înaltă toată construcția, prevăd oarece probleme de stabilitate;

- adio cort;

- nu ai acces direct la cabină;

- cricurile vor ieși în laterale, vor fi probleme de depășire de gabarit.

 

Cred că se poate face doar cu o parte ieșită în spate, de unde rezultă alte probleme...

Drept pentru care nu văd de ce ai opta pentru un astfel proiect în locul unui autocamper/campervan.

 

Însă îți înțeleg ideea de provocare și de noutate în domeniu!   ;)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Poza de pe fb, grupul Rulotistii off camping

Screenshot_20230422_231557_Facebook.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Da, ok. Dar în poza asta, de fapt, cineva a preluat partea din spate a unui autocamper cu alcov. Eu aș prefera ceva făcut pe comandă, perfect adaptabil pe șasiul respectiv.

Altfel, de ce ai face așa ceva , cu costurile de rigoare, când poți cumpăra ceva făcut gata, unde este mai bine implementată ideea...

Bașca că nu se vede clar dacă este demontabilă, nu văd cricuri pe acolo...

Rămân problemele enumerate de mine, înălțime totală, scară (persoana pare că face echilibristică :default_big_grin:, și eu mai și beau), cort, etc...

Nu vreau să mă gândesc cum scot bazinul toaletei la înălțimea aia! :))))

 

Dar na, sky is the limit! Go for it!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Centru de Rulote Deva a inceput acest concept cu o serie de 3 prototipuri de minirulote, detasabile de sasiu. Detine solutia tehnica care a fost omologata RAR pentru astfel de proiecte si pentru autovehicule Doka sau cu cabina simpla. Din lipsa unui autovehicul de acest fel si a fondurilor limitate, proiectul DoKa a fost tras pe dreapta.

255039826_1964319853739082_1388141414129205916_n.jpg

255723483_1964319823739085_1270828415770612951_n.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Pacat, era o treaba interesanta. Ce dimensiuni are containerul din fotografie? Ceva poze de la interior sau configuratia o aveti? M-ar fi interesat sa achizitionez asa ceva. In nici un caz nu vreau sa renunt la confortul rulotei, dar poate vreodata vreau sa plec la camping si sa imi iau motocicleta in remorca, dupa mine. La mine sunt mai multe chestii pe care n-am reusit sa le aduc pana acum pe toate simultan impreuna:

- confortul si spatiul din rulota

- libertatea de a te misca si sa ramana "casa" pe loc, in camping

- catelul vine intotdeauna cu noi

- vreau sa am si motocicleta cu mine, iar dimensiunile ei necesita un vehicul separat pentru transportul ei.

Până acum am sacrificat motocicleta și încerc să împart week-end-uri cu vreme bună, între o pasiune și alta.

Ar mai fi varianta sa sui motocicleta in Renault Master, cu care sa trag rulota. Totusi, inaltimea la care se afla bena, necesita o rampa speciala, foarte solida si foarte lunga. O sa cuget si la acest aspect. Probabil ca ar fi oricum mult mai ieftin decat a cumpara o cabina pe care sa o pun in bena.

20200606_133739.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 2 ore, Vlad Iliescu a scris:

Pacat, era o treaba interesanta. Ce dimensiuni are containerul din fotografie? Ceva poze de la interior sau configuratia o aveti? M-ar fi interesat sa achizitionez asa ceva. In nici un caz nu vreau sa renunt la confortul rulotei, dar poate vreodata vreau sa plec la camping si sa imi iau motocicleta in remorca, dupa mine. La mine sunt mai multe chestii pe care n-am reusit sa le aduc pana acum pe toate simultan impreuna:

- confortul si spatiul din rulota

- libertatea de a te misca si sa ramana "casa" pe loc, in camping

- catelul vine intotdeauna cu noi

- vreau sa am si motocicleta cu mine, iar dimensiunile ei necesita un vehicul separat pentru transportul ei.

Până acum am sacrificat motocicleta și încerc să împart week-end-uri cu vreme bună, între o pasiune și alta.

Ar mai fi varianta sa sui motocicleta in Renault Master, cu care sa trag rulota. Totusi, inaltimea la care se afla bena, necesita o rampa speciala, foarte solida si foarte lunga. O sa cuget si la acest aspect. Probabil ca ar fi oricum mult mai ieftin decat a cumpara o cabina pe care sa o pun in bena.

20200606_133739.jpg

Salut @Vlad Iliescu si felicitari pentru Motocicleta, chiar si pe mine ma bate gandul sa cumpar un Bmw 1200 LT, dar pentru asta ar trebui sa vand Caponord-ul si e mila sa raman fara el. Voi mai aveti si cel enduro?  Ca sa poti urca fara problema motocicleta pe bena masini, ar fi cel mai ideal un elevator electruhidraulic.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Vlad Iliescu a scris:

20200606_133739.jpg

Oau, ce frumusete!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

https://ormo.ro/,   erau la expozitie.

Mie mi-a placut conceptul ( pt. pickup) dar nu mi-a placut pretul :)

Ma indoiesc insa ca iti va asigura confortul cu care te-ai obisnuit la rulota.

Evident ca moto in Renault si rulota trasa dupa masina ar fi solutia cea mai putin costisitoare acum.

PS. Frumos motorul!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Vlad Iliescu Conceptul pentru cele 3 minirulote a fost cel de teardrop cu 3 gabarite diferite. Varianta Mini pentru 2 adulti, varianta Midi pentru 2 adulti si un copil si varianta Maxi pentru 2 adulti si 2 copii. In proiectul pentru varianta DoKa s-ar fi optat insa pentru varianta cu Alkov cu dotarile si confortul unei rulote clasice, cu bucaraie interioara si baie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 8 ore, Bogdan C. a scris:

@Vlad Iliescu Conceptul pentru cele 3 minirulote a fost cel de teardrop cu 3 gabarite diferite. Varianta Mini pentru 2 adulti, varianta Midi pentru 2 adulti si un copil si varianta Maxi pentru 2 adulti si 2 copii. In proiectul pentru varianta DoKa s-ar fi optat insa pentru varianta cu Alkov cu dotarile si confortul unei rulote clasice, cu bucaraie interioara si baie.

Da, asta ar fi fost varianta ideală. 

Mi se pare o treabă grozavă să poți folosi o mașină în mai multe scopuri.

Între timp, deja începe să se contureze cealaltă variantă:

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am decis să merg înainte cu suportul moto pentru benă, exact cel din videoclip.

Mai trebuia doar probată echipa Renault Master + rulota Fendt.

Ca urmare,   astăzi Volvo a luat o vacanță și am venit în noua formulă la Homoraciu.

Testul a fost trecut cu brio, deci luni voi comanda suportul.

N-am mai fost la Homoraciu, e foarte frumoasă livada, păcat că nu am prins pomii în floare. E un semi offcamping momentan, fiindcă în zona frumoasă dintre copaci nu e încă tras curentul, iar apa e la vreo 200 de metri. Însă peisajul compensează aceste mici neajunsuri.

20230505_123219.jpg

20230505_155243.jpg

20230505_155249.jpg

20230505_173909.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.