Mircea Muntean

Prima mea rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Prima mea rulota

Prima mea rulota

Mircea Muntean

Na...inca nu o am in ograda, dar azi am semnat contractul de leasing, deci as putea spune ca am o rulota :)

Este vorba despre un LMC Sassino 460E, o rulota care se muleaza foarte bine pe nevoile noastre. (doi adulti si un catel de 40 kile :D)

Dupa mai multe sapaturi pe net, am aplicat varianta necunoscatorului/nepriceputului si am ales sa iau o rulota noua, la care am siguranta ca macar cativa am stau linistit cu problemele structurale, timp in care o sa invat si treaba cu rulotele.

Am gasit-o in stoc gata utilata cu cateva chestii extra fata de pachetele obisnuite. E model 2022 si in diferenta de pret fata de una 2023 dotata stock, are:

aer conditionat Dometic Freshjet 1700

marchiza Fiamma F45S

Senzor gaze si narcotice ( :lol:)

Antifurt la usa

 

Extra am mai pus:

panou fotovoltaic 200W cu controller incarcare si baterie de 100Ah LiFePo, acestea fiind singurele pe care le-as fi pus pe ea in prima faza. Dar deoarece mi le-as fi dorit si pe celelalte, am mers pe varianta asta, economisind practic 3000 euro.

 

Va mai urma un mover, dar nu stiu daca il voi instala anul asta, sau la anul, cu ocazia primei revizii.....vanzatorul este din Brasov, eu din Bucuresti....nu as face prea multe drumuri cu rulota intre cele doua localitati, mai precis le-as cam optimiza nitel.

E posibil ca anul asta sa o folosesc mai mult stationar si/sau in campinguri, asa ca nu il prioritizez.

Mai am in plan si un sistem de calare automat, poate tot la anul...mi se pare interesant sa calezi rulota cu o simpla apasare de buton :)

 

Poze nu am deocamdata, revin cu ele dupa ce o voi ridica.

 

Trebuie sa punctez faptul in achizitie a contat foarte mult si profesionalismul vanzatorului, care s-a comportat impecabil in toata perioada, fiind disponibil la orice ora mi se nazarea mie sa il bazai pe whatsapp si sa imi raspunda la toate chichitzele tehnice pe care inginerul din mine si le imagina :D

 

 

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Sa aveți parte numai de vacanțe minute cu căsuța voastră

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 07.03.2023 la 11:53, Mircea Muntean a scris:

….sa imi raspunda la toate chichitzele tehnice pe care inginerul din mine si le imagina :D

 

 

Asta da virtute! :) 

Sa va bucurati de ea si sa ne incantati si pe noi cu poze!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Felicitări sa va bucurați de ea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea Muntean

Gata, am promis poze când o ridic, iar asta s-a întâmplat joia trecută…ocazie cu care am și folosit-o pentru o iesire, la Bistrița, cu cățelușa la show.

ca plusuri la prima strigare: ținuta de drum excelenta, e adevărat ca ma ajuta și mașina, dar fata de Bailey Pageant pe care am tractat-o vara trecută, se simte ca o pana. Nicio emoție in curbe. Paturile foarte confortabile. Bateria lifepo a fost o achiziție excelenta.

Ca minusuri, insonorizarea parca mai slaba puțin fata de Bailey, iar baia….e miiiica rău. 🙈. Nu am folosit dușul încă, așa ca toaleta e suficientă totuși.

440155BB-8B2D-4AB6-A522-8F5635EB300A.jpeg

2A5197B1-9B4B-4B11-9590-BBD2A9987D1E.jpeg

2CCE311C-6B77-4373-8107-58DE0490D813.jpeg

A0A3F861-A1FA-4157-BD17-4936EF6DCD7D.jpeg

BDF6D3D5-E1A6-4812-8FD7-1C164BDCE891.jpeg

B7EB9804-0B9E-4CCD-A746-50D1466767C7.jpeg

A53B3849-0BED-4BF9-A2EA-28E61CA69E1B.jpeg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ziegler Raul
      de Ziegler Raul
      Buna seara la toată lumea.Am achizitionat o rulota Hobby easy de Luxe, cu pat etajat pentru copii dar destul de spatioasa.
      Suntem 7 membri in familie și incapem lejer.
      Este prima pentru noi.
      De 2 ori Italia 1 data Olanda Mastricht și e super.
      Ce e nasol ca aici in Germania și nici in asta parte exceptie Romania nu poți campa la marginea padurii sau in locuri nu special amenajate.
      Am vazut ca in Romania nu e problema și asta e super.
       O seara minunata tuturor!!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.