Viorel K

Invertor folosit cu variator de putere

1 postare în acest subiect de discuţie despre Invertor folosit cu variator de putere

Invertor folosit cu variator de putere

Viorel K

Pentru cine se pricepe la electronica sau a mai intalnit problema.

Am mai postat in alta parte ceva lega de asta dar nu mai reiau istoria si explicatiile. Pe scurt, am decis sa schimb boilerul Elgena 6l, 12v/200w cu unul casnic, un Tesy 7l, 230V/1500W. Invertorul este un Victron multi 1200, asa ca pentru a aduce boilerul la un consum acceptat de invertor, am luat si un variator de putere. Mai folosisem un variator de putere la un circular si a mers f ok dar la priza casei. Problema este ca invertorul bazaie destul de tare, muult peste bazaitul normal, cu atat mai tare cu cat dau putere mai mare din variator, evident reglat sub 1000w. Puterea o masor cu un wattmetru. Stiu ca variatoarele lucreaza prin "felierea" sinusoidei si asta ar fi motivul zgomotului, dar nu imi dau seama daca dauneaza cu ceva invertorului. Eventual m-as multumi si cu o putere mica, sa zicem un 250-300w data din variator, daca ar ajuta cu ceva.

Raspunsuri gen schimba invertorul cu unul mai mare nu imi sunt de folos. 1500w e o problema pentru sistemul meu in ansamblu, indiferent de marimea invertorului, si chiar si 1200w cum am mai gasit boilere, dar sunt de la 10 l in sus si tot la variator ajungeam, asa ca l-am ales pe acesta. Sub 1200w nu am gasit boiler, poate exista dar s-au ascuns de mine. M-am mai gandit la un filtru LC, poate daca as netezi putin curentul de pana in variator, sa uniformizez sarcina pe invertor. Nu stiu mai mult, de asta intreb, daca se pricepe cineva.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.