Viorel K

Dilema instalatie apa

6 postări în acest subiect de discuţie despre Dilema instalatie apa

Dilema instalatie apa

Viorel K

Lucrez la conversia unei dube. Am pregatit traseul apei si am inceput sa montez. La boiler, un Elgena 12v-200w-6 litri, am scos hartiutele prinse sub rozeta termostatului si hai sa ma uit si pe ele inainte sa le arunc. Surpriza: citesc ca boilerul merge nepresurizat. Am mai citit apoi despre el si am gasit ca merge la maxim 0, 8 bar si fara valva de retur la pompa, banuiesc ca nu trebuie sa ramana presiune pe el deloc. Eu am o pompa Fiamma aqua 8, scoate 1, 5 bar, e cu autoamorsare si daca nu ma insel e si antiretur. Am si un vas de expansiune. Am cautat regulator de presiune sa pun dupa pompa dar nu am gasit sub 1bar. Am mai gasit niste regulatoare cu contacte, probabil merg ca niste presostate, cred ca as fi putut substitui presostatul pompei cu unul din acesta dar opresc tot la 1 bar, si oricum ramane problema cu antireturul pompei. Nu stiu cum sa fac. Din cate ma pricep la instalatii, stiu ca cele presurizate merg cel mai bine si pentru asta ma si pregatisem, dar ca sa schimb boilerul cu unul de 10 litri care merge la 3bari (Elgena), nici nu vreau sa ma gandesc ce implica sa-i fac loc si nici n-am nevoie de unul mai mare neaparat. Mai vad niste pompe de mica presiune externe fara autoamorsare la pret de o pizza, nu stiu cata incredere prezinta si ce inseamna in practica un sistem nepresurizat. Momentan de submersibila parca m-as feri, rezervorul e model dedicat, montat pe oala de la roata, partea cea mai joasa e cam stramta si acolo sunt si electrozii de la senzorul de nivel..

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Ai pus robineti cu microcontacte sau te bazezi pe presostatul de la pompa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
3 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Ai pus robineti cu microcontacte sau te bazezi pe presostatul de la pompa?

Nu am robineti cu microcontacte. Nici nu as lua, ar fi complicat acum sa mai trag firele si in plus am inteles ca ar fi de evitat. In locul lor as putea folosi ceva de genul:
https://www.motorhome.ro/camping.html#!/presostat-0-4bar/p/287777172/category=74278086

Initial ma bazam pe presostatul pompei dar mi se contureaza din ce in ce mai clar ca pompa pe care o am acum nu se potriveste, e peste 0, 8 bari cat accepta boilerul si are antiretur. Ar trebui una care sa bage sub 0, 8 bari, preferabil externa "simpla", zic si eu. Submersibila am explicat sus de ce nu prea as vrea, s-ar cam inghesui cu electrozii de la senzorul de nivel. Nici nu stiu despre pompele submersibile, stau libere si se plimba odata cu apa din bazin sau se fixeaza cumva? Nici despre pompele "simple" nu stiu mare lucru, de exemplu cum e cu amorsatul, se amorseaza initial si ramane amorsata? Sa nu fie o bataie de cap permanenta cu dezamorsatul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Daca ai ales gresit boilerul nu mai ramane deca sa ridici presiunea apei la iesirea din el, iar pompa din linkul urmator cred ca ti-ar rezolva problema.
https://narpo.ro/camping-si-pescuit/1542-pompa-de-apa-cu-presostat-electrica-12v-22ah-55bar-pentru-rulote-bucatarii-mobile-pandora-gf-0641-gf-0641-micul-fermier-0-pompa--6426910005494.html?gclid=Cj0KCQiAgOefBhDgARIsAMhqXA5jjVxDQSV5g5o5aaCxBLLrCuzPhfVOX0Hj9vZtZ_lkzgaD1yifCxwaAjdmEALw_wcB 
Nu necesita vas de acumulare (hidrofor) si daca vrei sa-i reduci debitul poti cumpara si regulatorul electronic pentru ea: https://narpo.ro/accesorii/2116-regulator-de-presiune-pentru-pompa-de-stropit-electrica-cu-baterie-pandora-gf-0657-gf-0657-pandora-0-regulator-de-presiune-pentr-6426910005333.html?gclid=Cj0KCQiAgOefBhDgARIsAMhqXA590Jzfzrgaui1xzIWgR2HTeIqMYorq8xa530XpcjD4omvO0UVZMioaArgbEALw_wcB  De fapt poti cumpara chiar 2-3 regulatoare fiindca acestea mai au obiceiul sa se defecteze. Eu folosesc un atomizor cu o astfel de pompa deja de vreo 3 ani si pot spune ca pana acum a fost peste asteptari ca fiabilitate. E adevarat ca numai pentru apa rece, fiindca presiunea mare pe care o produce in combinatie cu o duza de pulverizare la mine functioneaza ca un wap, reusind astfel sa fac economie la apa. Singura problema ar fi ca nu se mentioneaza pana la ce temperatura a apei poate lucra, dar cred ca macar pana la vreo 50 de grade rezista. La cat costa cred ca merita sa faci o incercare. 
Sper sa nu se considere ca fac vreo reclama...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Daca nu ai microcontacte atunci doar cu presostat mic, ca cel din linkul tau si un vas de expansiune poti rezolva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Multumesc celor care mi-au raspuns.

Dupa ce am intors pe toate fetele pompele, presostatele si toate cele, solutia aleasa este un boiler la 230v casnic. Daca pana maine nu intervine ceva care sa ma schimbe, dau comanda de un Tesy de 7l, 1500w. Deja i-am gasit un loc f ok, mai trebuie sa scot un placaj de pe perete sa ii trag firul de 230v frumos pe dedesubt dar e destul de simplu. De vreo trei ani mai am tot un Tesy de 6l in baie (ca sa nu mai astept centrala 1-2 min pana imi da apa calda sa ma spal pe maini 30 sec). Invertorul meu nu duce decat 1200VA dar voi interpune un variator de putere, deja l-am cumparat, de 5kw, real cine stie cat are dar cred ca acoperitor. Mai aveam un variator de putere pe un circular montat pe un banc, in timp m-am folosit f bine de el si i-am facut proba azi dimineata pe boiler, ca sa elimin orice emotie ca n-ar merge ulterior, desi efectiv nu el va lucra dar tot aia e. L-am reglat pe la 750w (masurati cu un wattmetru), dar la priza. Cam atat am zis eu ca va fi acceptabil sa trag din instalatie pe duba. Nu vad sa fie vreo problema cand va fi la invertor. Evident a incalzit mai incet dar sunt multumit. Dupa 12 min am facut "proba degetului" si apa era fierbinte, cam peste limita de confort, deci acceptabil de repede. Desi va sta aproape de podea, voi lua varianta "pe chiuveta", adica va avea tevile de racord in jos ca sa il pot goli iarna fara demontare. Nu stiu daca sa ii fac niste robineti sa il golesc iarna separat sau se va scurge odata cu  apa din instalatie pe la gurile de scurgere. Oricum voi sufla bine si cu compresorul. 

 

Actualul boiler Elgena va merge la vanzare. Voi mai pierde niste bani ca desi e nou si n-a vazut picatura de apa,  va avea pret de sh dar asta e. Pe vremea cand l-am luat abia daca ma gandeam sa pun invertor, sau unul mic pt laptop,  bateria era agm, acum e litiu si am alt curaj. Pe acest motiv am si renuntat la proiectul cu plita pe gaz si am luat una cu inductie. La treapta 7 care papa cam 950w e ff ok, dupa ce se atinge temperatura de gatit merge si cu 6, adica pe la 650w (nu stiam nici eu, dar puterea variaza putin si dupa vas, marime, grosime, material etc). O sa am si un aragaz de voiaj de rezerva sau pentru afara, dar cel putin la omologare, oficial sunt electric. In practica, voi vedea cum ma ajung cu curentul.

 

Era sa uit un mic pont. Desi in manualul pompei de apa (Fiamma aqua 8) nu se specifica, am descoperit ca presostatul are un surubel mic cu cap imbus de reglaj, e dedesubt in centrul presostatului. Aviz cine are pompa asta sau poate au si altele acest reglaj si nu stiti de el, poate aveti nevoie sa modificat presiunea din fabrica. Eu nu am umblat sa modific dar era si asta o varianta la un moment dat. Poate cand o sa o vad la lucru o sa mai modific.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.