Roland Stanciu

Dacă ansamblu depășește 3500 kg, mai avem voie prin orașe?

9 postări în acest subiect de discuţie despre Dacă ansamblu depășește 3500 kg, mai avem voie prin orașe?

Dacă ansamblu depășește 3500 kg, mai avem voie prin orașe?

Roland Stanciu

Am tot cautat pe net, și nu găsesc un răspuns clar. Dacă ansamblu masina + rulota depășește 3500 kg (cazul meu, Peugeot 4007 + Weinsberg 450FU am 2410+1200=3610 kg deci depășesc 3500) mai avem voie cu ansamblu prin orașe? Sau suntem considerați "camioane" si trebuie sa mergem pe centura? În majoritatea orașelor, camioanele nu au voie prin centru. Noi, cei cu auto + rulotă peste 3500 kg, avem voie? Ce spune legea? Vreau sa nu am surprize neplăcute! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Ai voie cu rulota in oraș, doar sa fii atent la indicatoarele care interzic accesul vehiculelor cu masa mai mare de 3.5 t

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 2 ore, Gabriel I a scris:

Ai voie cu rulota in oraș, doar sa fii atent la indicatoarele care interzic accesul vehiculelor cu masa mai mare de 3.5 t

Eu exact la acelea m-am referit. A avut cineva astfel de probleme? Adică a fost oprit și sancționat dacă a întrat pe o porțiune cu drum restricționat la 3, 5 tone?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Vrei sa spui ca indicatorul "acces interzis vehicule cu masa mai mare de 3, 5 t, nu se aplica in cazul asta pt. ca iei in calcul masa fiecarui vehicul in parte nu a ansamblului?

In principiu rulotistii sunt vazuti cu ingaduinta si probabil nu ai fi sanctionat dar aceste restrictii au totusi rolul lor ...

Ai trece cu ansamblul de 4 t peste un pod cu restrictie la 3.5 t? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Off topic:

 

La 2/11/2023 la 20:35, Roland Stanciu a scris:

Ce spune legea?

Epic!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Gabriel I Pe strazile cu restrictii de 3.5T nu se calculeaza masa ansamblului ci masa fiecarui vehicul care formeaza ansamblul.

In toate cazurile de interdictii puse de primarii se regaseste " autovehiculele care transporta marfuri cu masa mai mare de 3, 5T "

O stire a ultimelor zile zice :  "Ce categorie de mașini va avea interzis în Piața Unirii din București

Restricțiile vor fi aplicate pentru autovehiculele cu o masă maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone. Însă, această măsură nu se va aplica mijloacelor de transport în comun și a celor de intervenție în situații de urgență."

 

Drumuri bune si vant din spate!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Posibil, nu vreau sa intru in polemica. 
Regulamentul de aplicare al OUG 195 spune cam asa:

Art. 173. -

Este interzisă circulaţia autovehiculelor cu mase şi/sau gabarite depăşite:

a) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoare de interzicere, restricţie sau limitare a accesului acestora, dacă vehiculul sau ansamblul de vehicule atinge ori depăşeşte lăţimea, înălţimea, lungimea sau masele pe axe ori masa totală maximă admisă;

b) când vizibilitatea este redusă sau partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă sau zăpadă.”

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 12/02/2023 la 15:00, Roland Stanciu a scris:

Eu exact la acelea m-am referit. A avut cineva astfel de probleme? Adică a fost oprit și sancționat dacă a întrat pe o porțiune cu drum restricționat la 3, 5 tone?

Se ia in calcul MMA pt fiecare vehicul in parte. Nu se ia in ansablu. Nu se da nici o amenda. Si daca iti luai o Adria Astella cu axa dubla care are 3T MMA si e lunga de vreo 11 metri tot puteai merge printr-o restrictie de genu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Gabriel I cu un ansamblu de 3500kg Autovehicul + 3500kg rulota, nu depasesti masele pe axe la restrictiile de 3.5T. Iar MTMA se calculeaza pe vehicul.

 

Nu-i vorba de polemica.

E bine de stiut cum se pune in aplicare. Am un camping drag in Ungaria in care ca sa intri treci pe o strada cu restrictie de 3.5T. Am intrebat la rutiera si la noi dar si la vecinii unguri, pentru ca nu doream sa-mi iau vreun premiu de 500 de euro pentru acea incalcare. Raspunsul a fost acelasi. Ansamblul era format Masina MTMA 2900kg si rulota MTMA 1380kg. Mai fusesem acolo cu un ansamblu de pana in 3500.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.