Alin Ifrim

Eliminare condens interior geamuri

2 postări în acest subiect de discuţie despre Eliminare condens interior geamuri

Eliminare condens interior geamuri

Alin Ifrim

Salutare, la ieșirile pe timp rece, inevitabil, se formează destul de mult condens pe interiorul geamurilor rulote. Ma gândesc sa înlătur acest inconvenient prin confecționarea unor huse exterioare din ceva material asemănător parasolarelor auto, dar cu grosime mai mare, spre 5mm. Am făcut o proba wk trecut cu ceva de 2-3 mm grosime, și da rezultate, chiar dacă fost pusa la repezeală pe geam. Faceți abstracție de motocicletele copiilor, e singura poză cu "husa" improvizată. Ma gândesc sa fac un cos perimetral un elastic, ca să stea cât mai bine pe geam. Am 5 geamuri de 90/60 și 2 mari de 150/60. Dacă aveți pareri/recomandări, le aștept cu interes. Deocamdată ma gândesc la ceva folie buretoasa cu aluminiu, care se pune sub parchet cu grosime de 3 sau 5 mm, este 4, respectiv 6 lei /metru., sa vad dacă suporta și coaserea elasticului... De armaflex, nu știu deocamdată preț și pe unde s-ar găsi. 

IMG_20221204_102317.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Mirescu

Salutare Alin, mi se pare bună ideea ta. Clar trebuie făcută ceva izolație suplimentară la geam.

Eu am simțit că nu mai vine asa rece pe la geamurile din fața la ultima iesire când am avut montată husa de protecție iar temperatura de afară peste noapte a fost undeva la 5 grade. 

Asteptăm o poză si cu rezultatul final!

Spor :salutare!:!

 

 

20220910_124520.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.