Roland Stanciu

Dezlipire număr- cum fac sa nu deteriorez caroseria?

9 postări în acest subiect de discuţie despre Dezlipire număr- cum fac sa nu deteriorez caroseria?

Dezlipire număr- cum fac sa nu deteriorez caroseria?

Roland Stanciu

Întâmpin o problema urata. Trebuie sa îmi înmatriculez rulota. Fostul proprietar, ca să nu mai gaureasca rulota, a lipit numărul cu poxipol, direct pe caroseria rulotei! Și l-a lipit zdravăn! Rulota (Weinsberg 450 FU) este din plastic. Dacă trag de număr (am incercat) se crapă caroseria. Am încercat sa bag un cutter în spatele numarului, dar poxipolul e tare ca piatra. La înmatriculări cer numărul vechi înapoi, trebuie sa îl predai.

Cum îl pot da jos, fără sa deteriorez rulota? Exista vreun dizolvant pentru poxipol care sa nu atace plasticul rulotei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

I spui vechiului proprietar sa-si faca retinere de numar, iar la inmatriculari mergi cu copie dupa chitanta aceea. nu va trebui sa predai numarul.

Complicat cu solutiile in cazul tau. mergi la un atelier se montat parbrize, si ii rogi sa-ti taie jos numarul cu ferastraul tip ata, cu care taie parbrizele jos.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna solutia lui @Bogdan C. . Pana atunci incearca sa incalzesti placa numarului cu pistolul cu aer cald, intai pe treapta mica, apoi pe cea mare. Diferentele de elasticitate intre plasticul caroseriei si tabla fac sa apara fenomenul de forfecare in masa de poxipol. Trebuie sa lucrezi repede, pentru a nu incalzi plasticul. Insa ceea ce ramane... nu stiu cum vei putea curata chimic, fara sa afectezi plasticul. Banuiesc ca vei face curatarea doar mecanic, cu o dalta foarte bine ascutita (sau spaclu sau raz pentru geamuri) in functie de cum se prezinta situatia.

 

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

De curățat, nu prea ma interesează, este sub numar, nu se observa. Tot ce vreau e sa nu caroseria. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Nu mai pot edita postarea. Cred ca "fierăstrăul fir" e cea mai buna soluție. Mulțumesc mult. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Rezolvat azi. După ceva munca de chinez. Din păcate nu am găsit fierăstrău sfoara sau fir. Am aplicat următoarea solutie: doua sârme subțiri de inox, se răsucesc cu filetanta (ca să aibă aspect de "fierastrau")! Apoi se apuca sarma răsucita cu doua patente de capete. Se baga cu grija la un colt al numărului. Apoi începem usor mișcări stanga dreapta cu cele doua patente. După aproximativ 1 ora, numărul a cedat. Fără sa deterioreze caroseria. Și numărul e în stare perfecta.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări @Roland Stanciu:bravo: Data viitoare sarma de inox după ce răsucești , să bați pe o nicovală cu ciocan că să aibă suprafețe de atac.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 13 ore, Fejer Antal a scris:

Felicitări @Roland Stanciu:bravo: Data viitoare sarma de inox după ce răsucești , să bați pe o nicovală cu ciocan că să aibă suprafețe de atac.

Mulțumesc. Și acum ma doare spatele! Oare ce a fost în mintea fostului proprietar când a lipit numărul? Un  suport clasic de număr doua gauri în bara și gata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 14 ore, Roland Stanciu a scris:

Mulțumesc. Și acum ma doare spatele! Oare ce a fost în mintea fostului proprietar când a lipit numărul? Un  suport clasic de număr doua gauri în bara și gata.

 Simplu: Dorel...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.