Roland Stanciu

Butelii rulota nelamuriri

22 postări în acest subiect de discuţie despre Butelii rulota nelamuriri

Butelii rulota nelamuriri

Roland Stanciu

Iar va rog sa ajutați un începător neștiutor...

Deci pe rulota mea se afla astfel de butelii:

IMG-20220903-WA0011.thumb.jpg.ee6e40081ec6296c90979bc07ce2fd02.jpg

 

Una din ele e goala, cealaltă mai are, dar nu știu cât! 

Intrebari: 

Cum se procedează cu aceste butelii?

1. Se schimba, ca orice butelie de aragaz? Dacă da, unde?

2. Se reincarca? Iarăși dacă da, unde?

 

Mulțumesc anticipat 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Se pot schimba in Germania sau reincarca la GPL

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Între timp am mai citit și alte topice din aria asta. Preschimbate în Germania nu ma ajuta, sunt din România... Umplutura la statii GPL ... tot aici pe forum mulți spun ca GPL-ul nu prea e bun la rulota, ca infunda nu știu ce la frigider, ca îngheață iarna, etc ...

Tot de pe forumul aici am citit ca la Petrom exista butelii de propan. Din păcate Petrom nu primește buteliile astea la schimb, trebuiesc cumpărate de la ei, și schimbate acelea. M-am interesat la stația Petrom din Gura Humorului, de lângă mine, umplutura casta 103 lei, butelia plina 273 lei. Ma gândesc sa cumpăr 2 butelii de la ei cu propan, si sa le schimb în timp. 

Oare asta e cea mai buna soluție pentru rulota? Sau sa le umplu pe acestea la GPL? Problema e ca la Petrom  nu vor sa le umple cu GPL, cica umplu numai rezervoare autorizate.

Buteliile de la Petrom se potrivesc la racordurile acestea pe care le am? Încap ca dimensiuni?

Mulțumesc anticipat de sfaturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Folosește cu propan de la Petrom, asta e cea mai bună soluție. Se potrivesc la filet, mai trebuie însă o garnitură de cauciuc (de 1/2 cred), deoarece butelia românească nu are garnitură la robinet.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Doua butelii de Petrom, pline, sunt foarte grele pentru rulota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 9 ore, Achim a scris:

Doua butelii de Petrom, pline, sunt foarte grele pentru rulota

Sunt cu mult mai grele decât cele pe care le am acum?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
La 9/5/2022 la 17:31, Roland Stanciu a scris:

Sunt cu mult mai grele decât cele pe care le am acum?

Sunt la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Oricum la o rulota daca nu iesi iarna nu ai ce face cu 2 butelii mari. Eu in 8 ani de rulotism am rezistat fara probleme doar cu 2 mici de 6 kg.

Vara intr-un concediu de 2 saptamani frigiderul si cadacul abia consuma o butelie mica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim
în urmă cu 2 ore, Vlad Iliescu a scris:

Sunt la fel.

Buteliile germane, din fotografie, sunt simtitor mai usoare fata de cele de la romanesti.

Cel putin 5 kg pe bucata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Cele nemtesti au 10, 5 kg/bucata - goale. Cele romanesti 12, 7 kg. Din punctul meu de vedere asta inseamna ca sunt la fel, nu cred ca 4 kg in plus influenteaza cu ceva.

In orice caz, mi se pare o idee mai proasta sa mergi cu cea germana pe GPL auto, decat cu cea romaneasca pe propan.

Eu am iesit pana maxim in luna noiembrie cu rulota. Pe frig, in 2-3 zile termini o butelie. Eu merg intotdeauna cu 2 butelii, acest lucru ma scapa de un stres.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
La 04.09.2022 la 10:15, Achim a scris:

Se pot schimba in Germania sau reincarca la GPL

În Ungaria se pot preschimba undeva? La mine la firma sunt șoferi care fac săptămânal curse în Ungaria. Oare pe acolo sunt centre de reîncărcat butelii cu propan (adică centre de schimb)? Asta ca sa nu mai ma complic cu butelii românești cu propan.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Roland Stanciu 

Sigur si in Austria, pt Ungaria intreaba la dealerii sau la fabrica Knaus din Budapesta ( auto-rulotele si rulotele lor sunt echipate cu acest tip de butelii )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Recomand sa le schimbi pe amandoua cu 2 butelii mari de compozit. Sunt pe filet cu ce are rulota si poti sa le duci la GPL sa le umpli tu. Dar trebuie s-o faci tu singur ca nu te prea lasa.

Avantaje: reduci muuuuult greutatea pe fata la rulota si e mai ieftin de umplut.

Dezavantaj: nu te lasa mai nimeni sa le umpli. Trebuie sa te "descurci" si iti ingheata iarna la 0 grade. Testat de mine.

Asta e varianta ideala.

Daca vrei varianta LEGALA: atunci vinzi astea 2 butelii si mergi frumos la Petrom si cumperi 2 butelii de PROPAN. Sunt albastre cu gri parca. Astea merg indiferent de anotimp si oricat de frig e pe la noi. La astea mai pui frumos un Truma Duocontrol CS si le legi pe amandoua buteliile automat la retea. Cand se goleste o butelie trece automat pe cealalta + ca poti folosi LEGAL si in mers sistemul de incalzire in rulota. Cand ajungi la destinatie ai caldura frumos in rulota. Se termina butelia, o desfaci de la sistem, o duci la Petrom si iei alta plina. Sistemul iti merge in continuare daca vrei si cu 1 butelie pe Truma. Dar na, e cea mai scumpa varianta. Confortul si lenea se plateste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai
În Ungaria se pot preschimba undeva? La mine la firma sunt șoferi care fac săptămânal curse în Ungaria. Oare pe acolo sunt centre de reîncărcat butelii cu propan (adică centre de schimb)? Asta ca sa nu mai ma complic cu butelii românești cu propan.

Dealerii de rulote din Ungaria au in general butelii pe stoc. Hollako sunt in Budapesta stiu ca schimba.
Cu toate acestea, eu le-am inlocuit cu doua romanesti, mi se pare cel mai comod. Chiar daca ai drumuri prin Ungaria, nu stiu cat de legal e sa te plimbi cu buteliile in portbagaj. Plus ca trebuie sa potrivesti golirea buteliei cu drumul de Ungaria.
Buteliile romanesti cu propan le poti si comanda la cei ce livreaza acasa.


Sent from my iPad using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu R.

Daca te hotărăști să vinzi buteliile imi poti da un mesaj, eu sunt interesat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Încă nu sunt hotărât sa le vând. Mai vedem. Ce mi se pare ciudat. Am văzut ca foarte mulți dealeri de rulote și accesorii rulote de la noi vând astfel de butelii (exact ca ale mele)! Insa toți, absolut toți le vând GOALE! Nu am văzut nici un vânzător sa vândă butelii din astea pline. De ce oare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Le-au consumat la gratar

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Le vand goale fiindca sunt mai usor de transportat. Daca au gaz in ele sunt necesare anumite conditii la transport.

Daca vrei sa faci concedii pe afara eu te sfatuiesc sa pastrezi macar una ca sa o poti da la schimb in campinguri.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 16 ore, Roland Stanciu a scris:

Insa toți, absolut toți le vând GOALE!

Gândește-te că de cele mai multe ori, achizițiile se fac on-line, ca urmare ți le aduce un curier, iar politica lor e să nu ridice în vederea transportului butelii umplute și asta doar din rațiuni de siguranță. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
în urmă cu 19 ore, Roland Stanciu a scris:

Încă nu sunt hotărât sa le vând. Mai vedem. Ce mi se pare ciudat. Am văzut ca foarte mulți dealeri de rulote și accesorii rulote de la noi vând astfel de butelii (exact ca ale mele)! Insa toți, absolut toți le vând GOALE! Nu am văzut nici un vânzător sa vândă butelii din astea pline. De ce oare?

E chestie de safety.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tereaca Auras

Rugaminte, domnule Stanciu. Sunt exact in situatia dvs. Ce ati mai facut ? In Romania nu se pot incarca cu propan pe nicaieri ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 9 ore, Tereaca Auras a scris:

Rugaminte, domnule Stanciu. Sunt exact in situatia dvs. Ce ati mai facut ? In Romania nu se pot incarca cu propan pe nicaieri ?

Deocamdată nimic. Una s-a golit, cealaltă mai are în ea cam jumate. Cred ca o sa le înlocuiesc cu două românești de la Petrom. Aștept sa se golească și cealaltă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.