George V

Problema podea rulota

19 postări în acest subiect de discuţie despre Problema podea rulota

Problema podea rulota

George V

Salutare,

 

sunt nou pe aici, sper ca postez unde trebuie. Am cumparat o rulota TEC, 2005. Am verificat-o cat am stiut eu, dar se pare ca mi-a scapat ceva ce sper sa nu fie foarte grav. M-a entuziasmat ca pe interior si exterior e foarte ok, functioneaza tot, are si panou etc. M-am uitat si pe sub ea, am mirosit-o, am ridicat pat, canapele (cam tot ce am gasit pe internet despre cum se verifica), insa mi-a scapat coltul de sub caseta WC (colt fata dreapta), care pe exterior e destul de mancat. E o portiune mica pe care n-am observat-o cat cat jumatate de palma. Am ciocanit podeaua de jur imprejur si pare destul de tare, nu e inmuiata. Probblema e ca nu pot deplasa rulota, exista oare vreo modalitate de reparatie? As putea face ceva temporar care sa nu agraveze situatia? Stiti pe cienva care se deplaseaza pt reparatii, sunt in zona Campulung Muscel. Precizez ca nu miroase deloc a mucegai in rulota nici dupa ce a stat inchisa multa vreme.

Multumesc

IMG_20220813_123312.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salut @George V:salutare!:

 In primul rând felicitări pentru achiziție! Că să putem ajuta ar trebui mai multe poze cu problema întâlnită. În primul rând trebuie depista și remediat locul unde a putut infiltra apa! Te ajutăm cu mare plăcere! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@Fejer Antal multam mult. Acum sunt putin suparat, dar o sa-mi treaca :))

 

Nu stiu ce poze sa mai fac, ca e doar acea portiune.

 

Initial am crezut ca e dinspre baie, intrucat cada are o mica fisura, insa erodarea e clar dinspre exterior. Si-n celalat colt (stanga fata) are un inceput minor de asa ceva - practic s-a decojit 2-3 cm placajul si pare sa dea semne de oboseala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
8 minute în urmă, George V a scris:

cada are o mica fisura, insa erodarea e clar dinspre exterior

Ti-ai dat raspunsul! Putrezirea a avut/are loc de sus in jos (gravitatia...), asadar de la interior spre exterior. Cauta si alta sursa de unde poate proveni apa, stricaciunea este prea extinsa ca sa fie pusa pe seama doar a unui dus ocazional in sezonul de campare.

 

PS: in poza pare a fi zona de imbinare a peretelui spate cu podeaua. S-ar putea sa ai surpriza neplacuta a unei infiltratii majore in spatele peretelui de la baie, daca am inteles bine ce e deasupra respectivei zone. Acelasi lucru e valabil si pentru coltul din fata.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Până nu depistezi de unde ajunge apa la porțiunea afectată degeaba treci la faza de reparatii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@NRLaurentiu corect. vechiul proprietar nici nu prea facea dus in ea.

 

zona afectata este podeaua, la imbinare cu peretele fata (buzunarul pentru butelie). peretele e ok, am verificat de jur imprejur si este tare atat podeaua, cat si peretele vertical. pe dreapta este rau asa cum apare in poza, iar in stanga (subt pat) pare un inceput de asa ceva, adica s-a cojit vreo 2-3 cm placajul din exterior (in interior podeaua e intacta)

 

@Fejer Antal  asa e. pe partea dreapta ar putea fi de la baie, ce e ciudat e ca si in stanga se intampla ceva dubios, cum am scris mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Ar fi fost interesant sa vedem o poza si pe exterior, deasupra zonei. Banuiesc ca deasupra este o sina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@Costin Lipan hmmm, nu inteleg exact la ce va referiti. poza este exteriorul podelei (poza este facuta sub rulota) - ceea ce se vede metalic este o parte a piciorului de calare si acel tub directional pe care bagi coarba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Deasupra, deasupra podelei, in dreptul acela vine vreo sina? Daca da, probabil pe acolo are o infiltratie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 8 ore, George V a scris:

@Costin Lipan hmmm, nu inteleg exact la ce va referiti. poza este exteriorul podelei (poza este facuta sub rulota) - ceea ce se vede metalic este o parte a piciorului de calare si acel tub directional pe care bagi coarba.

!  Chiar așa de greu este să mai pui niste poze? Noi vrem să te ajutăm, însă ne trebuie mai multe informații! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@Costin Lipan nu pot vedea deasupra intrucat nu am acces. Ar trebui sa desfac lacasul casetei wc. Voi pune mai multe poze, peste cateva zile sa indic exact locul.

 

@Fejer Antal momentan nu sunt la rulota, de aceea nu pot, nu locuiesc in acelasi oras. Ajung in weekend acolo si voi face mai multe poze.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan
în urmă cu 1 oră, George V a scris:

@Costin Lipan nu pot vedea deasupra intrucat nu am acces

Pe exterior, nu in interiorul rulotei. Probabil ca apa se infiltreaza pe la sinele de imbinare.

Cat despre timp, faci si pui cum si cand poti, noi suntem aici si incercam sa ajutam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@Costin Lipan daca stau sa ma gandesc, exact acolo vin sinele, da. si are logica ce spuneti, intrucat am observat si in partea stanga un inceput de ceva similar (s-a cojit putin placajul). ma gandesc sa dau cu furtunul pe ea sa vad cum se scurge apa...

 

cum ajung la rulota ii fac poze din exterior.

multumesc mult de ajutor

 

p.s. pana atunci, daca ajuta cu ceva las o poza cu model similar cu al meu - locul unde cade sina e exact locul problemei

1.jpg

Modificat de George V
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

Salutare, am revenit cu mai multe poze. Am incercat sa fac si cumva pe diagonala ca sa se vada cum pica acea sina fata de locul cu probleme. Iar una dintre poze este de pe partea cealalta (stanga fata) unde exista un inceput de ceva similar, s-a inmuiat placajul exterior si se desprinde.

Din pacate era apa oprita cand am ajuns la ea si n-am putut sa pun putin furtunul sa vad cum se scurge apa de pe acea sina.

IMG_20220819_172742.jpg

IMG_20220819_172750.jpg

IMG_20220819_172600.jpg

IMG_20220819_172424.jpg

IMG_20220819_172337.jpg

IMG_20220819_172351.jpg

IMG_20220819_172413.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

'Nasol!'. Garnisajele sinelor au rol de etansare, ori vad ca o parte de garnisaj lipseste. Probabil ca apa s-a infiltrat pe langa suruburi. Este suficient sa umezeasca putin, putrezeste si isi face mai mult loc.

De principiu, probabil ca va trebui sa dai fata jos, sa inlocuiesti stricaciunile, sa remastichezi sinele si sa schimbi garnisajele. Gasesti foarte multe detalii si informatii despre tot procesul pe forum, iar daca mai ai si alte intrebari, suntem aici.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@Costin Lipan Off, nasol :(

Speram sa pot inlocui doar acele bucati. Ma gandesc sa apelez la un service, am descoperit ca exista chiar in Campulung unul despre care am auzit de bine. Sa vad ce-mi spun.

Multam de raspuns

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Nu par a fi daune majore, dar nu stii ce gasesti dedesubt. Ideal ar fi sa inlocuiesti tot ce este putred, altfel, cum spuneam, daca se infiltreaza putin apa, putrezeste pe langa surub si intra mult mai multa apa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

De asemenea, @George V, grija mare cum folosesti piciorul de calare respectiv, sa nu ai surpriza sa intre inauntru, e cam putred totul acolo, din pacate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George V

@NRLaurentiu @NRLaurentiu Corect. Le folosesc foarte putin, nu imping in ele. Sunt lasate doar pentru stabilitate. Am ciocanit de jur imprejur si pare putred doar ce se vede, restul lemnului e destul de tare (inclusiv sub piciorul de calare), nu pare extins. Voi vedea la reparatie mai mult. Multam de sfat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.