Cris B

Incepatori - cumparare rulota neinmatriculata din Anglia

3 postări în acest subiect de discuţie despre Incepatori - cumparare rulota neinmatriculata din Anglia

Incepatori - cumparare rulota neinmatriculata din Anglia

Cris B

Buna seara!

Am gasit o rulota adusa din Uk cu masina cu numere de Uk, ramasa in tara si neinmatriculata.

Am dori sa achizitionam aceasta rulota pentru a o plasa pe un teren, unde va si ramane - deci nu o vom inmatricula.

Va trebui sa scoatem numere rosii, pentru a o putea aduce la teren. Sau daca avem noroc sa gasim pe cineva cu masina cu numere de Uk care sa ne-o aduca.

 

Am cautat internetul in lung si lat si nu am gasit nici o informatie legata de intrebarea noastra. Exista riscul sa fim nevoiti sa platim la ea TVA si taxe vamale?

Scuze daca intrebarea este puerila, dar am citit un pasaj pe un site, care lasa loc de interpretare si am zis mai bine sa fim siguri.
 

Va multumesc, seara linistita!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, @Cris B !

Daca o achizitionati legal, nu sunteti si obligati s-o inscrieti in circulatie. Banuiesc (si aici cineva cu experienta notariala/juridica poate da detalii complete) ca puteti face un contract de vanzare legalizat la notariat (nu celebrul contract v-c in vederea inmatricularii).

In ceea ce priveste deplasarea rulotei la teren, aceasta se poate face legal pe o platforma de transport auto.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Se face contract de vanzare cumpărare si ori se scot nr roșii si o tratati cu  orice masina înmatriculate în Ro ori o luati pe platforma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.