Cris B

Incepatori - sfaturi/indrumare achizitie rulota

27 postări în acest subiect de discuţie despre Incepatori - sfaturi/indrumare achizitie rulota

Incepatori - sfaturi/indrumare achizitie rulota

Cris B

Bun gasit! Dupa ce am citit cat am putut din vechile postari, am decis sa si scriu, in cazul in care ne poate indruma cineva.

Suntem o familie de 2 adulti si 2 copii adolescenti, in cautarea unei rulote care temporar ne va folosi drept casuta de vacanta pe un teren la tara si poate ulterior si pe drumuri minunate.

Am citit cat am putut de mult despre sfaturi legate de achizitie, la ce sa ne uitam, etc. Am vazut mai multe anunturi dar si rulote pe viu.

Ne-a ramas inima la o rulota aflata in Baia Mare si ma intrebam daca exista cineva aici pe forum care ne-ar putea ajuta cu o vizionare si o parere. Sau daca ne puteti recomanda pe cineva din zona care ar dori acest lucru.

Va multumesc, o zi minunata tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Cris B , salut si bun venit pe forum!

 

Printre subiectele de discutii de pe acest forum exista o lista in care unii membri si-au scris numarul de telefon si zona in care pot sa ajute. Cauta (si) acolo o persoana din zona vizata.

 

Bafta!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cris B

@NRLaurentiu multumesc tare mult! 

Am sa caut si lista, sper sa o gasesc :).

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanescu Magdalena

Bună ziua, sunt noua in aceasta comunitate. As dori niște sfaturi cu privire la călătoria cu o rulotă Chateau Cantara 1998. Acum încep sa fac documentele pentru rulotă din Olanda. Urmează sa o aduc tractata pe roți in Romania dar nu știu pe drum unde pot opri cu ea pentru dormit și ce urmează sa fac în țară după ce o aduc. Unde trebuie sa o înregistrez, sau care sunt pasi, pentru asta. Ultima revizie a ei este in aprilie -2021Recunosc ca a fost o ocazie, achiziționarea ei și nu am decit categoria B la ea dar am observat dupa ca este ceva mai grea de 750kg, având 945kg, din ce am citit aici trebuie sa îmi cumpăr și o mașină mai puternica pentru ea și sa obțin categoria E la ea. Doresc niște informații. Multumesc frumos 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
5 minute în urmă, Stefanescu Magdalena a scris:

Doresc niște informații.

Informatiile sunt deja scrise in forum. Pentru raspunsuri personalizate ar fi bine sa mergeti la un club (cu cotizatie de membru). Pana atunci, cititi si regulamentul forumului!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanescu Magdalena
Chiar acum, NRLaurentiu a scris:

Informatiile sunt deja scrise in forum. Pentru raspunsuri personalizate ar fi bine sa mergeti la un club (cu cotizatie de membru). Pana atunci, cititi si regulamentul forumului!

Multumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru pt ca ma simt intr-un impas in alegerea rulotei, sper sa aveti rabdare sa cititi cele de mai jos:

In momentul de fata caut o rulota care sa se potriveasca VW Passat pe care il detin, bugetul desi initial era undeeva 12-13k euro am ajuns la 15-16k euro iar cautarile au inceput acum cateva luni atat pe site urile din strainatate cat si pe cel mai indemana romanesc site, respectiv olx

Criteriile de cautare sunt bazate pe cele 4 persoane din familie deci se pune problema unui pat fix sau 2 care se pot uni si un coltar suficient de mare pentru a se transforma intr-un pat pt 2 pers, in plus: frigider mare, mover + optionalele panouri + baterie+ invertor, cort si suport biciclete si un an de fabricatie cat mai recent posibil. Planuim sa mergem si off-camping destul de mult de aceea daca rulota nu va avea panouri va trebui sa investesc in unele + instalatia necesara

Bun si acum lista scurta:

 

https://www.viabovag.nl/caravan/fendt-bianco-465-sfb-moverthule-fietsendrager-ku8dz9g   - 

Avantaje: Fend, anul fabricatiei 2012, pastrata in garaj, garantie 1 an

Dezavantaje: e in Olanda (deci + 4000 km), nu are panouri si nici cort, are cateva (<10) mici adancituri de la grindina. Se ia in calcul pretul negociat + transportul + panouri+ costurile aferente inscrierii probabil ca ajung undeva la 18k euro

 

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-rulota-hymmer-eriba-nova-465-gl-IDgHacD.html - 

Avantaje: are cam tot ce trebuie (Panouri, mover, frigider mare, cort) si este in Ro(costuri minime la transport + inmatriculare)

Dezavantaje: anul fabricatiei 2007, rulata in Romania, fara garantie

 

https://www.olx.ro/d/oferta/rulota-adria-altea-490-IDgsY87.html

Avantaje: anul fabricatiei, mover, panouri solare,  este in Ro(costuri minime la transport + inmatriculare)

Dezavantaje: depaseste bugetul, nu are frigider mare, rulata in Ro, fara garantie, nu stiu mare lucru de marca Adria

 

Aici am ajuns si nu ma lasa sa dorm :), am incercat sa ma uit si in tarile nordice insa mi se pare o intreaga bataie de cap sa aduci rulote de acolo, de asta am ramas cu cautarile prin Europa.

Mentionez ca nu am vazut niciuna din rulotele din Romania si daca ar fi sa ma indrept catre una din cele 2 as vrea ca macar un test de umiditate si o revizie sa ii fac inainte de cumparare - nu stiu unde s-ar putea face asta dar presupun ca voi gasi.

Va sunt recunoscator celor cu experienta care ma pot ajuta in alegerea rulotei mult visata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Edi Denes:salutare!:

 La bani pe care dispui pentru achiziționarea rulotei caută mai departe și vei găsi cu siguranță și mai bune față de ce ai găsit mai sus. Părerea mea nu contează dacă este in Ro, dacă a fost întreținută cum trebuie e ok. In judetul Covasna loc. Tg Secuiesc sunt câteva parcuri cu rulote de vânzare. Dacă găsești ceva in zona noastră te ajut cu mare plăcere cu vericatul! Succes!!!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

1. Din alta tara nu prea merita, costuri ft ft ft mari pana o aduci in tara + inmatriculare, etc. Aici mai intra deranjul tau, mult de umblat, daca zici de Olanda nici nu ma mai uit. :) ft departe.

2. Mie imi place ft mult Hymer dar nu te supara ca iti spun, dar 17.000 euro pt o rulota din 2007? Si e inmatriculata atunci, posibil sa fie chiar din 2006 anul de productie sau mai mic. Serios? Da ce naiba ma, e din aur? E extrem de scump. N-as da atatia bani pe o rulota asa veche. Deja te apropii de bani de camper.

3. Adria asta din 2017, mai treaca mearga dar asta e si mai scumpa, 19.000 euro. Doamne doamne!

 

Eu iti dau alt sfat: de ce nu vorbesti tu frumos cu Peti de la Dej sa iti aduca o rulota noua de la Weinsberg la 14.000 euro? Adica 2023. Mai toate modelele au 4 locuri. Eventual mai pui ceva optionale, mai urci ceva la bani si ai rulota nou nouta. Stiu ca preturile sunt fara TVA, dar vb cu el ca are cel putin 1 rulota de care stiu ca o da la banii aia. Daca nu cumva a si dat-o deja. Ca e pret bun. La Weinsberg apar chestii din astea bune la pret des.

Sau, poti merge pe second la Weinsberg, vezi ca sunt pe OLX cateva, si in 14.000 iei cu tot cu dotari ce iti doresti din an ft bun, minim 2016-2017.

Mi se pare enorm ce vad in alegerile tale.

 

Am Weinsberg si sunt rulote foarte ok. Daca esti mega pretentios atunci da, ia altceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Marius Viorel , ati servit pct. 1 de sunteti atat de ferm in afirmatie? Practic o forma fara fond. Exista si o vorba care implica un polonic.

 

Pentru @Edi Denes  : cititi ce am postat vizavi de achizitia rulotei mele din Olanda. Exista si o vorba in acest caz, nu destinatia, ci drumul conteaza. Mai sunt si altii care au avut aceasta aventura si sunt sigur ca o sa va placa si povestile lor scrise pe acest forum. In rest, luati ce va doreste inima si nu mai solicitati a doua opinie, nu sunteti la doctor.

 

Pentru @Florin Smolnicki, : nu am timp sa caut link! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

@Fejer Antal Am cautat pe site-uri din Tg Secuiesc dar ori nu stiu eu sa caut ori ce am vazut sunt sub anul 2000 si sunt cate 5-6 rulote max, daca ai mai multe informatii te rog frumos sa-mi trimiti cateva site-uri unde e o plaja mai larga

@Marius Viorel intr-adevar sunt multi multi bani, si as vrea sa-i dau cu cap, e o idee f buna cu rulotele noi, dar ii pun un mover, un suport biciclete, panouri si instalatie si probabil ca depasesc 20000 euro asta bineinteles depinzand si de configuratia rulotei. Apropos, cum stau cu izolatia si mai ales pe timp de iarna? intreb pt ca nu cunosc

@NRLaurentiu as fi dispus sa fac si acest drum, am citit si postarea ta, poate ca acum drumul nu va mai costa 500 euro si probabil ca va ajunge la 1000 cu tot cu acte, cazare la dus si inmatricularea rulotei

 

Va multumesc mult pentru comentariile voastre, sunt f utile si ma fac sa iau in calcul variante la care nu m-am gandit in alegerea rulotei. Ma gandesc ca sapt viitoare este deja februarie si probabil de acum rulotele vor incepe sa creasca ca si pret asta daca nu vine vreo criza si le loveste ca la imobiliare :) 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Weinsberg nu exceleaza deloc pe timp de iarna. O sa ai curenti mici de aer ce vin inevitabil de la aerisirile rulotei. + ca peretii nu sunt grosi. Cu alte cuvinte astea nu-s facute pt iarna.

Daca vrei sa o folosesti si iarna atunci trebuie sa te uiti la gama de lux. Deja vorbim de si mai multi bani. Gen: Hymer, Kabe, Dethleffs. E alta liga si cea mai scumpa.

Ce stiu de campere, ca sa fi ok iarna ai nevoie de cate repere pe care le stiu eu si sunt sigur ca ratez cateva importante. Deci, ce stiu e ca:

 

  • podea dubla pt izolatie buna
  • rezervoarele de apa neaparat la interior sau in podeaua dubla
  • sa nu ai treceri de conducte de aer pe sub rulota in partea exterioara (daca ai incalzire pe soba), multe rulote au trecerea pe sub podea, nu inteleg sincer de ce, si la mine e la fel. pierzi multa caldura pe acolo
  • sa ai incalzire tip calorifere cu agent termic apa/antigel prin ele. Asta e ALDE, cam singurul ce face acest tip de incalzire si mai include si incalzire in pardoseala. Esti efectiv rege cu asemenea sistem in rulota/camper. Sunt alternative bune la ALDE, nu zic ca nu, gen Truma de 6kw dar sincer incalzire pe aer nu e la fel de confortabil ca cea pe apa/calorifer. Adica in casa avem asa ceva si se vede diferenta.
  • ideal ar fi sa ai o constructie a rulotei/camper-ului fara lemn la pereti. Vezi Hymer. Astea au izolatie ft buna si esti pazit zeci de ani de infiltratii. Practic doar daca faci un accident sau lovesti cumva peretele poti sa risti sa ai infiltratii, in rest nu prea ai cum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Am o curiozitate privind rulotele Weinsberg, de ce se vand asa de repede dupa cumparare, adica gasesc pe internet la vanzare rulote din 2017-2022, asta inseamna ca dupa 1-2 ani propietarul doreste sa le vanda.

Acest lucru nu se intampla la rulotele consacrate unde sunt pastrate si mai mult de 15-20 ani sub un singur propietar. Sa fie calitatea? Pretul uneia veche de 2-3 ani Weinsberg este egal cu o rulota Fendt sau Knaus veche de 12-15 ani.

M-ar ajuta o parere din experienta celor care au sau au avut atat ruote Weinsberg cat si cele din marci consacrate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Iti spun eu de ce. Ft multi dintre noi, care nu au experienta in rulotism/camperit, cum vrei sa-i zici, nu aproximam bine ce ne luam. Din cauza asta nu stim sa facem diferenta intre o rulota si o autorulota. 

Iti dau exemplul meu. Habar n-aveam de nimic. Am citit ceva inainte si am ramas cu un singur lucru: nu lua rulota sau autorulota veche ca ai sanse mari sa ai infiltratii sau alte probleme. De asta am zis sa fie cat mai tanara posibil sa nu trebuiasca sa verific nimic ca e ok sau nu. Asa m-am pricopsit cu un Weinsberg din 2016. Pana aici totul ok.

DAR, dupa 1 an de zile, dupa ce am invatat cu ce se mananca pe deantregul, am inceput sa studiez incet incet autorulotele. Ca sa ajung dupa alte 6 luni aprox, sa imi dau seama ca o autorulota mi s-ar fi potrivit mult mai bine decat o rulota. Chit ca am un cumnat care, cu multi ani de rulotism experienta, mi-a spus din start: fratica, lasa rulota ca nu-i de tine, cauta un camper. Da cine sa-l asculte? Acuma m-am lamurit.

Bun, si de aici, dupa nici 1-1, 5 ani, deja imi doresc o autorulota.

Rulota pe care am luat-o eu la fel, aceeasi soarta a avut. Primul proprietar care a luat-o de aici din tara de noua, a dat-o dupa cativa ani mie si el si-a luat autorulota. Fapt la care am ajuns si eu in final si poate o sa am noroc sa trec.

Din cauza asta sunt mai multe destul de tinere la vanzare, nu ca ar fi proaste sau au probleme. Absolut deloc. E camperismul de vina :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
37 minute în urmă, Marius Viorel a scris:

Iti spun eu de ce. Ft multi dintre noi, care nu au experienta in rulotism/camperit, cum vrei sa-i zici, nu aproximam bine ce ne luam. Din cauza asta nu stim sa facem diferenta intre o rulota si o autorulota. 

Iti dau exemplul meu. Habar n-aveam de nimic. Am citit ceva inainte si am ramas cu un singur lucru: nu lua rulota sau autorulota veche ca ai sanse mari sa ai infiltratii sau alte probleme. De asta am zis sa fie cat mai tanara posibil sa nu trebuiasca sa verific nimic ca e ok sau nu. Asa m-am pricopsit cu un Weinsberg din 2016. Pana aici totul ok.

DAR, dupa 1 an de zile, dupa ce am invatat cu ce se mananca pe deantregul, am inceput sa studiez incet incet autorulotele. Ca sa ajung dupa alte 6 luni aprox, sa imi dau seama ca o autorulota mi s-ar fi potrivit mult mai bine decat o rulota. Chit ca am un cumnat care, cu multi ani de rulotism experienta, mi-a spus din start: fratica, lasa rulota ca nu-i de tine, cauta un camper. Da cine sa-l asculte? Acuma m-am lamurit.

Bun, si de aici, dupa nici 1-1, 5 ani, deja imi doresc o autorulota.

Rulota pe care am luat-o eu la fel, aceeasi soarta a avut. Primul proprietar care a luat-o de aici din tara de noua, a dat-o dupa cativa ani mie si el si-a luat autorulota. Fapt la care am ajuns si eu in final si poate o sa am noroc sa trec.

Din cauza asta sunt mai multe destul de tinere la vanzare, nu ca ar fi proaste sau au probleme. Absolut deloc. E camperismul de vina :)

Multumesc frumos pt raspunsul tau, ma intreb daca aceste convingeri se intampla mai des la detinatorii de Weisnberg fata de altii, si fara suparare, vad f multe rulote Weisnberg noi la vanzare, chiar si in Romania de asta ma pune in dificultate. Am gasit o rulota care arata f bine, chiar imi place are tot ce vreau si e in buget dar ceva ma impiedica sa merg pe Weisnberg si acel ceva l-am descris mai sus. Poate suna paranoic dar cand vezi atatea rulote noi, dintr-o singura marca la vanzare, cel putin unuia ca mine ii sare un semn de intrebare

Eu nu am deloc experienta cu rulotele tocmai ca de asta pun multe intrebari ca sa fiu sigur ca merg pe calea cea buna si sa nu raman cu buza umflata apoi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Probabil esti genul de nehotarat ca si mine. Si eu m-am invartit in jurul cozii o gramada de timp cu tot felul de analize si comparatii, atat rulote cat si campere, am ajuns sa compar pana si grosimi de pereti la milimetru (desi nu ma interesa sa ies iarna) voiam si cat mai bun/nou dar si cand ma uitam la preturi.... Cand m-am decis pana la urma sa iau o rulota weinsberg noua, am vorbit cu Peti, nu avea si m-a sfatuit sa ma inscriu dar nu m-am inscris, am zis ca sa ma mai gandesc pana vin, poate imi vine alta idee, insa altii s-au inscris si cand au venit am ramas pe afara (la modelul dorit de mine) si altele nu stia cand mai primeste si la ce pret, la cei din Otopeni nici atat, iar la Adria se scumpisera ff mult plus cu avans si livrare in 5 luni (adica cine stie cand). Asa ca vezi, la vara sa nu faci inca niste analize intr-o camera de hotel. Macar esti mai tanar ca mine.
Bafta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
24 minute în urmă, Viorel K a scris:

Probabil esti genul de nehotarat ca si mine. Si eu m-am invartit in jurul cozii o gramada de timp cu tot felul de analize si comparatii, atat rulote cat si campere, am ajuns sa compar pana si grosimi de pereti la milimetru (desi nu ma interesa sa ies iarna) voiam si cat mai bun/nou dar si cand ma uitam la preturi.... Cand m-am decis pana la urma sa iau o rulota weinsberg noua, am vorbit cu Peti, nu avea si m-a sfatuit sa ma inscriu dar nu m-am inscris, am zis ca sa ma mai gandesc pana vin, poate imi vine alta idee, insa altii s-au inscris si cand au venit am ramas pe afara (la modelul dorit de mine) si altele nu stia cand mai primeste si la ce pret, la cei din Otopeni nici atat, iar la Adria se scumpisera ff mult plus cu avans si livrare in 5 luni (adica cine stie cand). Asa ca vezi, la vara sa nu faci inca niste analize intr-o camera de hotel. Macar esti mai tanar ca mine.
Bafta!

Asa este, de obicei sunt nehotarat, fiind vorba si de multi bani si de faptul ca nu imi iau cate o rulota in fiecare an si ca o vreau si frumoasa si desteapta, ma duce in tot felul de ganduri si mi-e ca Weinsberg din grupul Knaus sa nu fie un fel de Dacia din grupul Renault, care e buna 2-3 ani apoi incepe sa scartaie.

Ma uitam, o rulota Fendt/Knaus din aceeasi categorie cu un Weinsberg are 2-300 kg in plus alea de unde vin

Toata ideea e ca am gasit o rulota Weinsberg cu de toate si aveam nevoie de pareri pro si contra daca sa merg mai departe sau nu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti la o vizionare, va rog?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Edi Denes mai bine masori de 10 ori si tai o singura data ! :)

Probabil sunt mai multe Weinsberg la vanzare decat alte marci pt ca sunt mai accesibile la pret si atunci sunt alegerea mai potrivita pt inchirieri, incepatori , etc care le revand dupa un timp pt alte modele mai noi sau mai propice pt ei.

La mine Weinsberg a fost a doua rulota , dupa Hobby.

Erau clase diferite , Hobby era un model Prestige, un fel de gama premium, aspect care se vedea in calitatea mobilierului, aspect etc dar diferenta de 14 ani intre ele isi spunea cuvantul dpdv estetic.

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
13 minute în urmă, Gabriel I a scris:

@Edi Denes mai bine masori de 10 ori si tai o singura data ! :)

Probabil sunt mai multe Weinsberg la vanzare decat alte marci pt ca sunt mai accesibile la pret si atunci sunt alegerea mai potrivita pt inchirieri, incepatori , etc care le revand dupa un timp pt alte modele mai noi sau mai propice pt ei.

La mine Weinsberg a fost a doua rulota , dupa Hobby.

Erau clase diferite , Hobby era un model Prestige, un fel de gama premium, aspect care se vedea in calitatea mobilierului, aspect etc dar diferenta de 14 ani intre ele isi spunea cuvantul dpdv estetic.

 

 

 

@Gabriel I multumesc, pe acelasi principiu ca cel mentionat de tine merg si eu, deocamdata am parcat ideea cu Weinsberg iar cererea de mai sus privind vizionarea se aplica la o rulota Fendt din 2006, rulota care daca nu corespunde criteriilor anului de fabricatie, arata f bine si as fi avut nevoie de parerea unei persoane cu experienta pt a merge mai departe cu negocierea, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Apai nu te supara dar daca compari o rulota din 2006 fie ea si Fendt cu un Weinsberg din 2016 de exemplu, ca eu asa cred ca vorbim despre o rulota mai noua, de la 2016 in sus, apoi nu e prea ok. E diferenta ft mare, spre Weinsberg evident.

In alta ordine de idei, daca vrei info mai aprofundat despre Weinsberg poti sa ma contactezi si discutam ce te intereseaza. In ideea de ati da info.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 2 ore, Marius Viorel a scris:

Apai nu te supara dar daca compari o rulota din 2006 fie ea si Fendt cu un Weinsberg din 2016 de exemplu, ca eu asa cred ca vorbim despre o rulota mai noua, de la 2016 in sus, apoi nu e prea ok. E diferenta ft mare, spre Weinsberg evident.

In alta ordine de idei, daca vrei info mai aprofundat despre Weinsberg poti sa ma contactezi si discutam ce te intereseaza. In ideea de ati da info.

Cu mare placere mi-ar placea sa discutam, da-mi te rog un numar de tel in privat si te voi contacta.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Edi Denes cand te uiti dupa rulote mai vechi ia in considerare si durata lor de viata, disponibilitatea de a mai gasi piese de schimb si nu in ultimul rand unde si cum ai de gand sa o folosesti.

Eu am observat si la masini si la rulote ca o data cu varsta si numarul de kilometrii parcursi  cresc proportional cheltuielile cu reparatiile dar si riscul de a ramane cu ele in drum , daca pot spune asa.

E o diferenta sa iei o rulota pt a te deplasa cu ea in voiaje mai pe langa casa fata de plimbari lungi eventual prin mai multe tari...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Sincer, dupa ce treci de o varsta incepi sa nu-ti mai bati capul cu toate chestiile marunte si nu mai ai chef sa faci cate faceai in trecut.

Eu de o vreme zic asa: ori iti iei ceva mai nou, gen dupa 2015 ori nu iti iei deloc.

Asa am procedat si eu. Nu am luat pana n-am avut posibilitatea sa iau ceva calumea cat mai nou.

Acum, fiecare face ce vrea, evident, dar indemnul asta poate sa va scuteasca de enorm de multe probleme de care nici nu stiti ca le-ati putea avea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.