Daniel Gheorghe

Perete baie distrus

7 postări în acest subiect de discuţie despre Perete baie distrus

Perete baie distrus

Daniel Gheorghe

Buna ziua am facut niste ordine si am facut mai amanuntit ca vroiam sa arunc cada, cada fiind infecta, podeaua pare in stare buna dar peretele este distrus. Cer ajutor nu ma pricep în domeniu. Vreau sa repar in bucatele ca nu imi permit una mai buna. Zi frumoasa 🤗😊😃

IMG_20220507_181326.jpg

IMG_20220507_181316.jpg

IMG_20220507_181137.jpg

IMG_20220507_181129.jpg

IMG_20220507_181124.jpg

IMG_20220507_181114.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

@Daniel Gheorghe 

Primul lucru: 

NU cumva să arunci cada. O dai la un meșter priceput și îți poate face una nouă, după modelul celei vechi. 

Cât despre tâmplărie, o înlocuiești cu materiale noi. Nu cred că e foarte greu. Materiale găsești peste tot. 

Lemnul l-aș da cu ulei de in sau cu orice hidroizolant. 

Munca nu e grea, îți  trebuie foarte mult timp. 

 

Spor la toate! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Daniel Gheorghe !

 

Daca nu optezi pentru solutia pe care ti-am propus-o si te-ai hotarat sa o repari, incepe intai de afara. Scoti cateva holțșuruburi care par a fi originale (adica mai putin ruginite) de la una din sinele exterioare din aluminiu, le compari (sa fie aceeasi lungime si grosime) si apoi cauti sa cumperi altele identice, noi, din inox. Cateva zeci, nu stiu, poate peste o suta, apreciaza si tu. Apoi, iei de la Dedeman Sikaflex FC11+ cateva tuburi (ia totodata si pistolul pentru aplicare - cca. 20-30 lei). Apoi scoti pe rand sinele, le cureti bine de masticul vechi, dar si sub ele, pe caroserie. Daca ai benzi de cauciuc (intre sina din aluminiu si caroserie), incearca sa gasesti ceva asemanator, dar nou. De regula doar la magazinele cu piese de rulote gasesti. La final cumpara si acele benzi din plastic care se prind deasupra sinelor si acopera capetele holtsuruburilor. Costa circa 5 lei/metrul. Nu au rol doar de design, ci si protector. Pentru operatia asta iti trebuie o surubelnita in cruce (PH2 cred) si o lama de curatat geamuri (vreo 5-10 lei la supermarket) - cu ea cureti masticul vechi de pe sine si caroserie. De asemenea, operatia asa de remasticare o faci la toate geamurile care se deschid (au o sina sus, care tine loc de balama). Bine ar fi sa scoti si trapele superioare, sa reimprospatezi si masticul de sub ele. Indicat este sa faci operatia asta si la tocul usii, care tot o sina din aluminiu este si sa cauti sa schimbi si cauciucul de etansare (podeaua la intrare e putrezita). A, sa nu uiti de usa de la toaleta + restul capacelor din plastic de la exterior sa le remastichezi. La montatul la loc al diverselor elemente, aplici masticul in fir continuu, iar inainte sa bagi holtsurubul, aplici si in gaura.

O sa vezi ca se aduna costul materialelor, dar unele le poti lua treptat, ca sa nu te coste mult deodata.

NUMAI dupa ce ai terminat la exterior, te apuci de interior si te voi/vom ghida la momentul respectiv. UITA de spuma expandabila!

Ce mai face frigiderul?

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Urâtă treabă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

Salut, @Daniel Gheorghe !

 

Daca nu optezi pentru solutia pe care ti-am propus-o si te-ai hotarat sa o repari, incepe intai de afara. Scoti cateva holțșuruburi care par a fi originale (adica mai putin ruginite) de la una din sinele exterioare din aluminiu, le compari (sa fie aceeasi lungime si grosime) si apoi cauti sa cumperi altele identice, noi, din inox. Cateva zeci, nu stiu, poate peste o suta, apreciaza si tu. Apoi, iei de la Dedeman Sikaflex FC11+ cateva tuburi (ia totodata si pistolul pentru aplicare - cca. 20-30 lei). Apoi scoti pe rand sinele, le cureti bine de masticul vechi, dar si sub ele, pe caroserie. Daca ai benzi de cauciuc (intre sina din aluminiu si caroserie), incearca sa gasesti ceva asemanator, dar nou. De regula doar la magazinele cu piese de rulote gasesti. La final cumpara si acele benzi din plastic care se prind deasupra sinelor si acopera capetele holtsuruburilor. Costa circa 5 lei/metrul. Nu au rol doar de design, ci si protector. Pentru operatia asta iti trebuie o surubelnita in cruce (PH2 cred) si o lama de curatat geamuri (vreo 5-10 lei la supermarket) - cu ea cureti masticul vechi de pe sine si caroserie. De asemenea, operatia asa de remasticare o faci la toate geamurile care se deschid (au o sina sus, care tine loc de balama). Bine ar fi sa scoti si trapele superioare, sa reimprospatezi si masticul de sub ele. Indicat este sa faci operatia asta si la tocul usii, care tot o sina din aluminiu este si sa cauti sa schimbi si cauciucul de etansare (podeaua la intrare e putrezita). A, sa nu uiti de usa de la toaleta + restul capacelor din plastic de la exterior sa le remastichezi. La montatul la loc al diverselor elemente, aplici masticul in fir continuu, iar inainte sa bagi holtsurubul, aplici si in gaura.

O sa vezi ca se aduna costul materialelor, dar unele le poti lua treptat, ca sa nu te coste mult deodata.

NUMAI dupa ce ai terminat la exterior, te apuci de interior si te voi/vom ghida la momentul respectiv. UITA de spuma expandabila!

Ce mai face frigiderul?

Multumesc mult 😊 sper sa ma descurc. Cand imi intra bani am sa merg la cumpărături sa iau ce mi-ai scris mai sus cred ca asa apare. Frigiderul este funcțional și acum. Mulțumesc anticipat. Seara frumoasa tuturor 🤗😊😘😘

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Cateva completari la ce a spus NRLaurentiu, cumpara si niste sika activator, la cat ai de munca ar fi bun la sticla metalica de 1 litru, ca sa il folosesti inainte de a silicona.

FC11+ nu este chiar indicat pentru remasticare. E adevarat ca este ieftin si se trage usor, initial pare ca face treaba buna, dar dupa cativa ani ( 3-4) o sa inceapa sa se crape. 710 este mult mai potrivit, dar este foarte greu sa il tragi frumos.

Siliconul vechi daca nu reusesti sa il cureti usor cu un spaclu, merge incalzit cu un feon industrial.

Daca folosesti dizolvant sau benzina ca sa scapi de siliconul vechi pe urma sa degresezi cu alcool tehnic.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Stiu un instalator bun care cand are de aplicat silicon, degreseaza cu acetona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.