Daniel Gheorghe

A venit un membru la rulota mea si tin sa-i mulțumesc🤗🤓🙂

29 postări în acest subiect de discuţie despre A venit un membru la rulota mea si tin sa-i mulțumesc🤗🤓🙂

A venit un membru la rulota mea si tin sa-i mulțumesc🤗🤓🙂

Daniel Gheorghe

A venit si s-a uitat la instalații și am rezolvat problema cu frigiderul. Am probat pompa de apa și nu functioneaza mai nimic, rulota pe trei colturi este plina de infiltratiii. Nu știu dacă mai pot face ceva din ea fiind foarte avariata. 

 Multumesc pentru aragazul portabil cu tuburi ca de sprai cu gaz. Poate gasesc pe cineva care are vr-o rulota de vanzare in rate și cu bani mai putini. Mulțumesc anticipat 🤗🙂 zi frumoasa 🤓

Modificat de Daniel Gheorghe
  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Da, intr-adevar, am fost sa vad care este situatia. Rulota are infiltratii pe la geamul din fata, pe la capota portbagajului (Daniel nu are nici o cheie originala a rulotei, asa ca sistemul improvizat de inchidere nu apasa capacul suficient peste cheder si pe acolo intra apa foarte usor). De asemenea, are infitratii si in spate, in zona baii - acolo unde este usa de la caseta WC. Nici aceasta nu se inchide etans. Apa mai intra si pe langa usa rulotei, podeaua este umflata si deteriorata in interior. Geamurile cred ca sunt toate sparte/crapate. Uimitor este ca pe la acoperisul in doua ape si pe la sinele de cort de pe margine nu s-a infiltrat apa, desi arata deplorabil. O remasticare a lor este necesara, pentru ca masticul este copt, iar holsuruburile trebuiesc inlocuite cu unele din inox.

 

Ca s-o repare este mult de munca. Dar aceasta rulota este casa lui, deci nu pot fi facute reparatii cat timp locuieste in ea.

Instalatia de gaz nu am putut s-o probez, deoarece regulatorul era de tip englezesc, asa ca n-as fi putut pune o butelie romaneasca. Asta se rezolva usor cu un furtun de gaz cu regulator de 30 mbar din comert.

In schimb, am reusit sa alimentam cu 230 V rulota si am constatat ca frigiderul functioneaza si raceste chiar foarte bine. Macar acum are unde sa-si tina alimentele. Prizele din interior functioneaza (cel putin cea pe care am masurat-o), insa nu-l ajuta cu nimic, pentru ca sunt tot de tip englezesc.

 

In alta ordine de idei, i-am sugerat lui Daniel sa caute o alternativa de locuit. Deoarece a spus ca are posibilitatea sa "parcheze" pe un teren al unor cunostinte, ar putea sa cumpere un container de locuit. Ar avea mai multe avantaje, nu lux, dar oricum conditii de trai superioare variantei de locuit in rulota. I-am sugerat ca, daca doreste, sa vanda aceasta rulota cu 3-400 de euro si cu ei sa achite apoi un avans pentru un container second-hand. Asadar, daca Daniel accepta aceasta propunere, daca cineva de pe acest forum are vreo tangenta cu o firma care se ocupa de containere de locuit, poate reusim sa-i punem in legatura. Asa cum a afirmat si el mai sus, Daniel nu-si poate permite plata integral, ci in rate; poate contribuim si cativa dintre noi cu niste bani la achizitie...

 

Daniel nu-si poate permite sa plateasca o chirie si de aceea a ales sa stea la rulota; putinii bani pe care-i primeste lunar, plus banii pe care ii mai castiga ocazional nu pot acoperi o chirie si intretinerea la cea mai mica garsoniera...

  • Like 7
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Un container, chiar daca este mai potrivit pentru asemenea situatii, costa foarte mult. In plus este si problema transportului, deloc de neglijat. Cred ca ar avea costuri mai mici daca ar achizitiona o alta rulota, de data asta fara probleme, eventual sa mai vanda ce se poate din asta. Am sa ma interesez si eu si pentru container si pentru rulota, dar sincer, nu cred ca astea sunt solutii viabile. Ce va face iarna? Viata la rulota este mai degraba fie ceva temporar, fie o lupta pentru supravietuire, nu un trai decent. 

@Daniel Gheorghe, ai incercat sa cauti alte solutii, mai degraba sa ceri ajutor decat sa iei totul pe cont propriu? Ai incercat sa ceri ajutorul fundatiilor care se ocupa cu asemenea cazuri?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
7 minute în urmă, Costin Lipan a scris:

Un container, chiar daca este mai potrivit pentru asemenea situatii, costa foarte mult. In plus este si problema transportului, deloc de neglijat. Cred ca ar avea costuri mai mici daca ar achizitiona o alta rulota, de data asta fara probleme, eventual sa mai vanda ce se poate din asta. Am sa ma interesez si eu si pentru container si pentru rulota, dar sincer, nu cred ca astea sunt solutii viabile. Ce va face iarna? Viata la rulota este mai degraba fie ceva temporar, fie o lupta pentru supravietuire, nu un trai decent. 

@Daniel Gheorghe, ai incercat sa cauti alte solutii, mai degraba sa ceri ajutor decat sa iei totul pe cont propriu? Ai incercat sa ceri ajutorul fundatiilor care se ocupa cu asemenea cazuri?

Salut, este foarte complicat sa primești ajutorul fundatiilor, asta insemnand sa stau cu mai multe persoane în acceasi camera, oameni ai strazi. Din cauza asta m-am oprit cu ajutorul de la primarii. Și singura soluție este pe cont propriu. Am încercat sa cer ajutorul și totul este în zadar. Finca ei spun sa merg la adapost de noapte și ziua sa stau pe strada. Iar eu vreau ceva constant fără stres psihic. Deci singura soluție este pe cont propriu. Mulțumesc anticipat!! 🤗🤓

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Aha, inteleg.

Pentru rulota, amicul meu pleaca peste 2-3 saptamani dupa marfa, daca nu gasesti il mai sun atunci, iar pentru container pot incerca saptamana viitoare pe la combinatul din Galati, poate iti gasesc ceva dezafectat dar in stare buna,  insa va ramane problema transportului in cazul containerului, probabil ca peste 1000 euro.

 

  

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Un container este în jur de 4000 euro, și nu are baie...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu i-am sugerat aceleasi variante. Hai ca impreuna poate reusim sa-l ajutam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Mai este varianta unei dube care sa o amenajeze cu ce este acum in rulota, dar ar avea nevoie de o locuinta pana face conversia. Cred ca poate gasi o duba mai ieftina decat un container si ar elimina costurile mari pentru eventuale relocari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 4 ore, Bogdan C. a scris:

Mai este varianta unei dube care sa o amenajeze cu ce este acum in rulota, dar ar avea nevoie de o locuinta pana face conversia. Cred ca poate gasi o duba mai ieftina decat un container si ar elimina costurile mari pentru eventuale relocari.

Buna ziua, nu inteleg ce este dubla? Puteti sa-mi aratati? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Microbuz de marfa

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Daniel Gheorghe, DUBA (pentru transport marfa). Am o firma colaboratoare care face transport de persoane si stiu ca au dat la rabla niste microbusuri. Ii vizitez dupa Pasti si poate ai noroc. 

Sau poate mai cunoaste vreu alt coleg pe la dezmembrari si ii facem rost lui @Daniel Gheorghe de o caroserie cu roti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

O duba dezafectata poate fi ieftina, dar nu ai nici un fel de izolatie sau amenajare interioara... Mai tine si de demnitate...

 

Am spus container pentru ca asa e cunoscut in folclor... Dar nu la container maritim m-am referit, ci la cele de locuit care sunt intalnite preponderent la amenajarile de santier. Sunt gata compartimentate, au usa si ferestre, precum si instalatia electrica si/sau sanitara. In ele este spatiu mai mult decat decent si ai sentimentul ca stai intr-o casa. Daniel nu ar fi "on the road", ci ar locui intr-o casa micuta a lui. Iar transportul/mutatul, o data la x ani, nu ar fi un capat de tara sa cheme o firma de transport (acele autospeciale cu macara si platforma).

 

Poze cu modelul la care fac referire:

 

Exterior:

6262e5ed2c1c7_0.exterior.jpg.ed94afd8ef5a96027a59320db73e38fa.jpg

 

Interior - capatul cu intrarea:

6262e5ee124e7_1.capatintrare.jpg.68b361fa5d807203c94639587586253f.jpg

 

Interior - capatul cu baia:

6262e5eeb6406_2.capatcubaia.jpg.aa81cbca194bd1d60b378dcf51bda43e.jpg

 

Interior - detaliu din baie:

6262e5f10f37c_3_dus.thumb.JPG.e99ed857b7e83e736eb5483defa6bb99.JPG

 

Ex. de site din tara aici.

Exista pana si pe eMag diversi producatori.

 

PS: acestea sunt produse noi. La mana a doua pretul nu ar mai fi atat de mare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan
59 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Am spus container pentru ca asa e cunoscut in folclor...

In combinatul din Galati, asa sunt majoritatea birourilor firmelor subcontractoare si sunt foarte ingrijite, cu geamuri, usi si sisteme de incalzire/racire. Ajung saptamana viitoare pe acolo si intreb la administratie daca exista vreunul disponibil, insa costa foarte mult mutatul. In alta parte nu-mi vine in minte unde as putea eu intreba. Poate mai sunt alti colegi care se pot interesa.

Pentru caroserie, am continuat ideea lui @Bogdan C., adica sa o amenajeze. Ca sa refaca rulota achizitionata trebuie sa dea jos tot pana la tabla, remasticat sinele, inlocuit chederele, inlocuit geamuri, dusumea, inchizatori si ce o mai fi stricat pe acolo. Daca ia o alta rulota ieftina, poate ca la inceput nu va fi nevoie sa o refaca, dar vechimea tot isi va spune cuvantul si va trebui refacuta. 

Ma gandesc ca la o carcasa de microbus sau autoutilitara, doar izoleaza cu polistiren, pune placaj,  tapet si parchet si are o casuta decenta.

Si ca sa-mi duc rationamentul pana la capat, ma gandeam ca pe parcurs sa-l mai ajutam noi cu ce ne mai prisoseste sau cu diverse materiale, fiecare cu ce poate.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună seara! Părerea mea cea mai eficientă ar fi un container birou așa cum a scris și colegii @Costin Lipan și @NRLaurentiu

 Cred că ar fi o idee ca să ajutăm și cu niște bănuți pe @Daniel Gheorghe , cine are posibilitatea să doneze cât vrea! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 5 ore, Costin Lipan a scris:

@Daniel Gheorghe, DUBA (pentru transport marfa). Am o firma colaboratoare care face transport de persoane si stiu ca au dat la rabla niste microbusuri. Ii vizitez dupa Pasti si poate ai noroc. 

Sau poate mai cunoaste vreu alt coleg pe la dezmembrari si ii facem rost lui @Daniel Gheorghe de o caroserie cu roti.

Multumesc mult 🤗🙂

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Fejer Antal, bineinteles, dar propunerea mea ar fi sa vedem ce gasim si in functie de asta vedem cum poate fiecare ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
3 minute în urmă, Costin Lipan a scris:

@Fejer Antal, bineinteles, dar propunerea mea ar fi sa vedem ce gasim si in functie de asta vedem cum poate fiecare ajuta.

Aveți cum să mă sunați? Sa inteleg mai bine si sa stiu cat m-ar costa? Sa vad de unde mai fac rost de niste bani, mulțumesc mult 🤗

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Am cum sa te sun, dar deocamdata nu stiu cat te-ar costa. Vorbesc saptamana viitoare vedem cat ar costa fiecare varianta in parte, tragi linie si in functie de asta hotarasti ce fel procedezi sau macar ce ai putea cauta in continuare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
acum o oră, Costin Lipan a scris:

Am cum sa te sun, dar deocamdata nu stiu cat te-ar costa. Vorbesc saptamana viitoare vedem cat ar costa fiecare varianta in parte, tragi linie si in functie de asta hotarasti ce fel procedezi sau macar ce ai putea cauta in continuare. 

Multumesc mult 🙂 aștept răspunsul dumneavoastră, sarbatori fericite tuturor 🤗🙂

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Daniel Gheorghe poate ne explici si noua situatia ta mai clar si @NRLaurentiu la fel daca ai fost si ai vazut situatia… sa intelegem si noi mai bine ce nevoi are…, apoi poate facem un topic in care fiecare ii poate dona ceea ce are nevoie…

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Dragos M, de povestit mai clar si mai mult decat cele pe care le-am relatat deja, o poate face doar @Daniel Gheorghe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

@Dragos M, de povestit mai clar si mai mult decat cele pe care le-am relatat deja, o poate face doar @Daniel Gheorghe.

Buna ziua, locuiesc intr-o rulota cu cățelu meu. Am un venit lunar de 1000 lei pe lună plus ce mai pica ca zilier unde mai pot lucr. Recunosc că sunt fumător de tutun. Am fost de mic copil institutionalizat, cu mama nu mai vorbesc ca nu ai cu cine vorbi. Zi frumoasa 

IMG_20220423_143312.jpg

IMG_20220227_205828.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Uaaauuuuu!!!! Catelul ala spune tot!

Sper sa te putem ajuta. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Daniel Gheorghe terenul pe care este rulota este al cuiva sau este domeniul public ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 12 ore, Dragos M a scris:

@Daniel Gheorghe terenul pe care este rulota este al cuiva sau este domeniul public ?

 

Este proprietate privata, dar mai pot campa o perioada mai lunga 🙂

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.