Daniel Gheorghe

Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

32 postări în acest subiect de discuţie despre Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

Lungu Marin

Trebuie verificat pe unde s-a infiltrat apa și apoi trebuie cântărit daca merita investiția.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

Salutare colegi!

intervin aici, in noua postare pentru a elucida cazul lui Daniel. Un caz amplu si trist de la un cap la celalalt si de la persoana la rulota.

Despre situatia personala a lui Daniel n-o sa spun prea multe. O poate face el daca vrea.

Despre rulota insa, dupa ce Daniel si-a facut curaj si m-a contactat, am discutat destul de mult cu el si foarte deschis. Tot eu i-am recomandat sa intre pe WEB nu pe aplicatie, cum o facuse initial si pe care nu a reusit sa incarce poze.

Rulota a fost achizitionata dupa ce Daniel a vorbit cu vanzatorul si a virat o parte din bani pentru a-i fi livrata, fara sa o vada inainte, dat fiind ca el nu are permis, masina si nu avea unde sa locuiasca. Deci a achizitionat aceasta rulota ca locuinta permanenta si nici macar nu stia ce sa verifice la o rulota. La primire a fost entuziasmat de faptul ca a reusit sa aiba o locuinta a lui si nu a vazut problemele grave pe care le are rulota.

I-am spus si la telefon dupa ce mi-a descris problemele avute ca rulota necesita o reparatie integrala. Costul estimativ facut de mine este de peste 1500 de euro in regie proprie, incluzand achiziria de cateva scule specifice, indispensabile.

O alta problema este ca rulota nu este inmatriculata, iar fiind import UK si lipsindu-i cateva documente specifice, nu este imposibil de inmatriculat, dar este costisitor. bani de care Gabriel nu dispune.

Din punctul meu de vedere, in conditiile de fata nu se poate si nici nu merita sa fie reparata. Lipsa de bani pentru achizitia altei rulote, sau a unui spatiu de locuit il pune pe Daniel intr-o situatie foarte proasta, insa locuirea in aceasta rulota este boala sigura si curata. Orice varianta i-am recomandat m-am lovit de un refuz, nu pentru ca el nu accepta ci pentru ca nu are nici un fel de posibilitate.

In momentul de fata caut prin cunostintele care vand rulote, o rulota in stare bunicica, care sa poata fi platita in rate, incheiand un contract printr-un birou notarial. Sunt dispus sa-l ajut cu transportul, verificarea si o mentrnanta a rulotei noi, daca voi reusi sa gasesc ceva care sa fie ok pentru el.

Doamne fereste sa fie cineva in situatia lui. O situatie care ne arata cat de norocosi suntem noi si ca pentru unii soarta e nedreapta, oricat ar dori ei sa-si depaseasca conditia.

Ce este si mai trist este ca pentru altii, acesti oameni nu sunt decat o sursa de bani. O nisa carora este usor sa le dai o teapa si sa-i lasi fara banii obtinuti cu greu. Pur si simplu, fara nici o remuscare.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Faci sintagma, , sunt prea sărac, ,   sa cumpar ceva ieftin este adevarata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Bogdan C. a scris:

cazul lui Daniel

In acest caz, eu imi prezint scuzele mele lui @Daniel Gheorghe.

 

Fara a se prezenta pe sine si a prezenta situatia in mod transparent, aici se ajunge. Probabil cauza este mult in trecutul său și poate nu este el de vina pentru un cumul de factori care l-au adus in situatia prezenta.

 

@Bogdan C., in privat te rog frumos sa-mi spui daca este intr-adevar din Bucuresti si de ce ar avea nevoie stringent. Multumesc.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Dacă rulota o sa fie statică, părerea mea ca important este sa se înlocuiască/remedieze zonele cu mucegai, fără accent pe estetic. Dacă se dorește a se înmatricula, atunci reparațiile trebuiesc făcute ca la carte, și da, sunt costisitoare. Cel mai important, pentru sănătate, este înlăturarea mucegaiului urgent! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

La cum arata, culoarea podelei ma refer, e infestata toata. Podeaua trebuie inlocuita cu totul. Ft nasol. Acolo nu se poate locui.

Trebuie alta din pacate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am unit toate topicurile și le-am mutat in secțiunea dedicată 😊

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.