Daniel Gheorghe

Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

32 postări în acest subiect de discuţie despre Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

Cum fac sa schimb podeaua de la rulota?

Daniel Gheorghe

Bună dimineața 🙂 am o rulota jubilee cumpărată din Arad de la MUNTEANU  ROMAN. În anunț scria ca este în stare buna. Eu L-AM CRZUT! Părea un om de buna credință. I-am spus despre mine și situația mea și ca mama a făcut împrumut la banca pentru rulota. Acum când m-am mutat în ea este plina de infiltratiii greu de reparat. CAUT PE Cineva care sa ma ajute cu reparația ei, nu am bani mulți și am înțeles ca ma costa mai mult decât una noua. Nu îmi permit una noua. Eu locuiesc în ea dar vreau ca iarna care vine sa nu mai fac frigul. Nu știu cum sa postez poza cu una din problemele rulote. Mulțumesc anticipat 🤗🙂 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Daniel Gheorghe !

 Nu vreau să fiu răutăcios, însă sper că măcar alții să învață din greșeala ta. Dacă citeai forumul, mai ales topicurile unde se vorbește despre rulotele din Arad scăpai cu siguranță de neplăcerile observate mult târziu. Nu degeaba se scrie pe acest forum! Sunt mulți care pierd timpul știind informații foarte valoroase, importante utile! Însă majoritatea omite să citească! Îmi pare rău pentru ce ai pățit! Mai răsfoiește topicurile de pe forum și îți dai seama daca merită sau nu recondiționare rulotei. Eventual deschide un topic nou unde pui poze cu problemele rulotei și sigur vei primi informații utile! Succes! 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Daniel Gheorghe Este trist, insa cine nu casca ochii, casca punga. In tarile cu apa calda, aceste practici inselatoare se pot actiona in judecata ca fiind defecte ascunse. La noi e mai greu, in sa daca ai postarea cu anuntul si discutiile cu vanzatorul, poti consulta un avocat sa vezi o parere pertinenta.

Despre reparatie, daca decizi sa o faci in regie proprie, gasesti toate informatiile pe forum. Asta daca ai sau esti dispus sa investesti si in cateva scule. Reparatia la o firma specializata probabil o sa te coste mult peste bugetul tau. Pretul mediu practicat pentru remedierea infiltratiilot este de 500 de euro/mp, si difera de la o firma la alta. Nici firme nu sunt multe, iar pe unii nu-i recomand deloc.

Asa cum zicea @Fejer Antal, ar fi benefice niste poze cu zonele afectate, dar cel mai edificator ar fi un control de umidicate si o localizare a zonelor cu infiltratii, deoarece de cele ai multe ori, zonele infiltrate sunt de 3-5 ori mai intinse decat ce se observa la analiza fara instrumente specifice. Daca erai la mine in zona te ajutam cu treaba asta. Uneori mai am drumuri pe la Bucuresti, dar in imediata perioada, nu. Daca vrei, iti pot oferi consultanta cu pasii care ar trebui urmati. faci oanaliza si niste calcule si vezi daca merita investitia. Daca vrei ne putem auzi la telefon.

 

Bafta!

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
56 minute în urmă, Bogdan C. a scris:

@Daniel Gheorghe Este trist, insa cine nu casca ochii, casca punga. In tarile cu apa calda, aceste practici inselatoare se pot actiona in judecata ca fiind defecte ascunse. La noi e mai greu, in sa daca ai postarea cu anuntul si discutiile cu vanzatorul, poti consulta un avocat sa vezi o parere pertinenta.

Despre reparatie, daca decizi sa o faci in regie proprie, gasesti toate informatiile pe forum. Asta daca ai sau esti dispus sa investesti si in cateva scule. Reparatia la o firma specializata probabil o sa te coste mult peste bugetul tau. Pretul mediu practicat pentru remedierea infiltratiilot este de 500 de euro/mp, si difera de la o firma la alta. Nici firme nu sunt multe, iar pe unii nu-i recomand deloc.

Asa cum zicea @Fejer Antal, ar fi benefice niste poze cu zonele afectate, dar cel mai edificator ar fi un control de umidicate si o localizare a zonelor cu infiltratii, deoarece de cele ai multe ori, zonele infiltrate sunt de 3-5 ori mai intinse decat ce se observa la analiza fara instrumente specifice. Daca erai la mine in zona te ajutam cu treaba asta. Uneori mai am drumuri pe la Bucuresti, dar in imediata perioada, nu. Daca vrei, iti pot oferi consultanta cu pasii care ar trebui urmati. faci oanaliza si niste calcule si vezi daca merita investitia. Daca vrei ne putem auzi la telefon.

 

Bafta!

 

Multumesc mult 🤗 acesta este numărul meu de telefon 0785896788

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Daniel Gheorghe Salutare!

Îmi pare sincer rău pentru tine.:default_doh:

Dacă citeai putin mai atent pe forum și făceai o minimă verificare a rulotei nu ajungeai în acestă situație. Acum trebuie să accepti situația si să decizi dacă vrei să faci reparația (regie propie sau firmă) cu costurile aferente sau o nu. 

Dacă te linisteste cu ceva si eu am cumpărat o rulotă care a avut infiltrații de care nu am stiut si care arăta cel mai bine față de alte rulote vizonate. Nici nu vreau să mă gândesc în ce stare erau celălalte. Reparația am făcut-o eu în perioada pandemiei. 

Pe această cale multumesc celor de pe forum care au făcut prezentare la reparațiile executate la rulote de unde m-am putut insipira dar mai ales suportului tehnic acordat de Bogdan C. fără de care nu reuseam! :salutare!:

Gânduri bune si spor !

 

PS: Oare cu rulota fără acte ce ai făcut?

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 02.04.2022 la 8:17, Ciprian Mirescu a scris:

@Daniel Gheorghe Salutare!

Îmi pare sincer rău pentru tine.:default_doh:

Dacă citeai putin mai atent pe forum și făceai o minimă verificare a rulotei nu ajungeai în acestă situație. Acum trebuie să accepti situația si să decizi dacă vrei să faci reparația (regie propie sau firmă) cu costurile aferente sau o nu. 

Dacă te linisteste cu ceva si eu am cumpărat o rulotă care a avut infiltrații de care nu am stiut si care arăta cel mai bine față de alte rulote vizonate. Nici nu vreau să mă gândesc în ce stare erau celălalte. Reparația am făcut-o eu în perioada pandemiei. 

Pe această cale multumesc celor de pe forum care au făcut prezentare la reparațiile executate la rulote de unde m-am putut insipira dar mai ales suportului tehnic acordat de Bogdan C. fără de care nu reuseam! :salutare!:

Gânduri bune si spor !

 

PS: Oare cu rulota fără acte ce ai făcut?

Ma primit o hârtie scrisa de mana și cu ea am făcut contract de cumpărare vânzare. Și după ce reparațile care le voi face o voi imatricula

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Ciprian Mirescu cu mult drag! :noroc:

Am observat ca intre timp ti-a cresxut Megane-ul. :OK:.

Sper ca anul asta sa incepem iesirile in formula marita, cand se mai incalzeste vremea. Sa vedem cum ne acomodam. :default_emoticons-animated-3:

 

Scuze de off.

IMG-20220208-WA0038.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe

Bună seara! 🙂, ma interesează cum schimb podeaua de la Rulotă și nu știu cum. Vreau sa schimb cu ajutorul unchiului dar m-am gândit sa întreb cum se face. Nu știu cum sa atașez poze. Rulota este mobilata din fabrica cu mobila ei. Va mulțumesc mult pentru tot interesul care mi-l dați 🤗 seafa frumoasa și aștept raspunsuri🤗🙂🤓 

Modificat de Daniel Gheorghe

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Daniel Gheorghe care este motivil care te indeamna sa faci aceasta lucrare? infiltratii, probleme legate de structura?

Intreb pentru ca nu este o lucrare care se face pentru ca vrei, ci doar daca este necesara.

 

Legat de atasarea pozelor, daca oamenii astia de 60-70 de ani o pot face, nu m-as fi gandit ca un tanar nu reuseste.

Cand scrii postarea, in partea de jos ai "Trageţi fişiere aici pentru a le insera, ori alege fişiere...". Alegi fisierul, alegi poza, dai dublu click pentru selectare.

Daca vrei sa atasezi mai multe poze, repeti procesul pentru fiecare atasament.

 

Spor la postat!

shutterstock-hot-pink.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Daniel Gheorghe 

 

Daca podeaua e caput, iei barosul si demontezi peretii.

Inainte de a te apuca de treaba asta, citeste forumul asta, ca de aia e forum! Mai este chiar si un regulament, precum si cateva "cum sa" pentru operatii simple, precum cea de atasare a pozelor.

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe

Bună ziua tuturor. Sâmbăta și duminica ce va urma ma voi apuca de schimbat podeaua. Ce ar trebui sa fac sa nu stric ceva sa nu complic operațiunile de desfacere/montare. Podeanu în unele zone este încrețita din cauza infiltratiilor și dacă dai cu mana pe zonele încrețite se curata lemnul. Va mulțumesc anticipat pentru sprijin!!! Acesta este numărul meu de telefon 0785896788 și de wapp 0735675215 răspund la telefon după ora 11 dimineața. Zi frumoasa 🤗🙂🤓

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Daniel Gheorghe Intr-o alta postare, ti-am pus intrebari dechise in legatura cu interventia pe care vrei sa o faci. N-ai raspuns.

Ti-am lasat numarul de telefon sa vedem ce ai acolo si sa-ti dam sfaturi. Nimic.

Daca tu crezi ca cineva te va suna sa te indrume, din moment ce tu n-ai minimul de interes sa raspunzi la intrebari, sa rafoiesti acest forum in care sunt o multime de astfel de interventii din care poti invata, sau sa dai un minim de detalii cu ce vrei, poti astepta mult si bine.

Comunitatea functioneaza altfel.

Pentru a indruma pe cineva, trebuie stiut ce probleme sunt acolo, zone, suprafata, ce materiale ai, ce cumperi, ce scule ai, si multe, multe altele.

Macar niste poze cu rulota si zonele care crezi tu ca sunt afectate, puteai pune.

 Dupa informatiile date de tine, etapele sunt: desfaci plafonu, desfaci mobilierul si accesoriile, desfaci peretii. Refaci podeaua noua dupa forma celei vechi, o pui pe sasiu si asambleri rulota la loc.

Bafta la reparatie!

 

Atentie! Infiltratiile la podea sunt de fapt infiltratii extinse din pereti. Drept urmare sa iei in calcul si repatatiea acestora. Altfel e munca in zarar.

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 4/10/2022 la 13:26, Daniel Gheorghe a scris:

răspund la telefon după ora 11 dimineața.

Citind doar aceasta propozitie, constatam ca avem aici un mic boier. Asa ca @Bogdan C., nu cred ca trebuie sa ne facem griji si sa-l indrumam cum e mai bine, oricum nu va tine cont. Ceea ce te-ai chinuit sa-i descrii pe larg, eu i-am rezumat pe celalalt topic pe care l-a deschis sa puna barosul, caci oricum mai multe detalii nu va scrie. Forumul, fie ca-l citeste fie ca nu, nu este pentru el, mai degraba hic et nunc i se potriveste, adica apel video pe wapp, chestii d'astea moderne, nu scris/citit.

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan
La 10.04.2022 la 13:26, Daniel Gheorghe a scris:

Acesta este numărul meu de telefon 0785896788 și de wapp 0735675215 răspund la telefon după ora 11 dimineața.

Asta este pe principiul: "nu sunati, iesim noi din cand in cand!".

Serios @Daniel Gheorghe, daca nu te prinzi cum se ataseaza pozele,  esti sigur ca vrei sa desfaci o rulota in bucati?

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Am uitat sa-i spun ca ce lucreaza duminica reface luni si marti. Deci mai bine se trezeste in cursul saptamanii la 9 si pana la 11 lucreaza.

:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Bogdan C. Timpul fiecaruia este pretios. Nu ezit sa-i ajut pe altii acolo unde stiu si pot, insa nici facerea de bine cu forta nu se poate. 

Ii respect si ii inteleg pe altii, oricat de neindemanatici sunt (poate ca asa sunt si eu pentru altii mai experimentati decat mine), incerc sa fiu cuviincios si sa nu iau pe nimeni "peste picior", insa, mai oameni buni, eu  asa ceva n-am mai vazut: sa-ti dai numarul de telefon si sa astepti sa fii sunat ca sa ti se dea sfaturi!!! . N-am nimic cu individul, dar ori are o problema grava, ori noi ne-am dus "dupa fenta" si el se distreaza (caz in care tot o problema grava are).

 

Ehhhh! doar sunt uimit si dezgustat de educatia si respectul unora pentru semenii lor!!!

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 11.04.2022 la 23:37, Costin Lipan a scris:

Asta este pe principiul: "nu sunati, iesim noi din cand in cand!".

Serios @Daniel Gheorghe, daca nu te prinzi cum se ataseaza pozele,  esti sigur ca vrei sa desfaci o rulota in bucati?

Salut nu știu sa pun o poza pentru ca nu pot sa pun poze cum se urca pe email, este diferit și nu știu sa creez linck cu pozele necesare nevoilor mele. Zi frumoasa 🤗🙂

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 20 ore, Daniel Gheorghe a scris:

Salut nu știu sa pun o poza pentru ca nu pot sa pun poze cum se urca pe email, este diferit și nu știu sa creez linck cu pozele necesare nevoilor mele. Zi frumoasa 🤗🙂

Iote cat de usor e ....

 

6257056d20c02_Addpictures.png.3a222afd71b961c7cabebe24379a9d52.png

 

Simplu, nu? :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe

Salut, știam asta dar nu-mi permite

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe

IMG_20220324_153636.jpg

IMG_20220324_153629.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 13.04.2022 la 20:17, Mihai-Arad a scris:

Iote cat de usor e ....

 

6257056d20c02_Addpictures.png.3a222afd71b961c7cabebe24379a9d52.png

 

Simplu, nu? :)

 

2 minute în urmă, Daniel Gheorghe a scris:

IMG_20220324_153636.jpg

IMG_20220324_153629.jpg

Asta este partea care duce la portbagaj și în el este asemanator

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare! Ai probleme serioase acolo! Nu numai cu podeaua, și cu pereții! Trebuie cântărit dacă merită sau nu reparația. Și dacă faci pe regie proprie te va costa mult materiale. Și timpul care este cel mai prețios pe care nu poți plăti, recupera! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

E jale ce se vede în poze! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.