Negut Cosmin

Viitor rulotist rog ajutor

21 postări în acest subiect de discuţie despre Viitor rulotist rog ajutor

Viitor rulotist rog ajutor

Negut Cosmin

Salutare,

 

Pe la jumatatea lunii mai as vrea sa cumpar o rulota si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra ca sa nu fac o alegere gresita.  Stiu ca nu e cea mai buna perioada pentru genul asta de achizitii dar nu am cum altfel. Cred ca am citit sute de pagini de forumuri dar inca am nelamuriri. O sa va dau cateva detalii ca sa va faceti o idee cu privire la ceea ce caut:

- Masina cu care tractez: Nissan Pathfinder cu 190 CP sau Vw transporter T5;

- MMA rulota: maxim 1800 de kg;

*masina are o MMA destul de mare si ca sa nu am probleme de niciun fel am inceput scoala de soferi pentru categoria BE;

- Dimensiuni (lungime interna): 450-500 cm (fara protap);

- 2 spatii de dormit (un pat matrimonial si un coltar care se poate transforma in pat);

- dotari cat mai multe dar minim: mover, incalzire pe gaz cu ventilatie, frigider mare (220v si gaz), boiler 220v si gaz, toaleta cu dus;

- echipare cat mai buna pentru offcamping intrucat o sa fie multe iesiri de genul asta;

Buget: intre 15-17.000 de euro;

Acum incep nelamuririle.

 

1)      Am inteles din comparatia rulotelor englezesti cu cele continentale ca avantajul celor englezesti este ca sunt mult mai bine dotate dar ca sunt inferioare din punct de vedere a calitatii constructiei, ca au peretii mai subtiri etc.

Voiam sa va intreb daca regula asta se aplica si la rulotele mai noi de 2014 sau doar la cele vechi. In principiu m-am orientat catre rulotele continentale dar in cazul in care cele englezesti ofera mai multe dotari la bani mai putini fara rabat din perspectiva calitatii, sunt de luat in calcul. De mentionat este ca ca am nevoie de o rulota solida intrucat o sa ies destul de des si in teren mai “accidentat”.

 

2)      In cazul in care ma orientez spre cele continentale, de unde ar fi mai bine sa se faca achizitia, din Olanda sau din Germania? Nu stiu daca e o regula generala dar pare ca rulotele din Olanda sunt mai accesorizate.

Eu am avut in vedere urmatoarele website-uri: https://www.caravans.nl/ si https://www.mobile.de/. Mai sunt si alte site-uri de luat in calcul? Exista rulote care sa nu fie promovate online, adica daca ajung intr-un parc cu rulote exista posibilitatea sa gasesc o rulota care sa nu fie publicata spre vanzare pe net?

 

3)      Ce marca sa aleg? Din parcurgerea multor pagini de forumuri si vizualizarea multor filmulete pe youtube am inteles ca Tabbert, Fendt si Hymer/Eriba ar fi cele mai bune. Sa fiu sincer mie imi place Hobby la nebunie dar daca are o calitate care lasa de dorit, renunt. In cazul in care sunt si alte marci de luat in calcul, astept propuneri.

 

4)      O alta nelamurire ar fi cu privire la dotarile standard.

-          Intrucat o sa folosesc rulota si offcamping ma intereseaza daca are incarcator/transformator 12v si implicit instalatie pe 12v si daca are inverter pentru 220v sau care este echiparea standard pentru o rulota mai noua de 2010.

-           De asemenea, in cazul in care are boiler, bateriile de la chiuveta sunt adaptate pentru apa calda/rece? In cazul in care montez ulterior boiler trebuie sa fac separat instalatia pentru apa calda si sa schimb bateriile?

 

Va las mai jos cateva linkuri cu tipul de rulote care ma intereseaza ca sa va faceti o idee, sper sa nu fiu suspectat de reclama ascunsa:

https://www.caravans.nl/hobby/hobby-de-luxe-460-ufe-2013-mover-voortent-861130.html

https://www.caravans.nl/hobby/hobby-excellent-540-ufe-860227.html

https://www.mobile.de/ro/Rulotă/Fendt-Tendenza-495-SFB-Truma-Mover-1700kg/vhc:motorhome, srt:price, sro:desc, mke:8500, mld:495, prx:17500, vcg:caravan/pg:vipmotorhome/339823844.html

https://www.mobile.de/ro/Rulotă/Fendt-Tendenz-465/vhc:motorhome, srt:price, sro:desc, mke:8500, mld:465, prx:17500, vcg:caravan/pg:vipmotorhome/340419875.html

 

Daca aveti alte sfaturi/recomandari sunt binevenite.

 

Multumesc anticipat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună, și noi tragem si cu Pathy si garantăm ca își face treaba de tractor foarte bine. Al nostru è mai vechi "are" doar 174 si căsuța noastră cântărește puțin peste 1700 pe cântar, iar în acte 1900, are 781x250. Cu acest tren am urcat și coborât Alpii în diferite ocazii, atraversat Franța (fără autostrăzi) în lung și lat.
Cum am mai spus de multe ori nu cunosc englezoaicele si nu ma bag, dar la ceea ce oferă producători "de pe continent" nici nu as avea nevoie.
Din mărcile scrise de tine lipsesc Knaus, Adria, Buernster, Weinsberg, Dethlefs, plus toate franțuzosicele.
Din ce spui tu cauți un model 450-470, este layout-ul cel mai vândut și cel mai ușor de găsit pe piața de uzat. Cu acel budget ai fii putut sa îți cumperi și una nouă, spun ai fi putut deorece pare ca este vândută si producția 2023 cu livrare în 2024, repet pare din voci auzite, citite ici colo.
In Italia mai poți cauta pe subito.it cu slabe șanse fiind ei amatori mai mult de camper si mai nou de van, în Elveția tutti.ch

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Bun venit si succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

@Raul G Multumesc frumos pentru informatii.

Am optat pentru o rulota pana in 5m spatiu interior pentru ca am tot citit pe forumuri pareri de la rulotisti cum ca nu merita sa iei o rulota mare ca se manevreaza greu si e un chin de condus, mai ales pe strazi inguste.

 

Vad ca tu ai o rulota destul de mare, cum te descurci, ai avut probleme din punctul asta de vedere?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

Salut,

la acel buget , (poate un pic mai mare pt optionalele specificate )  poti gasi rulote noi si f. bune Adria, Weinsberg , in mod sigur 4, 50 m; 

Bafta !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Optezi foarte bine fiind în 3 +1 este ok ca măsură.
Mărimea rulotei este un compromis între confort și manovrabilitate, noi fiind in 5 avem nevoie de spațiu.
Tine cont ca vara se folosește doar pentru dormit, dar în sezonul mai rece sau ploios este riscul ca spațiul sa devină claustrofobic.
Dacă este prima ta experiență rămâi pe un model FU 450 fiind mai mult decât suficient, oricum prima nu va fi cea definitivă

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Salut,
la acel buget , (poate un pic mai mare pt optionalele specificate )  poti gasi rulote noi si f. bune Adria, Weinsberg , in mod sigur 4, 50 m; 
Bafta !
 
Ar fi putut dacă ar mai fi pe stoc vreuna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin
în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:
în urmă cu 5 ore, Metoni Cristian a scris:
Salut,
la acel buget , (poate un pic mai mare pt optionalele specificate )  poti gasi rulote noi si f. bune Adria, Weinsberg , in mod sigur 4, 50 m; 
Bafta !
 

Ar fi putut dacă ar mai fi pe stoc vreuna

 

Din pacate timpul de asteptare pentru livrarea unei rulote noi este prea mare asa ca o sa caut una SH din Olanda/Germania. Deja a venit primavara, sezonul sta sa inceapa si eu fierb de nerabdare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Negut Cosmin stiu ca saptamana trecuta Peti - dealerul Weinsberg de la Dej mentiona ca primeste inca 2 rulote noi, nu stiu dc le-a dat deja;;

sau dealer din Budapesta   (de langa fabrica )- Suwenor  - au  noi in stoc de ex 450 FU la 14, 000 Euro +TVA;; 

eu asa am luat in 2020 in iunie, tot pt ca ardeam sa rezolv , era in pandemie si vroiam anumit model ( QDK 500 );

Bafta 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dinu Adrian

Salut și bun venit. Referitor la achiziționarea rulotei ordinea ar fi Fendt, Lmc, Hymer  apoi restul. Sunt multe mărci de calitate dar personal  consider ca cele menționate sus conduc detașat. Și cele nordice au calitate  premium.  Îți  recomand europeana. Spor la achiziționarea ei, și așteptăm poze.👏👍

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dinu care ar fi acest avantaje față de un Tabbert de exemplu sau Dethlefs ?
Sunt curios și eu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Negut Cosmin îți sugerez și eu câteva sfaturi. Sper să îți placă ideile mele.

La suma pe care ești dispus să o plătești, eu aș cumpăra un camper sau un bus transformat în camper, cu locuri suficiente.

Dacă mai pui ceva Euro - până în douăzeci de mii - îți cumperi un bus transformat, de vis!

 

La 22.3.2022 la 23:38, Negut Cosmin a scris:

1)      Am inteles din comparatia rulotelor englezesti cu cele continentale ca avantajul celor englezesti este ca sunt mult mai bine dotate dar ca sunt inferioare din punct de vedere a calitatii constructiei, ca au peretii mai subtiri etc.

 

Eu sunt fan rulote englezești. De multe ori i-am prins pe Facebook pe unii așa - zis specialiști care nu au avut niciodată o rulotă englezească, dar criticau cu înverșunare rulotele englezești. Eu nu i-am înțeles niciodată pe acei oameni! Mai gândește-te și nu da la o parte varianta achiziționării unei rulote englezești. La suma pe care dorești să o cheltuiești pentru a achiziționa o rulotă (personal mi se pare o sumă foarte mare), îți poți achiziționa o englezoaică de va zice lumea că e navetă spațială! Unor prieteni de-ai mei, din Germania, le-am zis că vor mai trece ani buni până când europenii vor ști să construiască cu adevărat niște rulote mai ca lumea. Iar aici, exact la dotări mă refer. Cât despre pereții mai subțiri sau mai groși, eu ies și iarna cu rulota mea englezească. Am stat cu 24, 25, chiar și cu 28 de grade în rulotă, când afară erau aproape - 20 de grade. O fi bine, o fi rău, o fi suficient? Dacă aș putea să îmi permit financiar, sunt sigur că rulota mea ar face față și în Finlanda, pe vreme de iarnă.

 

La 22.3.2022 la 23:38, Negut Cosmin a scris:

3)      Ce marca sa aleg? Din parcurgerea multor pagini de forumuri si vizualizarea multor filmulete pe youtube am inteles ca Tabbert, Fendt si Hymer/Eriba ar fi cele mai bune. Sa fiu sincer mie imi place Hobby la nebunie dar daca are o calitate care lasa de dorit, renunt. In cazul in care sunt si alte marci de luat in calcul, astept propuneri.

 

 Aici, răspunsul meu e foarte simplu și unic: Bailey!

Te rog frumos un lucru: când vei merge să cumperi rulota, să stai pe toaletă, așa, de probă. Să încerci să faci un duș, tot așa, de probă.

Eu știu foarte bine de ce îți spun aceste lucruri.

Uite ce minunăție avem aici, dar poți găsi pe Youtube și alte prezentări pentru alte tipuri și alte configurații:

 

 

 

La 22.3.2022 la 23:38, Negut Cosmin a scris:

4)      O alta nelamurire ar fi cu privire la dotarile standard.

-          Intrucat o sa folosesc rulota si offcamping ma intereseaza daca are incarcator/transformator 12v si implicit instalatie pe 12v si daca are inverter pentru 220v sau care este echiparea standard pentru o rulota mai noua de 2010.

-           De asemenea, in cazul in care are boiler, bateriile de la chiuveta sunt adaptate pentru apa calda/rece? In cazul in care montez ulterior boiler trebuie sa fac separat instalatia pentru apa calda si sa schimb bateriile?

 

Dotările ți le poți face tu, fără probleme. Dacă ai timp liber, toată treaba e o joacă de copil. Îți trebuie timp, puțină pricepere și sculele potrivite. La mine, toate dotările suplimentare, le-am făcut eu: panou fotovoltaic, am montat singur uși de vizitare, am montat rezervor interior cu apă curată, am modificat ușor configurația tâmplăriei la pat în interior și multe altele. Toate le-am făcut singur și nu a fost greu deloc! Le-am făcut pe toate din pasiune, cu mare, mare dragoste. Am stat mai întâi, le-am gândit, le-am probat, le-am răsucit și apoi le-am montat. Mă refer în special la rezervorul de apă fix, din rulotă. A propos, pentru ieșirile iarna...

Țin să te avertizez că rulotele europene, din câte știu eu, nu au boilere pe gaz. Au pe 220 V. Dacă greșesc, să mă corecteze cineva, nu mă supăr.

Dacă rulota are deja boiler, atunci și bateriile sunt pentru apă caldă și apă rece, implicit. Mie îmi plac bateriile monocomandă și la rulotă am astfel de baterii la baie, duș, bucătărie, ca acasă.

Uite, drăguța mea arată cam așa și e din 2003:

 

 

Dacă vei merge cu rulota pe drumuri de off, nu știu ce rulotă va rezista, nu știu dacă este cea mai bună idee. Aici trebuie să te mai gândești serios de tot.

Rulotele nu sunt făcute pentru drumuri rele!

Ultima idee: nu merge singur la cumpărat! Mergi cu un rulotist cu experiență.

 

Spor la cumpărături, să nu ne uiți și să ne ții la curent cu noua achiziție! 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 3/22/2022 la 23:38, Negut Cosmin a scris:

... imi place Hobby la nebunie dar daca are o calitate care lasa de dorit, renunt....

In aceeasi situatie am fost , dar la momentul respectiv (2020) am luat Weinsberg, pe considerentul ca ne uitam dupa "cea mai mica rulota in care ne simtim confortabil cu totii", se livra in cateva zile in Romania si a fost si  mai ieftina fata de un Hobby dar ...si acum Hobby imi place mai mult. Pe de alta parte si cele englezesti au configuratii interesante in sensul ca par mai"aerisite".

Nu cred sa dai gres cu nici o rulota de fabricatie recenta , aproape indiferent de producator, cred ca cel mai important este ca rulota sa fie suficient de spatioasa , functionala  si care sa se potriveasca gusturilor voastre.

Daca nu calatoriti prea mult sau prea departe cu rulota , luati-va cea mai mare rulota pe care o poate trage masina . :)

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

Multumesc tuturor pentrru sfaturi si lamnuriri. O sa incerc sa adun cat mai multe informatii pana pe 15 mai cand plec dupa rulota.

 

Am intrat zilele astea pe un site cu rulote din Franta (https://www.leboncoin.fr/caravaning/offres/ile_de_france) si am vazut ca sunt ceva mai ieftine decat rulote similare din Olanda/Germania.

 

A mai cumparat cineva din Franta? Sunt intr-adevar mai ieftibne dercat cele din 

Olanda/Germania?

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Grija mare la rulotele din Franța, mai ales la cele ce nu au baie înăuntru, perdele ciudate, interni în piele.
Sunt roulotte folosite de "gent de voyage" si chiar dacă voi trece drept rasist, eu unul nici plătit nu as lua o rulotă de a lor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Nu stiu cum este cu rulotele din Franta , dar masinile sunt absolut sub orice critica , masinile din Franta si Italia sunt prost intretinute , mizerabile , de multe ori arata mai rau decat masinile din Romania .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Negut Cosmin Salutare

 

La 22.3.2022 la 22:38, Negut Cosmin a scris:

Eu am avut in vedere urmatoarele website-uri: https://www.caravans.nl/ si https://www.mobile.de/.

Mai sunt si alte site-uri de luat in calcul?

Da... Vezi aici ! (Olanda)

sau aici (Austria)

Bafta !

 

La 22.3.2022 la 22:38, Negut Cosmin a scris:

Exista rulote care sa nu fie promovate online, adica daca ajung intr-un parc cu rulote exista posibilitatea sa gasesc o rulota care sa nu fie publicata spre vanzare pe net?

Da ... 

 

La 27.3.2022 la 14:08, Raul G a scris:

Grija mare la rulotele din Franța, mai ales la cele ce nu au baie înăuntru, perdele ciudate, interni în piele.
Sunt roulotte folosite de "gent de voyage" si chiar dacă voi trece drept rasist, eu unul nici plătit nu as lua o rulotă de a lor.

:default_doh: , măi sa fie ....

Rulotele din Franta, nu se compara cu ce au "dealeri din Arad". Sa nu uitam ca Franta ocupa un loc fruntas in turism. Mii si mii de camping-uri (rulote, autorulote, casutae-mobile, etc) unde isi gasesc loc de campare in fiecare an mii si mii de rulote, asa ca .... Oferte SH "generoase" la rulote si autorulote,   exista ... trebuie "rasfoit" site-urile cu anunturi. Sincer, chiar ai de unde alege. E adevarat, "natia-migratoare" (nomanzi gipssy) migreaza din "A" in "B" cu niste rulote ultra-mega-giga pompoase. Calitatea si luxul primeaza pt ei. Iti spun din ceea ce-am vazut. (cauta pelerinajul din Saintes-Maries-de-la-Mer "gitan") :)

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai am specificat bine care rulote, nu am spus "rulotele din Franța".
Cunosc bine Franța și turismul en pleain air, facem vacanțe de ani de zile acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

Salutare tuturor,

 

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat. Din pacate anul trecut nu am mai reusit sa plec dupa rulota asa cum mi-am propus si am fost nevoit sa aman totul pentru 2023. In ciuda faptului ca preturile au luat-o efectiv razna,  in februarie m-am hotarat sa plec in Olanda. Am avut in vedere vreo 2 rulote si prin Germania, in partea de V, la granita cu Olanda.

Este prima rulota pe care o cumpar si o sa va spun cum am procedat eu si sper ca informatiile sa va fie de folos celor care vreti sa mergeti in Olanda dupa o rulota.

Desigur, in cazul in care aveti intrebari, va ajut cu drag, si eu am fost ajutat la randul meu.

Inainte sa plecati va sfatuiesc sa va verificati masina, chiar daca "aparent" nu are probleme. Eu am avut ceva probleme pe traseu desi cu o saptamana inainte am luat-o din service.

Cu o zi inainte sa plec am cautat pe site-urile de profil undeva la 7-8 rulote care sa corespunda criteriilor. Am salvat in google maps adresele si le-am asezat pe un traseu astfel incat sa vad 3-4 rulote intr-o zi.

Fac o paranteza, nu plecati fara sa stiti exact ce vreti sa cumparati in ideea ca "lasa ca gasesc eu ceva acolo", pentru ca o sa pierdeti timp si bani si in final o sa luati o rulota doar ca sa nu veniti cu mana goala. O fi Olanda "tara rulotelor" insa trebuie sa cauti ca sa gasesti ceva potrivit, mai ales acum cand este criza de rulote. Toti dealerii cu care am discutat au zis ca au cu 25-30% mai putine rulote in parc fata de anii precedenti si cererea este in crestere, mai ales ca producatorii dau termene lungi de livrare.

Planul meu a fost ca 2 zile sa vad rulote apoi sa ma hotarasc la una si in ziua 3 sa ma duc sa o iau. In principiu cam asa au decurs lucrurile. Cred ca au fost vreo 2 rulote din lista mea care se vandusera intre timp, am reusit sa le vad totusi intrucat noii proprietari nu le ridicasera din parc.

Dupa ce am vazut ceteva rulote deja mi-am facut o idee despre cum functioneaza lucrurile, o sa vedeti ca sunt unii dealeri dispusi sa ofere discounturi si de 10%, altii nu sunt vor sa lase un cent. Unele rulote sunt echipate cu mai tot ce trebuie, altele nu prea au nimic in materie de accesorii.

Fac o alta paranteza aici, nu luati de bun ce va spun vanzatorii si verificati temeinic fiecare aspect si coltisor al rulotei. Si o sa va spun si de ce.

Urma sa vad penultima rulota din lista si am sunat inainte ca sa ma asigur ca este disponibila. Am intrebat daca rulota are vreo problema tehnica in special infiltratii sau probleme cauzate de infiltratii. Mi-au confirmat ca nu, ba mai mult mi-au zis ca imi dau garantie. Este vorba de un dealer de renume care avea cel putin 50 de rulote pe stoc. Am ajuns dimineata, ne-a dus cineva la rulota si ne-a lasat sa o vedem. Rulota era superba, arata impecabil, parca era noua. Am inceput apoi verificarile si in partea din spate a unui dulap era o pata maronie. Tot placajul din zona aia era mai rece, deci clar cu infiltratii. Si intr-o zona mai ascunsa inflorise si un mucegai. Cand i-am intrebat cum este posibil asa ceva, au dat din umeri, si-au cerut scuze si cam aia a fost. O sa las cateva poze ca sa va faceti o idee.

Am plecat apoi spre ultima rulota din lista pe care de altfel am si cumparat-o. Arata cel mai bine dintre toate pe care le vazusem, doar ca pozele de pe site nu o avantajau si de aia am last-o ultima. Cel care a vandu-o a lasat-o cu tot ce avea in ea, de la farfurioare pana la mese si scaune de camping. O sa fac o prezentare in curand. In momentul asta nu am decat o poza din exterior (ultima poza), la interior trece printr-un amplu proces de igienizare si curatenie, cu  toate husele scoase si spalate etc.

In ceea ce priveste drumul pana in Olanda, va sfatuiesc sa va cumparati vinietele (Ungaria, Austria) online, dinainte, in felul asta scutiti timp. Eu am card Revolut si mi-a fost de ajutor pentru plati la POS, va ajuta si la conversie.

In Olanda, in cazul in care platiti cash incercati sa nu aveti bancnote mari, astia au o mare problema cu bancnotele mari. Cele de 50 de euro sunt cele mai potrivite. Mi-e mi-au zis cand am achitat rulota ca nu pot sa imi incaseze bancnote de 100 de euro.

Dupa ce iesiti din tara, incercati sa nu alimentati de la benzinariile de pe autostrada, de multe ori au pretul per litru cu 50 de centi mai mare. Iesiti de pe autostrada catre o localitate si alimentati la prima benzinarie apoi va intoarceti si in felul asta alimentati mai ieftin. Aici eu m-am folosit de google maps, puteti cauta benzinarii in jurul vostru si va arata si preturile.

Nu am luat cazare pana in Olanda, am condus fara oprire, doar cu pauze de alimentat si evident pauze de odihna. Aici fiecare ar trebui sa isi stie limitele si sa stie cand e cazul sa opreasca. Mai bine mai tarziu dar in siguranta.

In Olanda am luat o noapte cazare, gasiti cu 80-100 de euro in conditii decente. Ultima noapte din Olanda am dormit in rulota. In ultima zi am mai stat cateva ore prin Obelink apoi am plecat spre tara, tot fara oprire, doar cu mici pauze de odihna.

Nu vreau sa inchei fara sa-i multumesc domnului Viorel C. pentru sfaturi si indrumari.

 

Acum ca sezonul sta sa inceapa si cum am intrat oficial in randul rulotistilor sper sa ne si vedem cu rulotele.

 

Numai bine!

 

 

 

20230222_100244.jpg

20230222_100229.jpg

20230222_100222.jpg

20230222_100215.jpg

20230222_100207.jpg

20230223_094410.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Negut Cosmin multumim pentru prezentare etapă cumpărare :salutare!:

Frumoasă achizitie, asteptăm și o prezentare a "utilajului".

Să aveti parte de iesiri minunate :cu-rulota:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Negut Cosmin, felicitari pentru achizitie si prezentarea detaliata a acesteia! S-o stapaniti sanatosi si sa aveti parte de aventuri placute cu ea!

 

La stilul de condus si alimentare (in Austria si Germania), am procedat la fel ca tine. Insa in ceea ce priveste achizitia propriu-zisa am avut o licitatie castigata cu rezervare si, de ce nu, noroc de oameni de cuvant. Ca alternativa de rezerva, eu am avut doua parcuri care aveau modelul pe care pusesem ochii (e in semnatura). Toate acestea s-au petrecut in 2018, iar timpul alocat s-a limitat la doar trei zile de concediu, plus sfarsitul de saptamana (aproape doua zile condus la dus, o zi in Olanda si doua zile de condus lejer la intoarcere).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.