Negut Cosmin

Salutare dragi rulotisti si iubitori de natura!

9 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare dragi rulotisti si iubitori de natura!

Salutare dragi rulotisti si iubitori de natura!

Negut Cosmin

Salutare,  

 

Va multumesc ca m-ati primit in acesta minunata comunitate. Totodata vreau sa felicit initiatorul acestui forum, ati facut o treaba excelenta si continuati sa faceti de-a lungul timpului.

Ma bucur sa vad ca fenomenul rulotismului prinde contur si in Romania.

Urmeaza sa va spun cateva cuvinte despre mine, sper sa nu va plictisesc cu vorbaria. Intotdeauna mi-au placut iesirile in natura, imi amintesc cu drag primul concediu cu cortul cu parintii mei cand nu aveam mai mult de 5-6 ani si cand scheletul metalic al cortului de pe vremea aceea ne-a chinuit jumatate de zi.

Din pacate pana prin vremea facultatii nu am mai avut parte de iesiri cu cortul, insa dupa ce am absolvit si m-am angajat am tot plecat cu cortul impreuna cu gasca de prieteni aproape saptamanal in timpul verii. Nu de putine ori am stat in Vama Veche in curte la Nea’ Panait in curte, sub bolta de vita de vie, asta pana ca Vama Veche sa se transforme in ceea ce este astazi.

La munte cred ca prima data am fost in zona cabanei Plaiul Foii, o zona extraordinara de altfel. De cativa ani au  asfaltat drumul pana la cabana. Cred ca ultima data am ajuns prin 2020 si am vazut ca drumul dupa cabana a fost restrictionat. Noi am trecut dincolo de semn si am stat un weekend fara sa avem probleme dar acum nu stiu cum mai sta treaba.

Am avut norocul sa intalnesc o persoana (acum imi este sotie) care sa iubeasca genul asta de activitate la fel de mult ca mine. Cel putin 2-3 weekend-uri pe luna le petreceam in natura. Abia asteptam sa termine programul vineri, sa luam cainele si sa plecam. Pe vreme aia aveam o dubita Citroen Berlingo pe care o umpleam pana sus cu acareturi. Dupa pescuit nu se prea da ea in vant dar lucram si la asta.

Din fericire tara asta este plina locuri frumoase dar din nefericire multe dintre ele zac sub gunoaie. N-am inteles niciodata de ce e atat de greu sa iei cu tine gunoul  si sa il arunci in locuri amenjate.

Intre timp in viata noastra a venit o minune de bebe si in ciuda opozitiei mele vehemente, forul decizional al familiei a hotarat sa luam o rulota. Pentru mai mult confort, pentru siguranta…

Acum lasand gluma la o parte, desi nu mi-ar fi displacut sa continuam cu cortul, imi surade si ideea unei rulote.

Desi am citit sute de pagini de forumuri si website-uri incercand sa ma informez, o sa apelez la experianta dumneavoastra intrucat teoria nu se intalneste de fiecare data cu practica si nu as vrea sa fac o alegere gresita pe care sa o regret.

In acest sens, o sa deschid un topic separat la rubrica potrivita.

Ca urmare a faptului ca a venit bebe si ca am decis sa luam o rulota a trebuit sa schimbam si masina. Nu credeam sa spun asta vreodata in viata asta dar ma bucur ca am renuntat la sportiva mea in 2 usi pentru o masina mare de familie.

Dupa lungi cautari si invartit foaia pe toate partile am luat un Nissan Pathfinder din 2012, 190 CP, cutie manuala cu 6 rapoarte.

Urmeasa sa fac o prezentare detaliata la rubrica , , Despre masina mea” unde o sa mentionez concluziile la care am ajuns, o sa va spun avantaje si dezavantaje cu privire la diferite modele pe care le-am avut in vedere, asta in ideea ca poate fi de ajutor si altor memmbri in cautarea unei masini.

 

In final va multumesc inca o data pentru primire si va doresc o zi minunata!

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare

Lungu Marin

Bun venit printre noi!

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

Salutare Cosmine și spunem găștii voastre :default_bun_venit: și baftă la găsirea "căsuței" potrivite pentru voi❗:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Salutare @Negut Cosmin 

:default_bun_venit:

 

Frumoasa descrierea :bravo:!

în urmă cu 4 ore, Negut Cosmin a scris:

Abia asteptam sa termine programul vineri, sa luam cainele si sa plecam.

Mie imi spui? :) Eu si acum, ... nu stiu cum sa "sar" peste zilele saptamanii.

 

Bafta !

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel I

Bine ai venit printre noi! 

în urmă cu 4 ore, Negut Cosmin a scris:sper sa nu va plictisesc cu vorbaria. 

Nici gând , bagă tare ca ne plac vorbăreții ! 👍

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Negut Cosmin și bun venit în această comunitate! 

 Felicitări pentru prezentarea frumoasă! 

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Dan

Bun venit in comunitate! :noroc:  

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

@Negut Cosmin :default_bun_venit:

Frumoasă prezentare :clapping:...

Felicit si eu în acelasi timp inițiatorul si membri acestui forum :salutare!:. Vei găsi foarte multe informatii utile. 

Baftă la găsirea rulotei potrivite si MARE atenție la achizitie! o spun din propia experiență (pe care nu o regret absolut deloc).

Gânduri bune .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.