Nicoara Andrei

Carenaj de roata

14 postări în acest subiect de discuţie despre Carenaj de roata

Carenaj de roata

Nicoara Andrei

Buna ziua ,  

 

De altfel nu am apucat sa imi prezint rulota desi am spus in topicul deschis la Sfaturi Achizitie Ruloata Italia in care @Raul G a fost de mare ajutor si ii multumesc din nou !

 

O foarte mica scurta poveste dupa ce am asteptat indelungat 2 sap pentru numere in Italia am verificat tot si am plecat la drum , In Slovenia am campat intr-o parcare mare unde  :)  surprinzator am gasit loc chiar la parcare de rulota sau auto rulota cu conectare la curent :) exceptional, ei dupa ce am plecat din parcare la 10-15 km la intrare intr-un tunel mi-a explodat roata ( de altfel prima data cand mi se intampla asa ceva ) , problema mare nu am avut cric dar nici coarba , oricum cei de la SOS au fost exceptional au venit in 10 15 min si am rezolvat problema cu schimbatul .

 

Problema mare insa este ca sa spart Carenajul de roata ( Aparatoarea de noroi ) si nu gasesc de unde o pot achizitiona s-au daca se gasesc dupa dimensiuni ori daca se mai poate repara aceasta cu fibra . As fi tare bucuros daca imi puteti da cateva sfaturi sau pareri de unde si cum as putea sa rezolv problema  !?

Rulota ( Cara :) ) este Model : Weinsberg CaraOne 440 FD ( 2012 )

 

 

Multumesc Anticipat ,

O zi excelenta 

WhatsApp Image 2022-02-04 at 01.48.29.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-14 at 11.01.07 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-14 at 11.01.07 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-14 at 11.01.07 (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-14 at 11.01.07.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-14 at 11.03.27.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Ooo, imi pare nespus de rău pentru ce ți s-a întâmplat. Sper ca voi sunteți ok, iar înăuntru nu a stricat bucătăria sau ce aveai pe roata.
Carenajul îți poți găsi doar la un dealer oficial Knaus.
Sunt sigur ca acea rulotă avea cauciucurile originale din 2012 și pe deasupra și chinezești.
Am atras atenția de foarte multe ori asupra cauciucurilor și vitezei de deplasare, dar nu este acum cazul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 19 ore, Raul G a scris:

Ooo, imi pare nespus de rău pentru ce ți s-a întâmplat. Sper ca voi sunteți ok, iar înăuntru nu a stricat bucătăria sau ce aveai pe roata.
Carenajul îți poți găsi doar la un dealer oficial Knaus.
Sunt sigur ca acea rulotă avea cauciucurile originale din 2012 și pe deasupra și chinezești.
Am atras atenția de foarte multe ori asupra cauciucurilor și vitezei de deplasare, dar nu este acum cazul.

 

Pai am fost super increzator in vanzator avand in vedere ca am luat de la o reprezentata rulota si au spus ca este pregatita de drum nu trebuie sa ii fac nimic ( am tot repetata intrebarea si dupa achizitie ) ce este drept nu am fost super atent la cauciucuri si m-am increzut in ce au spus .. ( itp-ul este facut in 2021 si cauciucurile au fost inlocuite in 2020 ) . aratau bine curate fara fisuri ... ( cauciucurile 2012 evident umflate 50 PSI ( cel putin ata era cel intreg care a ramas adica 3.44Bar ).

Sa stricat putin inauntru ... am sa atasez poze cu reparatia sa imi spuneti daca am facut ok .... consider ca o pot remedia singur . Doar ca am sa caut pe cineva sa imi verifice frigiderul si instalatia de gaz .

Suntem ok multumesc de intrebare ,  masina nu a avut decat o vibratie puternica si nu aveam decat maxim 60-70km/h ca eram usor in urcare . 

 

Ca tot ar fi vorba de cauciucuri imi sugerati ceva anume 195/70 R14C 96N asta era M+S sa iau tot all season sau sa iau vara ?

Modificat de Nicoara Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 15 ore, Ursu Florin a scris:

@Nicoara Andrei, ia legătura cu Peti de la Dej. 

@Ursu Florin m-am tot uitat pe la membri am dat cautare in forum ... am dat si un google ... cum pot lua legatura cu Peti de la Dej ? sau unde ii pot gasi datele de contact ?

 

Multumesc frumos !

Zi buna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Daniel Pisica a reparat carenaj  rulota cu fibra de sticla si este"beton"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Lungu Marin a scris:

Daniel Pisica a reparat carenaj  rulota cu fibra de sticla si este"beton"

 

Nea Marine, fii atent la autocorectia de pe telefon, ca nu mă numesc așa! :default_doh:

Nu de alta, dar vine Paștele și îți creezi obligații :)

Revenind la subiect, eu am facut reparația cu fibră de sticlă, dar nu era așa zobit carenajul cum s-a intamplat in cazul colegului @Nicoara Andrei unde clar trebuie înlocuit. 

Detalii in acest topic  :salutare!:

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Fane am degeteĺe mari taste mici dar cred ca imi era foame, am mâncat o litera.Dar nu-i bai aduc miel de paste.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
58 minute în urmă, Lungu Marin a scris:

Fane am degeteĺe mari taste mici dar cred ca imi era foame, am mâncat o litera

 

Nea Marine❗Nu e vorba de i-ul din primavara :

 "La Rosiori de Vede este PRMAVARAAA........." din "Discuții online" ci de faptul că numele lui Daniel nu e și Pisica. :default_109:

 

în urmă cu 4 ore, Lungu Marin a scris:

Daniel Pisica a reparat carenaj ....

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Este Daniel P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
în urmă cu 12 ore, Nicoara Andrei a scris:

 

Pai am fost super increzator in vanzator avand in vedere ca am luat de la o reprezentata rulota si au spus ca este pregatita de drum nu trebuie sa ii fac nimic ( am tot repetata intrebarea si dupa achizitie ) ce este drept nu am fost super atent la cauciucuri si m-am increzut in ce au spus .. ( itp-ul este facut in 2021 si cauciucurile au fost inlocuite in 2020 ) . aratau bine curate fara fisuri ... ( cauciucurile 2012 evident umflate 50 PSI ( cel putin ata era cel intreg care a ramas adica 3.44Bar ).

Sa stricat putin inauntru ... am sa atasez poze cu reparatia sa imi spuneti daca am facut ok .... consider ca o pot remedia singur . Doar ca am sa caut pe cineva sa imi verifice frigiderul si instalatia de gaz .

Suntem ok multumesc de intrebare ,  masina nu a avut decat o vibratie puternica si nu aveam decat maxim 60-70km/h ca eram usor in urcare . 

 

Ca tot ar fi vorba de cauciucuri imi sugerati ceva anume 195/70 R14C 96N asta era M+S sa iau tot all season sau sa iau vara ?

IN acest caz o adresa cu o cere de daune este obligatorie, macar carena sa ti-o trimita ei

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
La 2/15/2022 la 10:33, Marius Ch a scris:

@Nicoara Andrei Salut! Nr. telefon Peti 0722.509.492. Succes!

@Marius Ch Multumesc frumos , pana sa imi scri de pati am sunat la un numar de la dej si era acelasi cu cel de care imi vorbesti ( este dl. Luidort Peter - REPREZENTANT KNAUS ) . A avut pe stoc si deja am primit piesa , ce este diferit este ca acum sunt facute din polistiren . Am sa citesc putin poate o pot intari sau pote o pot da cu ceva ca sa devina mai rezistenta imi pare firava .

 

@Raul G Am sa le trimit poze cu ce sa intamplat dar nu cred ca o sa ma bage nimeni in seama ... desi am o garantie la ea si o reducere de taxe pentru orice reparatii sau interventii asupra ei de 35% .

 

Multumesc pentru support ! 

 

Poate imi dati o sugestie pentru cauciucuri ! Pe rulota sunt acum 195/70 R14C ( suporta si 185 si 205 ) Sa iau de vara sau sa iau all season ?

 

O zi fantastica va doresc !

 

 

Modificat de Nicoara Andrei
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Rămâi pe 195C Michelin ori Continental de vară

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.