Radu Florin

RULOTA Rapido vs remorca cort

24 postări în acest subiect de discuţie despre RULOTA Rapido vs remorca cort

RULOTA Rapido vs remorca cort

Radu Florin

Bună seara, sunt nou aici. Asa cum am scris și în titlu, pe viitor ma bate gândul sa achiziționez o rulota pliabila sau o remorca cort. Nu vreau ceva greu sa rup ambreiajul și motorul de la mașină de aceea m-am oprit la aceste doua tipuri și vreau ceva cu 2 paturi. Ce părere aveți între cele 2? Merita diferența de preț o Rapido? Toate sunt de prin 80-85, mai sunt în stare buna sau intra vântul pe la toate încheieturile? Intenționez sa o folosesc în proporție de 80% on camping. Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Succes la achiziție.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, materialele după 40 de ani sunt clar de schimbat oricât de bine ar fi fost ținute, cusăturile nu mai țin apa de mult.
Nu am înțeles treaba cu ambreiajul, despre ce mașină este vorba, are probleme cu el?
Există rulote mici și ușoare chiar relativ ieftinute, corturi pneumatice de poți face nunta în ele, corturi de se pun pe mașină....Rapido sau orice remorcă cort de 40 de ani e coaptă.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Si eu sunt de parere ca sunt mult prea vechi sa le mai iei in seama, doar daca nu iti place sa restaurezi lucruri ( dar stii ca in final te costa mai scump decat un produs nou si nu ai nici pe de parte aceeasi functionalitate) sau ai timp/abilitati si te apuci sa iti bricolezi tu ceva similar.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Păi spui că vrei să mergi 80% ON camping, dacă am înțeles bine. Orice rulotă de mici dimensiuni,  automat ușoară,  poate fi trasă fără probleme până la, aproape,  orice camping, și nu poți compara condițiile.

 

Iar la bani, ce să zic, remorcile Trigano, de exemplu, sunt mai scumpe decât rulote mici decente...

 

Apropo de ambreiaj și motor, vrei să o tragi cu un Smart? :default_big_grin:

 

Mă gândesc și eu la ceva remorcă cu cort, dar doar pentru off road și pescuit în zone sălbatice. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Asa este confortul de la o rulota de mici dimensiuni nu se compara nici pe departe fata de o rulota pliabila care are un confort mult mai mic.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Florin

Este vorba de motor 1.4 109 cp. Nu am probleme cu ambreiajul sau cu motorul doar ca nu vreau sa le solicit la maxim. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Un exemplu ce mi-a venit în minte, Sterckeman 370 CE. MMA 800 kg cu 4 locuri de dormit, baie și bucătărie.
Franțuzoicele sunt mai lejere decât nemtoiacele la paritate de layout.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ca orice alt lucru și cortul pe remorca are avantaje și dezavantaje fata de rulota. Important este sa îți satisfacă ție nevoile.

Pe mine m-ar fi tentat sa bricolez ceva de genul:

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Ca orice alt lucru și cortul pe remorca are avantaje și dezavantaje fata de rulota. Important este sa îți satisfacă ție nevoile.
Pe mine m-ar fi tentat sa bricolez ceva de genul:
 
 
Așa ceva începem sa facem noi, dar pentru a putea fii înmatriculată fără probleme trebuie plecat de la o bază omologata si posibil înmatriculată.
Noi vom pleca de la baza celor de la: http://www.trailerpointoutlet.net/prodotti/rimorchio-offroad-ruote-33-mt-143973.aspx

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Și eu vreau să intru în rândul celor care vor să facă o mică rulotă offroad! Deocamdată negociez pentru o remorcă cu două axe! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

Și eu vreau să intru în rândul celor care vor să facă o mică rulotă offroad! Deocamdată negociez pentru o remorcă cu două axe! 

 

Posibil să fie un pic complicat de făcut înălțarea la o remorcă cu două axe de stradă, pentru a face provocărilor din off road.

Dar, dacă nu mă înșel, am văzut niște remorci cu două axe mai înalte, făcute special pentru ferme.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si eu m-am tot gandit si am renuntat. Cei drept, nu de tot.  Una dintre idei era  cu o punte si doua randuri de roti, pentru o greutate mai redusa. M-am bagat sub una sa fac poze.

1.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cel mai simplu este o bucata din șasiul unui Suzi Samurai ori ceva similar, iar deasupra construiești.
Am văzut câțiva ce au făcut asa ceva, problema naște apoi la înmatricularea ei.
Bogdan are dreptate, dublul ax este bun în Off-road in Outback, Sud America, dar sunt sigur ca Antal a luat în considerare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
La 1/27/2022 la 22:57, Raul G a scris:

Cel mai simplu este o bucata din șasiul unui Suzi Samurai ori ceva similar, iar deasupra construiești.

 

Acum tu insinuezi să îmi tai Samuraiul? :default_big_grin:

 

Dar da, ideea este bună! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
 
Acum tu insinuezi să îmi tai Samuraiul? :default_big_grin:
 
Dar da, ideea este bună! 
Il poți pune sa facă hara-kiri, iar dacă nu vrea cred ca se găsesc pe la demolări jumătăți de șasiu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
La 24.01.2022 la 0:28, Radu Florin a scris:

Bună seara, sunt nou aici. Asa cum am scris și în titlu, pe viitor ma bate gândul sa achiziționez o rulota pliabila sau o remorca cort. Nu vreau ceva greu sa rup ambreiajul și motorul de la mașină de aceea m-am oprit la aceste doua tipuri și vreau ceva cu 2 paturi. Ce părere aveți între cele 2? Merita diferența de preț o Rapido? Toate sunt de prin 80-85, mai sunt în stare buna sau intra vântul pe la toate încheieturile? Intenționez sa o folosesc în proporție de 80% on camping. Mulțumesc. 

 

 

Salut , deschide link - ul de mai jos .

Poate fi o varianta la ceea ce cauti .

 

https://www.marktplaats.nl/v/caravans-en-kamperen/kampeeraccessoires/m1799063048-zeer-nette-en-complete-vouwcaravan-paradiso-gran-beach-1996

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
La 1/29/2022 la 13:19, Ene Bogdan a scris:

 

Cred că ai fost cel mai on topic aici, bravo! Interesantă pentru pescuit, un pic scumpă, dar na, sunt foarte rare...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
în urmă cu 3 ore, Bogdan D. a scris:

 

Cred că ai fost cel mai on topic aici, bravo! Interesantă pentru pescuit, un pic scumpă, dar na, sunt foarte rare...

 

 

Salut , fara frigider si aragaz se gasesc si la 1000 euro .

Nu se pot aduce pe roti , trebuie platforma .

Sint pina in 750 kg si in Olanda nu primesti numere pentru ele . 

Nu ai nevoie de motor mare sa o tractezi . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Florin

Va mulțumesc pentru răspunsuri, m-am gândit și la varianta rulota-cort sau cum ii spune. Nu este rea.

La 27.01.2022 la 12:05, Raul G a scris:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Prima varianta este interesantă, restul le știu...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Alegerea este doar a ta! Doar să ne spui și nouă ce ai ales, mersi! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.