Costin Eusebio

Înmatriculare Rulota Stationara

7 postări în acest subiect de discuţie despre Înmatriculare Rulota Stationara

Înmatriculare Rulota Stationara

Costin Eusebio

Buna ziua tuturor , revin cu o speța pe care nu știu cum sa o abordez, am cumpărat o rulota înmatriculata am făcut actele , cumpărătorul a fost și a radiato de pe el ( in locul fiscalului acum se pune stampila de către autorități pe contractul de vânzare cumpărare ) eu am dus-o la un teren unde vreau sa o las ca rulota staționară ( chiar am făcut și un acoperiș și o terasa in fata ei ) .Întrebarea este : sunt obligat sa o inmatriculez dacă e staționară ? 
Autoritatile văd ca e radiată și neînmatriculată de către mine  , ma paste vreo amenda in viitor ?

Modificat de Costin Eusebio

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Trebuie declarată la Primărie, nu esti obligat sa o înmatriculare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

O declari la primarie si platesti impozit pentru un bun in folosinta , in functie de cat stabileste primaria, de obicei , in sate, impozitele sunt mai mici decat in oras.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
în urmă cu 16 ore, Costin Eusebio a scris:

Buna ziua tuturor , revin cu o speța pe care nu știu cum sa o abordez, am cumpărat o rulota înmatriculata am făcut actele , cumpărătorul a fost și a radiato de pe el ( in locul fiscalului acum se pune stampila de către autorități pe contractul de vânzare cumpărare ) eu am dus-o la un teren unde vreau sa o las ca rulota staționară ( chiar am făcut și un acoperiș și o terasa in fata ei ) .Întrebarea este : sunt obligat sa o inmatriculez dacă e staționară ? 
Autoritatile văd ca e radiată și neînmatriculată de către mine  , ma paste vreo amenda in viitor ?

Atentie! 

Verifica daca rulota este RADIATA, sau doar scosa din evidenta primariei unde se platea impozit !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

In cazul in care este radiata nu se mai plateste nimic.

Daca nu este radiata:

1. Trebuie platit impozitul anual la primarie (daca rulota nu este scoasa pe drumurile publice)

2. Pe langa impozit mai este necesar ITP+ RCA in momentul in care ai esit pe un drum public.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Ca o parere personala, o rulota inmatriculata deja, nu merita radiata, valoarea inpozitului/an  este foarte mica .

Daca chiar se vrea radierea....

Acte necesare radiere la cerere, în cazul în care deţinătorul nu mai doreşte menţinerea vehiculului în circulaţie:

1) Cererea solicitantului;

2) Dovada depozitării acestuia într-un spațiu adecvat, deținut în condițiile legii;

3) Certificatul de înmatriculare - original;

4) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;

5) Cartea de identitate a vehiculului în original;

6) Certificatul de atestare fiscală;

7) Certificatul de radiere – 3 exemplare;

8) Actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

9) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu: certificat constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului), precum și împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie;

10) Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Eusebio

Multumesc tuturor pentru informațiile prețioase .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.