Vlad Iliescu

Instalare filtru gaz Truma

7 postări în acest subiect de discuţie despre Instalare filtru gaz Truma

Instalare filtru gaz Truma

Vlad Iliescu

Salut, ma gandesc ca ar fi util sa instalez un filtru de gaz Truma, de tipul https://exis.ro/accesoriu_rulota/Filtru_de_gaz_Truma_2020-5703.html

Am urmarit mai multe tutoriale video, observ ca acest obiect se prinde intre ceasul buteliei si furtunul care duce catre butelie. In toate videoclipurile insa, ceasul buteliei sau sistemele de tip Duo Control erau fixate pe peretele rulotei, astfel incat filtrul Truma se infileta direct in ele. Apoi in filtru se fixa si furtunul care duce la butelie, totul fiind foarte simplu.

Problema mea este ca ceasul buteliei la rulota Fendt (asa era si la Weinsberg) se afla la capatul dinspre butelie al furtunului, in loc sa fie fixat pe perete. Vreau sa stiu daca imi poate spune cineva cum a procedat astfel incat sa instaleze filtrul, intr-un caz asemanator cu al meu, cu modificari minime si utilizand piese standard.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Iliescu

Sau, mergand mai departe, daca as instala un sistem mono sau duo control (desi nu vad la ce mi-ar putea folosi), ar trebui sa ajung cu teava in pozitie verticala, pentru a putea realiza o configuratie ca in poza

 

image.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Pe când la mine țeava de gaz vine orizontal, din dreapta. Probabil că există și un alt tip de țeavă pus din fabrică, care să între direct într-o instalație ca cea de mai sus - se vede că au lăsat degajare pe mijloc.

De aceea mă gândesc dacă o exista un furtun care să se poată înfileta intr-un capăt pe țeavă și în celălalt capăt în Duo Control sau filtru. Astfel nu ar mai fi necesară modificarea țevii, așa cum au făcut-o colegii din topicul Truma monocontrol CS

 

20211112_193740.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Ai putea folosi genul asta de filtru , direct pe butelie

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Da, o idee buna multumesc. Chiar si mai ieftin pe gplmarket.ro

Cumpar luni.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am instalat filtrul, mulțumesc @Achim

20211119_155656.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.