Andrei Dragos

UNGARIA, AUSTRIA, GERMANIA, ELVETIA, ITALIA, CROATIA

6 postări în acest subiect de discuţie despre UNGARIA, AUSTRIA, GERMANIA, ELVETIA, ITALIA, CROATIA

UNGARIA, AUSTRIA, GERMANIA, ELVETIA, ITALIA, CROATIA

Andrei Dragos

Salutare!

           Luna iulie am petrecut-o aproape in intregime in rulota in urmatorul echipaj: sot, sotie, 2 copii de 6 ani, auto + rulota cu doua axe. La toate obiectivele turistice am luat bilete pentru tot ce se putea vizita (turnuri, subsolurim lifturi, acoperisuri, etc), am mers pe maxim vizitare. In fiecare oras vizitat am luat masa intr-un restaurant cu specificul tarii respective. Bani pe mancare nu prea am cheltuit, am avut de acasa aproape tot ce ne-a trebuit (am avut si masina de paine si cred ca am economisit cel putin 150 de euro, poate chiar 200). Peste tot apa imbuteliata era mai ieftina ca in Romania (cred ca si in Elvetia).

            Voi incerca sa fiu foarte concis.

            Pe 30.06 am plecat din Vaslui pe Brasov, Sibiu, Arad, Budapesta. Cateva ore din noapte  am stat fara probleme intr-o parcare pe autostrada. Vinieta am luat pentru 30 de zile.

            In 1.07 am ajuns in Budapesta in Haller Camping Budapest unde am ramas 4 nopti. Am platit 3 nopti, am stat 4. (pana in 30 E pe noapte). Am vizitat Palatul Parlamentului, Catedrala Sf. Stefan, croaziera pe Dunare, Muzeul de muzica, Bastionul Pescarilor, Biserica Matyas, Castelul Buda, faleza Dunarii, Gradina Zoo, Baile Termale Szechenyi (1 zi am petrecut-o aici, merita), piete si parcuri. Peste tot am mers cu masina noastra, am luat si o amenda de parcare :) de vreo 70 de lei.

Pe 5.07 am plecat spre Viena (vinieta pe perioada minima) unde am stat 4 nopti la Camping Neue Donau (49 E pe noapte, cel mai ingrijit camping din tot sejurul). Am vizitat Catedrala Sf. Stefan (si aici am luat o amenda de parcare, nu mai stiu de cat, mai mare ca in Budapesta, vreo 20-30 E), Palatul Schonnbrunn, acvariul Haus des Meeres, gradina Zoo (si cea din Budapesta a fost foarte interesanta, insa cea de aici e superba, chiar si adultii sunt foarte incantati), biserica Sf. Carol, Biserica Votiva, Opera de stat (exterior), Primaria, Biblioteca, Palatul Hofburg (in exterior), diferite piete.

In una din zile am fost in Bratislava (Slovacia) (fara a inopta si, deci, fara rulota) unde am vizitat centru vechi cu statuile de bronz, Castelul Bratislava (nu prea ne-a impresionat), Catedrala Sf. Martin si Biserica Albastra.

Pe 9.07 am plecat spre Munchen unde am stat 2 nopti (45 E pe noapte). Aici am mers in piata centrala cu bicicletele.

Pe 11.07 am plecat spre Elvetia, zona Lucerna. Vinieta se ia pe 1 an, valabila de la 1 ian pana in februarie (parca) anul urmator (cred ca am platit vreo 30-40 de franci). Am vizitat Cascada Rinului si Ghetarul Titlis (aici am platit cca 100 franci de adult, dar a meritat; cautati pe net si veti vedea); cred ca au fost cele mai frumoase obiective din tot sejurul. Ne-am plimbat cateva ore si in Lucerna. Am stat 2 nopti in camping foarte mic si cochet https://bachmattli.ch/, unde am platit 43 E pe noapte.

Pe 13.07 am plecat spre Milano. Drumul din Elvetia a fost extraordinar, peisajele montane fiind mirifice. Cel mai lung tunel a avut 17 km; ziceai ca mergi pe holurile Casei Poporului. Cum am intrat in Italia, mi-am amintit de Romania noastra draga.:) Autostrada pana in Milano m-a ajuns vreo 45 de euro. Am stat o singura noapte in campingul din oras (este unul singur, marisor dar neingrijit si scump, 60 E pentru o noapte). Am vizitat Domul din Milano (foarte frumos, dar scumpa intrarea in biserica; pana aici nu am platit intrarea in nicio biserica, decat daca voiam sa urcam in turnuri), , , celebrele” galerii milaneze (pe mine nu m-au prea impresionat) si piata centrala. Am fi vrut sa mergem sa vedem , , Cina cea de Taina”, insa ne-ar fi ajuns cateva sute de euro.

Pe 14.07 am plecat spre Venetia. Autostrada pana aici ne-a ajuns vreo 40 E. Am stat 2 nopti in Camping Fusina Venetia unde am platit 52 E pentru o noapte. Venetia este o minunatie. Desigur ca am mers cu gondola (am negociat pana la vreo 60 E pentru aproape o ora), am vizitat Catedrala cu moastele Sf. Marcu, Piata San Marco si turnul de aici, biserica cu moastele Sf. Zaharia, biserica cu moastele Sf. Imparatese Elena si felurite biserici.

Pe 16.07 am plecat spre Croatia. Cat am mers prin Italia nu am mai intrat pe autostrazi, doar pe drumuri nationale. Am trecut si prin Slovenia, dar nu ne-am mai oprit nicaieri pentru vizitat (se plateste vinieta, la fel si in Croatia, cred). Am ajuns in Camping Lanterna. Am avut un loc de campare generos ( 80-100 m2), in al doilea rand de la mare, cu umbra si apa chiar langa rulota(asa sunt toate locurile). Am stat 8 nopti pentru carte am platit vreo 928 E, deci vreo 116 E pe noapte. Mi s-a parut foarte mult. Campingul era destul de ingrijit, foarte mare (avea o lungime de vreo 4 km), ocupat in proportie de peste 80 %. In cele 9 zile din a doua jumatate a lunii iulie nu am avut niciuna senina in totalitate. Apa era destul de rece, cu pietre destul de mari si cu alge. Plaja era amenajata oarecum cu nisip. Aproape in fiecare seara erau spectacole in piateta centrala. Nu as mai veni la mare in Croatia doar pentru a face plaja (desigur, parerea mea).

Pe 24.07 am plecat spre Parcul National Plitvice. Am stat 2 nopti intr-un camping din apropierea parcului unde cred ca am platit cca 44 E pe noapte. Parcul este o splendoare, merita vizitat, turul (oarecum complet) dureaza 5-7 ore; se merge destul de mult pe jos.

Pe 26.07 am plecat spre Gyula, Ungaria. Aici am stat la o doamna deosebita care are amenajat (improvizat) in curtea sa un camping. Nu mai stiu cat am platit, dar a fost foarte putin. Baile din Gyula sunt foarte frumos amenajate, preturile foarte bune (si acces, si la terasele din interior).

Pe 1 august am ajuns acasa, dupa 4977 km.

 

P.S.: Imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere, este tarziu si nu mai am rabdare sa citesc inainte sa postez.

 

 

  • Like 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Frumoasă vacanță, ați făcut un tour de force glumă

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Andrei Dragos :bravo:

O luna de vacanta, .... mama-maaaaaa ....

Felicitari!

 

în urmă cu 15 ore, Andrei Dragos a scris:

[...]

Nu as mai veni la mare in Croatia doar pentru a face plaja (desigur, parerea mea).

Nici eu ... si NU din cauza preturilor. Prefer sa conduc o zi in plus ... spre vest! Senzatia de "vacanta" e cu totul alta. :)

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Bravo voua. Frumos concediu ati avut.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.