Patranescu Robert Iulian

Salutare minunata comunitate

11 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare minunata comunitate

Salutare minunata comunitate

Patranescu Robert Iulian

Salutare tuturor, ma bucur ca am descoperit acest forum. Ma numesc Robert Patranescu, am 32 ani, sunt din mun.Alexandria, sunt casatorit si am un baietel de 1 an si 10 luni.

De o perioada buna m.a batut ideea sa imi cumpar o rulota cu care sa merg in tara, sa fiu acolo in natura doar eu si familia mea. Sotia mea este sceptica in privinta asta crezand ca o sa ne fie greu, dar eu nu mai pot de drag cu gandul ca o sa ne luam si o sa fim acolo cu alti rulotisti, in inima naturii.

Acum, daca vreti sa ma ajutati, v.as ruga mult sa.mi spuneti avantajele/dezavantajele rulotei cu 2 axe(as fi vrut ca este mai spatioasa). Nu o exclud nici pe cea cu o axa. Bugetul vreau sa.l stabilesc la 5 6 mii E si as vrea sa fie echipata pt off camping(care ar fi minimul de dotari). Precizez ca o tractez cu un Mercedesc Vito 8+1, 2.2D, deci cu ce permis? ca am primit mai multe pareri..nu.i problema ca dau de E, doar sa stiu. 

Fiind la inceput, as mai dori sa stiu care sunt marcile mai bune. Multumesc mult! Zi bună!

Modificat de Patranescu Robert Iulian

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

Salutare @Patranescu Robert Iulian și bun venit în această comunitate! 

 Caută puțin printre topicuri și vei găsi informații utile pentru întrebările tale! 

 :default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi, cum spune bunul meu prieten Antal, citește un pic topocurile deschise pana acum și vei începe să ai o minimă bază de cunoștințe.
Pe scurt ai nevoie de BE, cu 2 axe Europeană este 250 cm, aproape imposibil pe străzile României, nu o miști fără 10 cefe late deci ai nevoie de un moover ce la un dublu ax are un cost de cca 5000 €. Un 450 sau maxim un 500 este mai mult decât suficient pentru 3 persoane. Tine cont ca în rulotă petreci doar timpul pentru a dormi sau când e vremea rea, dar în acest caz ridici piciorele și pleci spre vreme mai bună.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Marius LTN

Salutare si bine ai venit pe forum!

Iti recomand, pentru inceput, sa inchiriezi o rulota pentru cateva zile sa vedeti daca va acomodati. Este foarte posibil sa nu fie ceea ce trebuie pentru toata lumea

Bugetul de 5-6.000 euro este prea mic pentru o rulota OFF camping, dar asta vei realiza dupa ce faci putina documentare

In legatura cu categoria de permis va trebui sa verifici masele maxime autorizate din CIV-urile masinii si rulotei, iar MMA rulota nu trebuie sa depaseasca masa remorcabila a masinii

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu
30 minute în urmă, Marius Olteanu a scris:

iar MMA rulota nu trebuie sa depaseasca masa remorcabila a masinii

Coroborat cu MMTA a ansamblului! Vezi discutia de pe topicul dedicat!

 

@Patranescu Robert Iulian, bine ai venit!

Distribuie această postare


Link către postare
Marius LTN

Exact la asta am facut referire: In functie de masa ansamblului se stabileste categoria de care are nevoie.

Conditia obligatorie este ca MMA rulota sa nu depaseasca masa remorcabila a masinii

Distribuie această postare


Link către postare
Ene Bogdan

Salutare si bun venit in aceasta minunata comunitate !

Cit despre o rulota echipata off camping bugetul tau este cam mic , echipamentele necesare pentru varianta off camping pot depasi usor 3000 euro . 

Cel mai bine este sa inchiriezi o rulota  echipata off camping , sa faci un concediu cu ea , sa vezi daca sotia va fi de acord cu acest gen de concediu si nu in ultimul rind vei vedea ce inseamna acel off camping in realitate .

Nu te grabi pentru ca este un hobby destul de scump si mereu vei gasi cite ceva de imbunatatit .

Este mult de vorbit dar acest forum iti va oferi toate informatiile necesare , atit ca brend de rulota cit si ceea ce inseamna off .

 

Cu respect

Bogdan 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare și :default_bun_venit: @Patranescu Robert Iulian:salutare!:

Aș adauga si eu ceva... Dacă vrei să-ți petreci vacanțele mai mult off-camping, ia-ți gandul de la o rulota mare și cu doua axe. Mult succes! :OK:

Modificat de Daniel P

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.