Ciprian Mirescu

Inlocuire pompa apa cu mufa MK2

6 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire pompa apa cu mufa MK2

Inlocuire pompa apa cu mufa MK2

Ciprian Mirescu

Salutare colegi,  

în ultimele zile de concediu pompa de apă a cedat. Nu mai împinge apă pe instalație. Am suflat si nu e înfundată. Inițial am crezut că poate nu funcționeaza din cauza bateriei care puțin descarcată.

Am verificat acasa și la 220 V și tot nu funcționează. 

Am demontat-o și din pacate nu găsesc nici o caracteristică legată de presiune si debit pentru ea (nici pe net). 

Inainte să comand una de schimb la nimereală am zis sa întreb aici. 

Cea existentă îi cea din poza si cea la care m-am gândit ii cea din link.

 

https://www.reycamping.ro/cumpara/pompa-de-apa-submersibila-lux-plus-19l-0-85-bar-pentru-rulote-sau-1144

 

Vă mulțumesc și vă doresc o zi răcoroasă! :salutare!:

 

 

20210811_211702.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adiciordas

Salut @Ciprian Mirescu eu am pus una de 22l/1, 8bar , neavand pompa separata la wc, cea originala mi se parea ca baga pre putin.Poti sa pui de care pompa doresti, dar sa ai grija sa nu spargi furtunele, desfaci mufa de cuplare si cositoresti firele de la pompa noua.:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumesc @Adiciordas :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Am mai scris eu pe aici... De ce cautati sa puneti pompe cu jdemii de litri pe minut?! Vreti sa goliti un rezervor de 40 litri in 2 minute?! Care e scopul?! Sa consume curentul din bateria de acumulatori mai repede? O data cu multi litri / min. vine si un consum mare de amperi! Nu mai zic ca se va strica mai repede o astfel de pompa pentru ca nu poate da debitul la care a fost proiectata, ci unul mult mai mic (doar nu o sa deschideti la maxim robinetul de apa), deci va lucra inutil in sarcina si cu uzura mare.

 

Personal, pompa mea de 7 litri/min. este cu mult peste necesitatile mele (cel putin de doua ori), insa nu am gasit o pompa cu valve cu debit mai mic. Ma mai alina faptul ca are consumul cel mai mic...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumesc @NRLaurentiu pentru explicație. 

Nu am nevoie de debit mare/consum mare nici eu, însa nu aveam nici un reper pentru pompa mea să pot compara. 

Acum îi clară alegerea! 

Toate cele bune :58d6c6281fac7_faccinste:.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare,  

analizând sfaturile primite am comandat următoarea pompă :

https://www.reycamping.ro/cumpara/pompa-de-apa-submersibila-reich-10l-0-5-bar-pentru-rulote-sau-1146

Am montat-o si am făcut deja prima iesire. Concluzia este că nu am simțit nici o diferență în plus sau minus la debit, folosind doar chiuvetele. Această pompă este mult mai silenționasă decât cea pe care am înlocuit-o. Nu am fost foarte atent la diametru racordului de iesire de la pompă si a fost nevoie să improvizez un fel de  "reducție".

Vă multumesc pentru sprijinul acordat. 

:salutare!:

20210819_203735.thumb.jpg.de919721b0d2287d9620036681b56dc1.jpg

20210819_203728.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.