Andrei C.

Achizitionare rulota doar ca si "casuta de vacanta"

9 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitionare rulota doar ca si "casuta de vacanta"

Achizitionare rulota doar ca si "casuta de vacanta"

Andrei C.

Salutare tuturor! Am mai multe intrebari legate de un viitor mic proiect cu o rulota.

 

1- Ma gandesc la o rulota mica doar ca si casuta/spatiu de vacanta de 2-3 persoane si sa o radiez? Nu ma intereseaza sa merg cu ea. O sa stea intr-un loc. 

2- Ce acte trebuie sa iau de la vanzator si cine o radiaza daca este inmatriculata? Eu sau vanzatorul?

3- Am nevoie de vreo autorizatie de amplasare pe teren? Trebuie sa platesc impozit la primarie?

4- Daca rulota este radiata, mai platesc impozit la fisc ? 

5- Ca si siguranta cu actele pt mine, este mai bine ca rulota sa fi inmatriculata in Ro sau nu? 

6- Cam care ar fi pasii si actele pt radiere ?

7- Ce modele de rulote sunt mai solid facute si in ce ani ?(rezistente la infiltratii, umezeala, frig) Rulota sh, buget max. 3500 e.

 

Va multumesc anticipat si probabil mai sunt si alte intrebari dar nu imi vin acum in minte. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei C.

Nici un raspuns? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius LTN

Daca va sta intr-un singur loc de ce te complici cu o rulota? Cu 3500e poti construi o cabana din OSB pe care o poti compartimenta dupa bunul plac

Este mai comod sa pui o rulota pe carlig si s-o tractezi pana la teren dar in bugetul asta nu vei gasi ceva ok. Este mai complicat si costisitor sa repari o rulota decat sa faci o baraca de la zero

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Ma indoiesc ca se poate face o cabanuta cu banii aceia care sa aiba si utilitatile prezente deja la o rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei C.
La 19.08.2021 la 15:01, Cosmin B a scris:

Ma indoiesc ca se poate face o cabanuta cu banii aceia care sa aiba si utilitatile prezente deja la o rulota.

 

Buna ziua! Nu am mai intrat pe forum de ceva timp. Asa este, o rulota are multe dotari, mobila, electronice, electrica, baterie, boiler, truma, aragaz, dus, etc. Rulota mica.

 

Daca stiti cum este mai bine sa fie achizitionata rulota? Sa fie neinmatriculata in Ro sau inmatriculata si sa o radiez eu ? Ce acte ar trebui la vanzare cumparare?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Neinmatriculata si cat mai mare posibil. O duci la lotul unde il ai si acolo moare.

E mai ieftin si ai spatiu mai mult. Poate sa fie si cu probleme dar o repari treptat, o acoperi si te-ai scos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei C.
La 22.11.2021 la 15:27, Marius Viorel a scris:

Neinmatriculata si cat mai mare posibil. O duci la lotul unde il ai si acolo moare.

E mai ieftin si ai spatiu mai mult. Poate sa fie si cu probleme dar o repari treptat, o acoperi si te-ai scos.

 

Salut. Multumesc de sfat. Stii cumva ce acte ar trebui la vanzare cumparare pe langa contract de V-C ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin
La 11/23/2021 la 21:13, Andrei C. a scris:

 

Salut. Multumesc de sfat. Stii cumva ce acte ar trebui la vanzare cumparare pe langa contract de V-C ?

Salut nu ai nevoie de alt ceva inafara de un contract de vinzare. daca e inmatriculata laso asa te costa 90 lei impozitul pe an.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei C.
în urmă cu 22 ore, Barac Augustin a scris:

Salut nu ai nevoie de alt ceva inafara de un contract de vinzare. daca e inmatriculata laso asa te costa 90 lei impozitul pe an.

 

Ok. mersi! Deci neinmatriculata ar fi cel mai ok. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.