Vizitator Anonim

Camping S Mamaia-Navodari

36 postări în acest subiect de discuţie despre Camping S Mamaia-Navodari

Camping S Mamaia-Navodari

Vizitator Anonim

Am cerut azi (16.06.2014) un info pret pentru perioadat 20-30 iunie.

Iata raspunsurile:

Buna ziua,

In perioada solicitata de dvs., tarifele pentru campare sunt:

- 20.06-26.06 - 15 ron/persoana/noapte; 11 ron/auto/noapte; 20 ron/rulota/noapte; 16 ron/curent electric rulota/noapte (curentul este optional si trebuie sa aveti dvs. un prelungitor cat mai lung) ;

- 27.06-30.06 - 21 ron/persoana/noapte; 14 ron/auto/noapte; 24 ron/rulota/noapte; 18 ron/curent electric rulota/noapte; 15 ron/pavilion/zi (separat de rulota)

Copiii cu varsta cuprinsa intre 0-6 ani beneficiaza de gratuitate, cei cu varsta cuprinsa cuprinsa intre 6-12 ani vor achita 1/2 din tarif, iar cei peste 12 ani vor achita tarif intreg.

La campare nu se fac rezervari, deoarece camping-ul nostru nu este parcelat.

Camping-ul nostru dispune de dusuri cu apa calda nonstop, loc de joaca pentru copii, restaurant, plaja privata, wi-fi.

Am intrebat ulterior ce inseamna pavilion si... deduceti din raspunsuri ce am intrebat:

locatia apei este in zona rulotelor.

Prelungitorul trebuie sa aiba 20-30 metri.

Pavilion inseamna umbrarul pus in fata rulotei. Daca este al rulotei nu se plateste.

Nu se aplica discounturi.

Atat! Voi edita daca mai intreb ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Parca ti-am spus de vreo 2ori ca nu ai ce cauta acolo  ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Am postat de dragul informatiilor impartite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Buna dimineata!

Am fost in acest camping sambata trecuta, am sarbatorit terminarea scolii cu toata clasa fiicei mele. (Eu sunt constantean).

Sunt doua spatii pentru rulote, unul pe iarba si celalalt aproape pe nisip.

Din ce am vazut eu, grupurile sanitare sunt foarte curate, restaurantul este diversificat, gasiti de la paste pana la scoici, preturile nu sunt de speriat decat la bauturi, ospatarii sunt serviabili fiind majoritatea tineri.

Plaja are cel mai fin nisip de pe litoral, apa este mica pe o portiune buna la mal.

Mi-a placut ca este aerisit acest camping in comparatie cu acelea din 2 mai sau Vama Veche.

Sper ca v-am fost de ajutor, va doresc concedii relaxante!

Narcis!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Narcis ,

Cu siguranta voi ati fost acolo pentru restaurant si nu pentru camping , si sunt si mai sigur ca nu ai fost cu rulota.

Sunt incontestabile conditiile , pozitionarea si dotarile , DAR , sa fim seriosi , nu poti da ( sau cere ) la o rulota un pret mai mare decat la o camera inchiriata de la particularii de pe b-dul Mamaia sau chiar luata de la hotel.

Nu cumperi parcela aia de camping pe care stai 10-12zile. Mi se pare aberant sa taxezi instalarea cortului de la rulota , mai ales intr-un camping la mare si mai ales in sezon cand la ora pranzului vrei sa iti tragi sufletul sau sa mananci la racoare.

Pana cand astia ai nostrii nu vor intelege ca trebuie sa vina cu preturi "de bun simt" eu unul prefer sa merg in alta parte (a se citi alta tara).

Daca am investit bani intr-o rulota , am facut-o pentru mine , sa ies mai ieftin , nu am facut-o ca sa bag banii in buzunarele celor care au campinguri.

As lasa cu drag banii aici in Romania, ori in conditiile astea judecand dupa raportul pret/calitate si comparand cu ce este "pe afara" ajung la concluzia ca mai bine ma lipsesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Nu platesti pentru cortul rulotei, platesti daca ai separat pavilion.

Acum le dau un mail sa le zic ca eu nu am cort la rulota, am un amarat de pavilion 2.4*2.4 sa vedem ce zic!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Da, corect! Nu vazusem tarifele la cazare.... Nu inteleg de ce pe litoral au preturi asa mari, am fost la Cheia si mi s-a parut foarte ieftin (40 lei/zi cu toate facilitatile), m-am interesat de campingul Zamolxe din Hunedoara si mi se pare la fel de bine... Asa ne pierdem turistii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian.apreotesei

Problema nu este la cine cere, problama este ca se si platesc astfel de preturi.

Oricare isi va deschide un camping, va creste preturile pana la limita pastrarii unui grad de ocupare convenabil.

De ce sa campeze la el in curte 2 rulote cu 4 persoane(2 mari si doi mici) si sa incaseze sa zicem 120lei pe noapte, cand poate lua aceiasi bani de la un singur echipaj.

Mai putina mizerie la baie, mai putina apa consumata, mai putin curent, mai putina aglomeratie etc.

Daca te pui in pielea patronului de camping cam asa faci socotelile.

Din prisma mea si a multi altora, din 120lei platesc si campare si masa si pote o inghetata la copii, ca de, mai sunt unii cu rate si datorii pe la banci.

Rulotistul roman nu este foarte pretentios, sa aiba un pic de curent si apa aproape, si sa fie curat la baie. Se adapteaza si la programul de apa calda si la galagia din camping sau din apropierea lui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Eu cu toate ca e pretul exagerat de mare, voi merge aici, nu din alte considerente, dar in acest moment copilul mic e prea mic pentru altceva, la Corbu inca n-au deschis, vreau plaja aproape sa nu ma car cu toate sarsanalele in fiecare zi cateva sute de metri (Zodiac), etc...

Acum, stau o zi doua, daca nu-mi place, ma mut, sa ma strang dureaza cam jumatate de ora la mine.

Stiu ca sunt cretin sa platesc, dar anul care vine nu mai ma prinde aici (in tara).

Poate chiar la toamna, daca am posibiltatea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Nu esti deloc cretin.

Fiecare dintre noi avem preferintele noastre , posibilitatile noastre.

Unul vrea pe plaja, altul vrea ieftin, fiecare are cate o nevasta cu preferintele ei si noi trebuie sa mancam mancarea calda. Una peste alta important este sa fim bine informati ca sa putem alege.

Afara, cu exceptia Bulgariei, in afara de preturile de campare care variaza intre 15 si 30 de euro in functie de perioada in care vreti sa va campati si de locatie (tara, pe plaja, mai departe de plaja), mai adaugati si banii de motorina.

Cea mai apropiata locatie este la vreo 600 km, adica cu vreo 350km mai mult decit la noi pe un sens.

Adica vreo 85 euro socotit la 1.35 euro /l dus intors la un consum mediu de 9/100.

Basca oboseala drumului.

Bineinteles asta daca facem socoteala la o iesela doar pentru mare si soare.

La camping S si MPG pretul este cam 20-22 euro pentru ca sunt pe plaja, dar sunt si multe alte campinguri cu preturi mai mici.

Asa cum spuneam mai devreme, fiecare are preferintele lui si face cum il taie capul, important este sa stim toate variantele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Daca mergi la bulgari la Durankulac nu ai mai mult de 5 km de la vama veche si preturile sunt jumate fata de tara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Next time, acum am numere rosii si nu pot parasi tara!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Asadar ma intorc cu pareri din Camping S. Am stat acolo fara a mai incerca sa caut alte campinguri. Preturile au fost maricele: fara curent pana in sezon 61 de lei, curentul era 16 lei, dupa inceperea sezonului s-au mai marit putin, nu am avut curent, cam 83 de lei/zi (fara curent) si curentul era cam 18 lei. Deoarece am bateria destul de mare, nu am avut nevoie de curent, am luat o singura data, sa reincarc bateria, dar nu cred ca era cazul. Dar nu despre asta vreau sa scriu ci despre campingul in sine.

Desi eu nu am iesit din tara cu rulota si nici alte campinguri nu am vizitat, pot spune ca este un camping super OK. WC-uri foarte curate, dusuri si chiuvete cu apa calda non-stop (sau atat cat iti trebuie, nu a fost nevoie la 4 sa fac baie), liniste, oameni foarte OK in jurul meu, dar asta nu tine de camping. Campingul are doua locuri (mini) de joaca pentru copii, pentru cei ce au in dotare asa ceva (copii <6-7 ani) este important de precizat, pentru ca m-a scutit de alte plimbari. Campingul este pe plaja, camparea se poate face in zonele cu verdeata sau chiar si pe zonele cu nisip. In incinta campingului se afla o terasa iar la intrare un supermarket cu de toate (am gasit si sampanie de copii) dar preturi de mare: 20/30% peste Kaufland spre exemplu.

M-as reintoarce la acest camping datorita conditiilor oferite.

Poze nu prea am/fac, dar pe site-ul lor sunt cateva conforme cu realitatea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu CODESCU

)|/...Va salut !

Desi nu am rulota si sunt in expectativa achizionarii uneia, din pacate, trebuie de acord cu domnul Adrian V., in ceea ce priveste preturile cerute, nu numai in mamaia S, ci si in alte campinguri, cu precadere la litoral...

Eu unul sunt adeptul locatiilor off-camping, motiv pentru care imi doresc rulota...sa fiu cat mai in natura, cat mai departe de civilizatie, iar la mare am vazut ca nu se prea gaseste un astfel de loc, vine politia, mediu..etc...

Pai, luand-o logic acum, eu vin cu atelajul dupa mine, consum benzina in plus, trag de ea, vin (probabil) cu rulota cu bateria ei, redresor, apa in bidoane, gaz in butelie etc, de ce sa le mai dau lor bani?

M-as descruca pe cont propriu sa incarc bateria, sa umplu bidoanele etc...

Altfel, daca platesc atata taxe, de ce mai iau rulota?..

Ma cazez lejer la bani mai putini..+ ca magaria...se vede pe fata..taxa separata rulota + taxa masina (de parca vine rulota singura pana acolo) + taxa separata cort + taxa separat/persoana + taxa separata/curent + + ...va invit, personal, sa nu acceptati bataia de joc..nu de alta, insa mesajul transmis catre proprietarii de campinguri va fi acela ca ''e ok, dam cat ceri, doar vrem sa ne cazam, nu''?...

Doar pentru ca lucrurile sunt in asa fel pe la noi, nu inseamna ca asa trebuie sa fie, cel putin eu asa gandesc...nu cerem ''mocangeala'', insa nici bataia de joc nu e binevenita...nu ma intelegeti gresit, inteleg rostul campingurilor, insa nu ca la noi..iar eu sunt mai nomad, deci...Va urez toate cele bune tuturor, concedii frumoase si nu foarte scumpe !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Am sa iti spun de ce se cere separat pret:

1. Masina o poti parca oriunde in alta parte, nu e necesar sa o parchezi la ei, DAR in camping ocupa loc -> taxa

2. Taxa rulota pentru ca ocupa loc (daca ii pui si cort... ia destul de mult loc)

3. Taxa persoana -> curatenie WC/Dusuri, etc...

4. Taxa curent: desi eu nu am consumatori, am vazut oameni cu frigider cu compresor, aere conditionate mobile, etc... e rau pentru aia care nu consuma o taxa mare, dar pentru cel care consuma, nu este o taxa foarte mare. Adica eu, daca as avea aer conditionat, frigider cu compresor, halogene, televizor, etc... as da 18 lei pe zi pentru curent!

Pe mine m-a dus sejurul de 8 nopti 540RON cazare, curent 1 zi pentru 2 persoane, 1 rulota, 1 masina (si 2 copii mici ce nu platesc). Scump? Ieftin? Se putea mai bine? Calitativ nu cred ca MULT mai bine, dar cred ca mai rau, pe bani nesemnificativ mai putini (50 RON in loc de 61 RON/zi spre exemplu) si nu erau aceleasi conditii. Per ansamblu mi-a placut mult si asa cum ziceam am sa mai vizitez acest camping!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sunt preturi puse cateodata si "psihologic" .

Aia "de afara" , multi dintre ei , au preturile declarate ca fiind pe rulota dar care includ : masina , cortul rulotei , curentul , WC-ul , apa , etc....

Nu cred ca ajunge acolo vreo rulota impinsa , si sa nu imi spui ca in locul in care parchezi masina mai poate campa o  alta rulota sau un alt cort langa tine . Ori esti in  colonia de pinguini ori ai si tu putina intimitate .

Doar nu o sa-l las pe ala de langa mine sa stea cu curu in farfuria mea , sau cu picioarele sub cortul meu.

In practica , sunt necesari cam 30-35mp pentru o rulota, ca sa pastrezi o limita a decentei.

O alta "piatra" de incercare este curentul , sau pretul la care este re-vandut. Pai , nu te duci acolo sa sudezi toata ziua si sa consumi cat 3apartamente ca doar puse cap-la-cap consumurile insumate la o rulota nu depasesc 1000W in perioada de varf (seara); fa o comparatie cat platesti acasa intr-o luna unde ai :frigider , masina de spalat , becuri , TV , calculator , etc.......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Dupa cum scria colegul Cristi-An , tariful pe 2014 a fost:

- 20.06-26.06 - 15 ron/persoana/noapte; 11 ron/auto/noapte; 20 ron/rulota/noapte; 16 ron/curent electric rulota/noapte (curentul este optional si trebuie sa aveti dvs. un prelungitor cat mai lung) ;

- 27.06-30.08 - 21 ron/persoana/noapte; 14 ron/auto/noapte; 24 ron/rulota/noapte; 18 ron/curent electric rulota/noapte; 15 ron/pavilion/zi (separat de rulota)

Copiii cu varsta cuprinsa intre 0-6 ani beneficiaza de gratuitate, cei cu varsta cuprinsa cuprinsa intre 6-12 ani vor achita 1/2 din tarif, iar cei peste 12 ani vor achita tarif intreg.

Daca aveti extensia frontala a cortului, sau orice extensii a cortului rulotei, nu platiti nimic.

Grupurile sanitare comune destinate turistilor care aleg sa stea la cort/ rulota, foarte bine intretinute: sapun, hartie igienica. Si spatiile de dusuri erau foarte curate. Exista zone separate pentru spalat vasele.

A mai fost construit un corp de cazare, parter si un etaj. Bucataresele au fost schimbate deoarece mancarea este mai gustoasa si chiar putin mai ieftina fata de anul 2013.

Plaja este foarte linistita, foarte bine intretinuta, ideala pentru familii cu copii. Se curata plaja cu tractorasul, ceea ce in anul 2013 nu s-a intamplat.

Alte facilitati:

- Restaurant cu terasa, bar, acces internet wireless, mese biliard, loc de joaca pentru copii;

- Beachbar ;

- Magazin alimentar la intrare in camping, magazin de suvenirurui, bancomat, automate de cafea, bauturi reci;

- Terenuri de sport pe plaja;

- Mese de tenis, mese de biliard;

- Spatii de joaca pentru copii

Daca mergeti spre Navodari , pe plaja, cam la 500m este o cherhana unde puteti cumpara la pret decent hamsie proaspata

Cam prea scump pentru campare. Colegii nostri au gasit  camera la pensiune cu aer conditionat, apa calda si loc de parcare cu 100 lei negociabil in functie de numarul de zile inchiriate, in aceeasi perioada in Navodari  peste drum de camping. Noi am platit 113 lei/zi incl.pavilion, dar am campat pe zona cu nisip langa plaja.Dar am scos cu greu  un bonus, la patru echipaje campate cu rulotele, nu am mai platit peridocul si cu barca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Ti-a luat ceva sa developezi pozele! :) Mie mi-a placut acest camping, cred ca voi reveni! Si va spun sicer si de ce: m-am simtit in siguranta acolo. Nu mi-a disparut nimic, nu m-am ingrijorat ca sunt copiii singuri, nu am avut nici un fel de problema. M-a enervat un pampilica de ajutor de curte pe acolo, care cred ca a uitat ca eu ii dau eu bani si nu invers, dar am trecut lejer peste, desi era sa fac atunci putin ninja pe acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eu nu stiu cum fac astia de pe la noi de ajungi sa platesti in camping mai mult decat la o camera de hotel, motel , ori pensiune.

Pai , sa fim seriosi, nu cumperi terenul ala pe care campezi , nu iti pune la dispozitie asternuturi , Tv, aer conditionat, apa calda - rece, adica pentru tine nu investeste mare lucru .

Pana se vor dezmetici cu siguranta romanii se vor re-orienta spre vecinii nostrii bulgari , unguri sau spre alte destinatii ceva mai de departe.

In Grecia , unde sunt hotii-hotilor , am stat in camping pe malul marii , CU UMBRA, curent , apa , WC, dusuri , plaja proprie cu 20Euro/zi (masina , rulota, 3persoane) .

Siguranta lucrurilor personale 100% , plaja proprie , apa marii limpede ca cristalul , fara balamuc , terase , rafinarii in zona .

In Turcia , am stat cu echivalentul a 55-60RON/zi ( adica undeva de pana la 15Euro) pe malul marii , la 20m de intrarea pe plaja.

Daca pana in Grecia faceam cam 750Km pe sens , pana in Turcia sunt 570km , adica mai aproape ca Oradea de exemplu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Din multe aspecte ai dreptate, dar unul singur ma face sa dau banii astia: drumul! Cu tot ce implica el: costuri suplimentare cu combustibil, pasapoarte copii, asigurari, etc...

De aceea, aleg sa dau 500-700 de lei aici pentru un sejur de o saptamana si sa mai pun inca odata ce mai cheltui pe aici decat sa dau tot atatia bani pe diferenta de combustibil si cheltuieli.

Precum stii eu am 2 copii dupa mine pe care nu pot sa-i chinui la un drum pana in Turcia dintr-o bucata!

Asadar, daca as alege ceva ieftin si rau aici contra la ceva scump dar bun, aleg scumpul.

Daca mai e cineva in locul meu, recomand acest camping pentru ca, spre deosebire de alte plaje in Romania (in Grecia peste tot e la fel!!!), nu mi-a fost frica sa las pe masa ceva si sa ma duc sa spal un vas, sau chiar am lasat un telefon pe masa si am plecat sa iau copiii de la joaca!

Nu mai ma intreb de ce e mai scump la noi ca la altii, nu e cazul. Pentru ca nici eu nu ma intreb de ce vecinul are nevasta mai frumoasa decat a mea, ce are vecinul in plus?

Ba chiar eu am ochii verzi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Adriane, cu preturile din acest camping ai dreptate, jos palaria.Dar si Cristi spune un mare adevar despre kilometrii parcursi.Din Bucuresti pana in Turcia, la campingul unde te duci tu ( campingul arata bine, si mancarea turceasca este bestiala) sunt  570 de km. Dar din Barlad pana la Bucuresti mai sunt inca 260 de km. Cu masina fara rulota , mergi 830 km intr-o zi, dar ai casa in spate!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca o iei mai pe de-a dreptul prin Bulgaria , scutesti vreo 50km  superok

Acu' ce sa zic , fiecare isi face propriile socoteli , si fiecare le stie pe ale lui.

Uite , daca da Domnul si anul asta primesc mostenirea de la matusa Tamara , o sa merg iar in Turcia.

Te astept in Bucuresti , mergem si stam 2zile in padure la Tantava ca sa ne pregatim pentru drum  si dupa aia o sa fie "floare la ureche " cei 570Km .

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Da , trebuie o zi de pregatire una de recuperare si apoi plecam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Buna asta cu o zi ne pregatim si alta de recuperare!

Insa, on-topic, poate ca sa mai fac o concluzionare a concluziilor trase, acest camping ofera conditii decente, normale, bune, nu vreau sa arunc cu superlative pentru ca e posibil sa cititi aici, sa ajungeti acolo si sa va asteptati la prea multe. Deci, conditiile sunt asa cum cred ca ar trebui sa fie in orice camping!

Preturile, pentru ca aici e buba, sunt mari! E clar asta, nu neg, au preturi babane. Dar pentru ca alte alternative nu am, adica prin alternativa ma gandesc: aceleasi conditii, preturi mai mici, deci daca alte alternative nu am la o distanta fara de mine care sa-mi convina, care sa imi satisfaca cheful de condus si starea de spirit de vacanta a copiilor (stai cu un copil de 2 ani in masina 800 de km si ai sa vezi ce-ti bagi in el de concediu), prefer sa vin aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In general , campingurile ar trebui sa mizeze pe clienti care sa revina din placere si nu din necesitate , fortuiti de imprejurari .

Eu unul iti inteleg pozitia , si probabil ca deocamdata nu cauti alte solutii pentru ca trecand peste preturile nesimtite ai gasit niste conditii care sunt pe placul tau.

Poate ca atunci cand vor creste copii o sa incerci si altceva .

Referitor la drum , te-ai gandit ca ar fi o solutie sa mergi noaptea cand copii dorm ?  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.