Raul G

România 2021

37 postări în acest subiect de discuţie despre România 2021

România 2021

Raul G

Ziua mult așteptată se apropie cu pași repezi, pe 19 dimineața plecăm cu destinația Satul Mare hotel La Conac, din păcate suntem nevoiți sa facem toți cei 1400 km pana acolo fără sosta in Ungaria sau Slovenia din pricina restricțiilor din această țară.

Cum spuneam și în altă împrejurare nu mergem cu rulota, nu am reusi sa o folosim mai deloc, timpul fiind scurt.

Duminică 20 plecam în direcția cimitirului vesel, iar de aici la Mănăstirea Bârsana unde cred ca vom lua și prânzul.

De pe forum am aflat ca drumul Borșa-Vatra Dornei este ok, iar dacă nu o fi nu-i bai deoarece mergem cu Nissan-ul și nu cu Infiniti. Seara ajung acasă la socrii la Piatra și de luni program la dentist tino de 10 zile.

Cu speranța că pe 1 iulie toate vor fi bune plecam în Delta pentru câteva zile, de aici la mare unde găsim locul cel mai sălbatic sa punem cortul 2-3 zile. De aici încolo traseul este nedefinit și asa va rămâne, lăsăm loc improvizației și inspirației de moment.

Orice raccomandare este binevenită, fie el și un popas pentru o cafea.

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Drumuri bune sa aveti si distractie de asemenea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Raul G !

 Aproximativ pe la ce dată ajungeți la noi? Neapărat să socotești câteva zile de popas la noi! Ar fi ideal dacă reușiți să veniți în așa fel să includeți și un weekend! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Salutare [mention=3832]Raul G[/mention] !
 Aproximativ pe la ce dată ajungeți la noi? Neapărat să socotești câteva zile de popas la noi! Ar fi ideal dacă reușiți să veniți în așa fel să includeți și un weekend! 
Ne-ar face mare placere sa poposim mai mult, dar tare mi-e frica ca va fii dificil, vedem cum merg treburile
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Invitația rămâne valabilă @Raul G, așa că vedeți cum vă organizați traseul ! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Invitația rămâne valabilă [mention=3832]Raul G[/mention], așa că vedeți cum vă organizați traseul ! :salutare!:

La plecare din Dobrogea mergem către vest și atunci sigur vom trece pe la voi. Cum se cheamă localitatea, nu o găsesc pe Maps?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 6 ore, Raul G a scris:

La plecare din Dobrogea mergem către vest și atunci sigur vom trece pe la voi. Cum se cheamă localitatea, nu o găsesc pe Maps?

 

Letca Nouă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Aici?

2aa9786f09e345549154a1803b74348e.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 14 ore, Raul G a scris:

Aici?

2aa9786f09e345549154a1803b74348e.jpg

 

Exact...Locatia este cu vreo 2 km inainte de intrarea in localitate, dar ne auzim la telefon 

Sper să puteti ajunge până în jurul datei de 10 iulie, că apoi plecam si noi în concediu intr-un circuit prin tara :)

Modificat de Daniel P
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

 @Raul G drumul de la Săpânța până la Bârsana este bun. Drumul de la Borșa la Vatra Dornei este super! Am fost eu anul trecut, în august. 

Pe pasul Prislop trebuie să fii atent. Am întâlnit vaci multe care mergeau singure, nesupravegheate, dezlegate pe mijlocul drumului european. Mârlănie și nerușinare tipic românească. Peisajele sunt de vis!

De la Vatra Dornei spre Bicaz drumul este la fel, foarte bun. Am înțeles că sunt unele porțiuni foarte rele de drum. Nu știu sigur. Poate ne spune ceva despre drumul de la Vatra Dornei la Bicaz domnul @Florin Todasca, și el este din zonă. 

Frumos traseu ți-ai ales! 

La Ciocănești, înainte de Vatra Dornei, este un camping: Camping Vladimir. Dacă vrei, domnul Vladimir are și cazare. Vei trece chiar pe la poarta lui. În zona Vatra Dornei, la câțiva kilometri spre Bistrița, este alt camping Ecocamping Dorna. Poți sta în camping la @Adrian Dediu

Sper că ți-au fost de folos toate aceste idei. 

Cu riscul de a mă repeta, îți dau un link cu turul României. Ai aici o bucată bună din traseul care te interesează. Dacă dorești și alte idei, uită-te pe prezentările de pe canalul meu de pe YouTube. 

Turul României, 2020: 

Încă o idee: dacă vrei cazare în Maramu', în Vadul Izei este o pensiune deosebită! Apare în prezentarea mea de mai sus: la Moară la Niculai! Primesc una-două rulote, au și camere. Este foarte frumos acolo! Dacă ai copii mici, două trei zile nu îi mai scoți de acolo. Crede-mă! 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mulțumesc Florin, acum mi-am adus aminte unde am citit de drumul Borșa-Bucovina, vom face comoară de orice sfat.
Sâmbătă seara dormim la hotelul La Conac din Botiz, dimineață plecam la Sapanta, iar prânzul il luam la pensiunea Lacramioara de la Sacel, seara apoi vom fi acasă la socrii la Piatra.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Raul G 

Nu ai voie să te superi pe mine. Dă-mi voie să îți sugerez o idee. 

Dar mi se pare cam în viteză deplasările tale. 

Mai calm și lejer ar fi mai bine și mai frumos. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention] 
Nu ai voie să te superi pe mine. Dă-mi voie să îți sugerez o idee. 
Dar mi se pare cam în viteză deplasările tale. 
Mai calm și lejer ar fi mai bine și mai frumos. 
Suntem conștienți, dar timpul este tiran, iar Maramureșului nu putem dedica mai mult de o zi din păcate pentru ca el merită mult mai mult, dar speram in timpuri mai bune și sa avem mai mult timp.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună ziua, noi suntem gata de plecare, mai puțin mașina deoarece Nissan Italia nu are pe stoc o piesa și cutia de viteze nu poate fii montată înapoi. Acum sperăm că ajunge astăzi înainte de prânz pentru a închide cutia și sa fac în timp sa pun jantele noi, sa o curăț înăuntru, încarc cu bagaje
Sunt încrezător ca totul se rezolva chiar dacă pe ultima 100 de metri.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Raul G, te sfatuiesc sa nu pleci la un drum atat de lung fara sa testezi bine inainte cutia. Automata sau manuala?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention], te sfatuiesc sa nu pleci la un drum atat de lung fara sa testezi bine inainte cutia. Automata sau manuala?
Cutia e aceeași din înainte, e una manuala. I-am schimbat ambreiajul și este o piesa ce nu știu cum se cheamă in românește, este făcută din bronz autolubrificat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Drumuri bune sa aveti si distractie de asemenea!

PS. Probabil e vorba de o bucsa 😁

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Am ajuns cu bine acasă la socrii, ieri a fost o zi minunată, țara Maramureșelui este cu adevărat o bijuterie, iar à vedea mii de persoane întinse pe pătură a asculta slujba la mănăstirea Bârsana umple sufletul.
Pensiunea Lăcrămioara și toate celelalte obiective ce am vizitat au fost peste măsura așteptărilor.
Pe drum am întâlnit și o rulotă englezeasca trasă de un Passat cu număr de Cluj.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Este unul din cele mai frumoase locuri ce am văzut 4aaf6cfc6a21bfb9c51819c3629d350e.jpg

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Astăzi pauză la dentist și uite așa am reușit sa vizităm peștera Sf Teodora și Mănăstirea Sihla, un traseu ușor de făcut de orișicine chiar dacă sunt 8 km de drum neasfaltat.
Unde se termină asfaltul în dreptul mănăstirii Agapia am văzut un grup de rulote, este cineva de al nostru pe acolo?
Poze sunt puține, am decis ca în acesta vacanță sa facem pozele cu vechea noastră Fuji XT1, iar filmele cu Mavic 2 și Gopro, totul va fii încărcat de pe PC la sfârșit. 2f4d5dec4a6714e2e904d12d7bd807ac.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Astăzi am fost și ne-am răcorit la Durău la poalele Ceahlăului, mănăstirea Petru Vodă d66d2ea5eeaa360d866b3e9f2d5cf02a.jpg989a5e63c25ca265e016e5cc1215e85d.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Cand ajungi in zona Letca Noua da-mi de stire, invitatia facuta anul trecut la tine ramane valabila :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Cand ajungi in zona Letca Noua da-mi de stire, invitatia facuta anul trecut la tine ramane valabila :OK:
Mulțumim, credem săptămâna viitoare după ce mergem în Delta Dunării.
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.