Doru Radu

Ajutor montare panou solar

11 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor montare panou solar

Ajutor montare panou solar

Doru Radu

Rog pe cei care si-au montat panou solar sa imi spuna si mie legaturile facute.

Cu respect !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Un sistem complet este compus din :

1) panou fotovoltaic

2) regulator

3) acumulator

In regulator se leaga prima data bateria, apoi panoul. Se respecta polaritatile. Tot din regulator se poate iesi spre consumatori.

Sunati-ma daca nu am fost destul de explicit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Instalatia este compusa din: panou fotovoltaic 100w monocristalin, controler pwm 20ah si bateria rulotei 65ah cu acid, care va fi inlocuita in scurt timp cu una solara.

Intrebarea mea este: cum unde fac legatura intre controler si consumatorii rulotei?

MULTUMESC!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Niky Radu

Pe controler ai un semn cu bateria, aici conectezi bateria, langa semnul cu bateria e un semn cu un bec, de acolo tragi firele la consumatorii rulotei...consumatorii daca nu ii ai multi vor consuma direct din panou fara sa foloseasca bateria, in cazul in care consumul depaseste puterea panoului controler-ul permite bateriei sa suplimenteze acel curent, la celelalte 2 locuri de conectare la controler conectezi panoul

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Controllerul are 3 perechi de borne, marcate cu simboluri (panou, baterie, bec):

- panou solar

- baterie

- consumatori

In functie de controller, iesirea spre consumatori poate fi permanenta sau programabila (pentru iluminat nocturn).

Poti sa legi linistit consumatorii direct pe baterie, printr-o siguranta pe masura.

Daca ai un controller care include si monitorizarea bateriei (iti indica pe un afisaj tensiunile/curentii pe panou si baterie), atunci trebuie sa legi consumatorii la borna corespunzatoare de pe controller.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Multumesc ptr raspuns!

Deci: consumatorii care pana acum erau legati la baterie, ii pun pe controler la consumatori, bateria la baterie si panoul la panou.

Controlerul este cu afisaj.

Am inteles bine?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Am uitat.

Ce cablu pot folosi in afara de cel solar?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu existã cablu solar, baterii solare, etc.  biggrin

Cablul de la panou la regulator trebuie sa suporte fãrã probleme curentul de incãrcare. In calculul sectiunii conductorului se tine seama de curent, lungime circuit, temperatura de lucru.

(100 W / 12 V = 8.33 A)

Desi ar fi suficient cel de 2, 5 mm², eu montez doar conductor multifilar (litat), de cupru cu sectiunea de 4 mm². Se gaseste in magazinele de materiale de constructii.

Alegeti un traseu cat mai scurt de la panoul fotovoltaic la regulator, gauriti chiar sub panou, pentru a proteja cablul de razele solare. Folositi mastic de etansare SIKAFLEX, niciodata silicon.

Spor la treabã!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Multumesc foarte mult ptr ajutor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Revin cu poze dupa ce montez

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Vezi ce putere are panoul respectiv, s-ar putea sa-l poti folosi fara regulator. Pentru faptul ca are mufa de bricheta, eu cred ca e de putere mica, cei 17V reprezinta tensiunea in gol, cand il conectezi la baterie, scade drastic.

Daca panoul are putere mica, nu va reusi niciodata sa supraincarce bateria, decat daca ai lasa-o cateva zile in soare, fara sa legi vreun consumator la ea.

Regulatorul de incarcare are grija sa nu mai trimita curent la baterie cand aceasta e incarcata. Cu un panou mic, nu se va ajunge aproape niciodata aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.