Ionut C.

Tetrapilotomie

6 postări în acest subiect de discuţie despre Tetrapilotomie

Tetrapilotomie

Ionut C.

Rog pe cel care a lansat termenul (intr-un alt topic) sau pe oricine cunoaste, sa ma lamureasca si pe mine ce e aia tetrapilotomie.

Am cautat pe ici, pe colo, dar n-am gasit nimic.

Nu glumesc, chiar vreau sa stiu ce-i aia.

biier

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator vicht

Imi cer scuze, cuvantul corect este coroborat ; conform   D E X   

Inca nu m-am obisnuit cu tastatura cu caractere slavone pe care o am la dispozitie. Dar ... nu este o scuza. Trebuia sa recitesc.

Mea culpa !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am citit explicatia omului pe alt topic. E doar o gluma, nu e un cuvant real.

Tetrapilotomia = despicarea firului de par in patru... Apreciez subtilitatea, mi-a scapat perceptia imediata...

Lamurit bustean fiind, declar topicul inchis.

Rog administratorul sa ma ajute.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu am luat-o ca pe o gluma (tetrapilotomia).

In ceea ce priveste limba romana, ma lupt pentru pastrarea ei cat mai curata. Si mie mi-a fost greu la inceput sa accept "virusuri" in loc de "virusi". Asta e forma corecta, ce sa-i faci? Virusi e un "neologism", pluralul virusului software. Asa s-a scris/vorbit, asa a ramas.

N-am inteles niciodata cum au gandit cand au hotarat sa scrie intr-un cuvant nicio si niciun.

In scurt timp ma astept sa nu se mai foloseasca cratima, ca sa diminueze efortul...

p.s. dam idei altora, nu la altii  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator vicht

Nu il inchidem.

Lasa-l sa fie deschis macar de amuzament  deras

Mai dam idei la altii sa reinventeze limba romana , ....

Se pare ca mai exista oameni care au probleme grave cu Google. Dar ... NU scrie in Regulament in trebuie sa folosesc doar limba romana ! Am explicat cuvantul, deoarece vine din limba greaca. Cautati pe Google si anuntati va rog tuturor cate  texte gasiti in limba romana care contin acest cuvant ! Recunosc insa ca acesti termeni folositi cu preponderenta in medicina, constituie pentru mine deformatie profesionala.

Sa nu ne amuzam totusi de inocenta unora, care s-au dovedit a fi doar niste ignoranti. Si eu cred ca pentru un cuvant nu trebuia sa "despicam firul in patru" atatea posturi.

Spre deliciul si "amuzamentul" unora, sper sa inteleaga mai bine sensul citind: Micul tratat de tetrapilotomie aplicata. Nu eu l-am scris, eu doar l-am citit de curiozitate, cand am dorit sa vad ce rezultate intoarce motorul de cautare: Google.

http://desprego.ro/micsisme-un-minitratat-de-tetrapilotomie-aplicata/

Oare cine se amuza la urma ?!?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Adrian,   raspunsurile tale sunt prea agresive pentru un  moderator. ÃŽncearcă să laÈ™i deoparte antipatiile personale.  Nu e obligatoriu ca toÈ›i să gândim la fel. Bucură-te de cele frumoase în viață,   încearcă sa ignori ce nu-ti face plăcere. Vei fi mai fericit È™i, ce e mai important, nu-i vei face pe altii să sufere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.