Bogdan B

Incarcare butelie gaz in Bucuresti

19 postări în acest subiect de discuţie despre Incarcare butelie gaz in Bucuresti

Incarcare butelie gaz in Bucuresti

Bogdan B

Salut, heeeelp !!!

Unde pot sa incarc o butelie in Bucuresti. Butelia este cu conector rapid click-clack (sau cum se numeste ...). Preferabil cat mai central. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Nu-ti raspunde nimeni daca nu esti explicit.

"Click - Clack" nu este un tip de conector.

Pune o poza cu butelia, daca vrei sa primesti ajutor

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Conector rapid. Nu am foto acum. Cu toate acestea, banuiesc ca nu sunt 100 de tipuri de conectori, mai ales fara filet,  deci cine incarca, ar trebui sa cam aibe adaptoare....

 

"Click-clack" am scris pe post de gluma ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Sunt 4 modele, din cate stiu eu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Ok. Daca ai idee unde se incarca in Bucuresti, spune-mi si o sa vad daca se potriveste sau nu la butelia mea...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 3 ore, Bogdan B a scris:

Conector rapid. Nu am foto acum......

"Click-clack" am scris pe post de gluma ....

 

Clar nu vei primi raspuns.... Ajuta-te prin a posta o poza de pe net care sa ne arate tipul tau de conector ...

In general, daca butelia nu e standard cu filet, posesorii au fiecare adaptorul sau... poate indicand exact ce ai nevoie vei gasi pe cineva sa-ti imprumute :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Am gasit adaptor. 100 lei ... asta e. Sper sa se potriveasca.... E urgenta ptr ca vine 1 mai si e rost de Vama.

Cu ce gaz sa incarc? GPL de la statiile ptr auto e ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

E OK...aproape toată lumea incarcă cu GPL

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Situatie rezolvata. Adaptor + GPL + putin ochi dulci la tanti de la pompa pentru ca "...aici nu am voie sa incarc butelii" :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Bogdan B, noi iincarcam buteliile fara sa fie nevoie sa facem "ochi dulci" tantitelor de la peco. Sigur te-ai dus acolo doar ca sa incarci butelia? :default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
în urmă cu 16 ore, Costin Lipan a scris:

@Bogdan B, noi iincarcam buteliile fara sa fie nevoie sa facem "ochi dulci" tantitelor de la peco. Sigur te-ai dus acolo doar ca sa incarci butelia? :default_big_grin:

Sigur, sigur .... cred .... :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fane Livadariu

Salutare tuturor, la rulota ce tocmai am cumparat-o (prima) nu am butelie, deci trebuie sa cumpar una si nu prea stiu de care... Ce s-ar potrivi pe dimensiunile suportului ar fi cea

reincarcabila GPL 12.7L, Material compozit, Cehia (o voi atasa mai jos). As dori sa stiu daca e ok sau daca poate cineva sa ma indrume spre o varianta mai buna...multumesc :)

 

https://zep.ro/products/butelie-reincarcabila-gpl-12-7l-ef-6507?variant=35296990920863&currency=RON&utm_medium=product_sync&utm_source=google&utm_content=sag_organic&utm_campaign=sag_organic&gclid=CjwKCAjwmK6IBhBqEiwAocMc8vy5M_XOxEoL11jnoQdhcpomgMTag_RedtRLQZpobC0xzGBo0w4CaBoCdBUQAvD_BwE

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Reincarcabila e cam orice butelie, dar fara a fi in siguranta!!! Intrebarea care se pune este daca e reincarcabila la schimb si nu de catre proprietar, altfel reclama produsului respectiv este mincinoasa!!!

 

O butelie GPL reincarcabila arata complet diferit. Modelul din aluminiu de pe site-ul exis.ro il am eu si-l recomad. Referitor la reincarcarea ei este o adevarata disputa ideologica pe site, si nu numai!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Butuza Gabriel

Salutare,
  Sunt nou pe aici si vin cu o intrebare.

 

De curand am cumparat o rulota Hobby si butelia este aproape goala . Am vazut ca pe butelie scrie PROPAN . Este ok sa o incarc cu GPL?? voi ce parere aveti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Este ok sa o încarci cu gpl.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Butuza Gabriel, daca nu este reincarcabila, atunci iti asumi un mare risc...

Daca incarci butelia cu GPL iarna, o sa ai o proportie mai mare de propan si o poti folosi iarna. Daca insa ai incarcat-o vara, atunci proportia este invers proportionala si daca vrei s-o folosesti iarna, vei ajunge la concluzia ca mai bine te incalzesti la lumanare!

Mai rasfoieste aria si vei avea mai multe cunostinte despre gazul la rulota si nu o sa mai vii cu scuza "sunt nou pe aici".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 11/03/2022 la 11:03, Butuza Gabriel a scris:

Salutare,
  Sunt nou pe aici si vin cu o intrebare.

 

De curand am cumparat o rulota Hobby si butelia este aproape goala . Am vazut ca pe butelie scrie PROPAN . Este ok sa o incarc cu GPL?? voi ce parere aveti?

Daca vrei sa fi sigur, mergi la Petrom si iei o butelie cu Propan.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanG

Salutare! Cand te refereai la click-clack , te refereai la asta? Daca, da, imi poti spune unde ai gasit adaptorul? Sau stie cineva unde as putea gasi adaptor pt reincarcare? Multumesc!

20230826_111214.jpg

Modificat de BogdanG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Butelia asta este folosita in Spania, Portugalia, Danemarca.

Gasesti pe OLX

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.