Ursu Florin

Lampa exterior 12v ( Led )

9 postări în acest subiect de discuţie despre Lampa exterior 12v ( Led )

Lampa exterior 12v ( Led )

Ursu Florin

Salutare :salutare!:

Va rog sa îmi recomandați o lampa pentru exterior cu montaj pe peretele rulotei.

Vreau o lampa care sa facă lumina și sa fie cu led ( de preferat lumina calda )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Cea mai buna e banda led. Am luat profil de aluminiu pentru banda led la 90 grade, sa bată lumina in fata rulotei, pe care l-am lipit cu Sika sub marchiza. Am pus in el banda led cu număr mai mare de leduri, banda turnată in plastic transparent, pentru exterior. Peste vin difuzoarele de plastic, transparente sau opace, cu care vine profilul. Le-am legat la lampa originala din exterior ca sa nu mai dau găuri sa trag fire electrice. Am ales leduri lumina albă rece, sunt și cu lumina calda. Toată afacerea undeva pe la 100 lei, 3 metri liniari.  Se vede ca in Vegas. Și cu un consum foarte mic.

fb_img_1610115835835.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Cristian A, o poza mai de aproape sa văd cum arată din pct de vedere estetic?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

La fel am facut si eu numai ca eu am lipit direct  pe tabla rulotei , banda led  sub sina pt fusta de cort.

Nu am poze ! Siliconul in care e trasa banda led sa ingalbenit putin de la vreme dar nu e inestetic pt. ca nu se vede sub acea sina !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Nu prea am poze.  Cand merg prima data la rulota....Pana atunci am gasit doua, una e din interior cu profil normal, nu la 90 grade. Si in interior am pus in mai multe locuri. Cand sunt stinse ledurile arata alb afara si transparent in interior, unde am ales difuzor transparent.   La exterior, dupa intarire, am curatat surplusul de silicon.

IMG_20200508_112006.jpg

IMG_20200508_112029.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

La interior , ca sa nu mai dau găuri sa trag fire și întrerupătoare, am pus in doza un releu cu telecomanda, l-am găsit redus pe la 40 lei. Telecomanda are doua butoane și le pot comanda pe ambele. Din pat, ca-s leneș. Rulota a venit de noua numai cu led, de jur împrejur, plus spoturi, dar ce-am pus eu face lumina pe care am dorit-o, sa nu ma Chiorașcu când citesc.  Am pus și in compartimentul buteliilor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Eu am scos becurile(2) de 5 W din lampa de exterior și am pus vreo 1 m de banda led cumva mototolit și capacul lămpii peste, la locul ei. Nu a ieșit rău. Bine, și am mai pus sub geamurile laterala banda led, a ieșit ceva ambiental, și suficient sa vezi ce bagi în gura noaptea, la masă. Eu sunt incantat, probabil o sa fac la fel și la următoarea rulotă. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare colegi,

cu asta imi băteam și eu capul. Suruburile de fixare de la lampa mea sunt foarte ruginite, nu funcționeaza becurile desi am curent pe fir iar capacul este îngălbenit. 

M-am hotarat si am comandat de pe http://motorhome.ro/camping.html#!/lampa-externa-LYNTA-LED/p/268518448.

Din păcate am primit răspuns ca nu este pe stoc nici măcar la furnizor. Imi placea modelul că avea și întrerupător.

Acum vreau să montez ceva module led în locul becurilor existente după ce curăț toate elementele. 

O să revin cu poze.

Weekend plăcut!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salutare, eu am inlocuit becurile 2 buc C5W din lampa iluminat exterior cu becuri led Osram care consuma foarte putin si lumineaza foarte bine.

Am un link de unde le-am cumparat si unde gasiti si piese auto la preturi foarte bune: https://targuldepiese.ro/bec-lumini-interioare-osram-6418dwp-01b-tdpid-914254.htm

Numai bine!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.