DACIAN COJOCARIU

Pompa submersibila

5 postări în acest subiect de discuţie despre Pompa submersibila

Pompa submersibila

DACIAN COJOCARIU

Va salut stimati rulotisti si autorulotisti. Sunt nou pe forum si nu stiu daca am postat in sectiunea potrivita, imi cer scuze pentru asta. Am cumparat  pompa submersibila alaturata https://www.aliexpress.com/item/1005001892500081.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dyJNxAD si nu stiu cum functioneaza sistemul de apa cu ea. Va rog sa ma ajutati sa inteleg principiul de functionare. Pompa respectiva banuiesc ca nu are presostat, am nevoie de un presostat separat sau am nevoie de intrerupatar la fiacare baterie si boiler? Idea este ca nu vreau intrerupator  la baterie. Sau am nevoie de pompa exterioara cu presostat pe ea????

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

@DACIAN COJOCARIU uite aici descris sistemul 

Din ce se vede in poza pompa ta se potriveste la sistemul cu microintrerupatoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@DACIAN COJOCARIU, pentru a o integra intr-un sistem cu presostat, ai nevoie de:

- supapa de sens (intercalata undeva pe traseul de la pompa spre robinete);

- presostat de presiune mica, sub un bar, pentru ca aceasta pompa nu poate mai mult (scrie banuiesc pe eticheta ce presiune face - eu nu am vazut in poze, asa ca va trebui sa gasesti acel presostat potrivit). Il intercalezi intre supapa de sens si robinete. Daca presostatul accepta 5 A, atunci nu mai trebuie sa intercalezi in circuitul electric si un releu, ci va fi pur si simplu comutatorul pompei. Daca nu, atunci pui si releu.

Bineinteles, tot montajul electric il faci printr-o siguranta calibrata.

Daca presiunea facuta de pompa este prea mica (am vazut ca scrie maxim 5 m pe inaltime - este o formula de calcul, o cauti si afli presiunea), atunci folosesti robinete cu microintrerupatoare. Daca le ai deja la rulota, atunci e ok. Verifica si daca acestea actioneaza pompa printr-un releu. Daca nu ai deja robinete cu microintrerupatoare, nu te sfatuiesc sa le iei, ci sa iei o pompa mai serioasa, pierzi doar 40 lei, iar pompa o poti folosi pentru a face un dus extern.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DACIAN COJOCARIU

Multumesc!

S-a facut lumina in mintea mea, de acum stiu ce am am de facut. :multumesc!::multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.