Bilti

DIY Acumulator LifePo4

5 postări în acest subiect de discuţie despre DIY Acumulator LifePo4

DIY Acumulator LifePo4

Bilti

Salutare dragi colegi!  Vreau sa-mi fac un acumulator din celule 55Ah. A mai facut careva? Din calcule reiese ca unul LiFePo4 de 55Ah e echivalent cu un AGM de 120. Ca si avantaje ar fi curentul de incarcare foarte mare (la AGM ultima parte a incarcarii e foarte lenta fiind la curent mic), greutate mica  (5kg vs 33kg). 

Urmeaza sa comand celulele si BMS-ul iar progresul am sa-l postez aici. Celulele vor fi  luate de pe Aliexpress.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Bilti, sa ai grija sa fie noi. Selecteaza comercianti care au foarte multe comenzi pentru respectivul produs. Ai posibilitatea sa citesti review-uri despre ce au primit. Si eu urmaresc cateva astfel de celule si m-am oprit la unele firme care au foarte multe comenzi si asa am descoperit ca unele vindeau produse folosite (urme vizibile la conexiuni, lipsa hologramei etc.) Vezi ca transportul dureaza foarte mult si costa foarte mult in cazul livrarii in Europa. In SUA e mai ieftin transportul. Se mai practica si varianta: produs ieftin cu transport scump. Nu uita de TVA la vama!

Montajul e simplu, am urmarit cateva "emisiuni" DIY pe YT si daca sunt fiabile, reprezinta o varianta demna de luat in calcul vs. produse gata facute.

 

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Salut,  

Ce Bms recomandați pentru 4 celule lifepo4 de 310A, pe care vreau sa le încarc de la un panou solar de 200W.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ionita Mihai depinde foarte mult de curentul de descarcare de care ai nevoie. Depinde si de ce fel de conexiuni doresti, racire activa/pasiva samd. Vezi si recomandarea mea de mai sus, pe care o adaptezi la BMS. De asemenea, te mai uiti si pe YT sa vezi ce au folosit altii, care ar fi avantajele/dezavantajele etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

E cam tarziu raspunsul dar, gasiti si pe OLX BMS 4S de 12V DALY de 100A. Ajunge ca si curent de incarcare descarcare. Asta are pret undeva la 350ron fara bluetooth si +100ron daca doriti cu bluetooth. Eu recomand sa luati cu bluetooth.

Pe langa asta 4 celule de 100Ah fiecare va ajung undeva la 1700ron, tot de pe OLX. 

Atat va trebuie si aveti o baterie LiFePo4 functionala la cel mai mic pret.

 

Daca vreti varianta safe proof, fara bataie de cap, fara sa luati extra invertor, incarcator, etc...... luati un EcoFlow si pe langa ca e si portabil, il folositi la orice: casa, rulota, autorulota, orice, oricand. Accepta si incarcare de la panouri solare.

Luati un cablu 220V si conectati rulota la el. Atat. Blana, garantez. DAAAAR, costa, mult de tot.

Depinde fiecare cum sta cu banii. Eu as lua unul din ala sincer dar e peste 100 milioane bani vechi.......

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.