Viorel K

Grosime pereti rulota

20 postări în acest subiect de discuţie despre Grosime pereti rulota

Grosime pereti rulota

Viorel K

Am gasit in specificatii la Adria si la Weinsberg, la modelele care ma intereseaza pe mine, grosimea peretilor de 23 mm la Adria si 33 la Weinsberg, tavan 23.8 Adria vs 33 Weinsberg, podeaua e de 40 la ambele. Din ce este izolatia nu stiu, probabil ar fi si asta important, dar de vreme ce nu stiu, discut doar grosimea. Oricum sunt modele entry. Diferenta este de natura sa se simta ca izolatie, mai ales vara, iarna nu cred ca voi merge, cel mult cateva noapti mai racoroase de primavara/toamna, adica incat sa atarne in alegere. Ca rezistenta la infilatratii in timp nu stiu daca are vreo importanta grosimea, mai degraba cred ca nu, grosimea fiind data in principal de stratul de izolatie.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Viorel K

 Dacă izolația este de 33mm înseamnă că șipcile care alcătuiesc structura rulotei sunt de 33mm grosime, despre lățimea lor nu mă pronunți. Deci cred că rulota Weinsberg este mai solidă din această punct de vedere față de Adria.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Cred ca am formulat problema neclar. Era de fapt o intrebare,  daca diferenta de 1cm la grosimea peretilor se reflecta simtitor inauntru, cand afara e f cald sau frig, la una fata de cealalta, si apoi daca are legatura si cu rezistenta. Cu rezistenta am inteles, inclin sa iti dau dreptate, nu stiu daca valabil si la infiltratii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Viorel K Salut , nu grosimea peretului este importanta ci transferul termic din fisa tehnica . Material cu o grosime de 33mm si un transfer termic mare nu poate fi mai bun decit un 23 cu un transfer termic mai mic . Materialele pot fi diferite in ceea ce priveste constructia peretilor , a tavamului si a podelei . Cere constructorului coeficientul de transfer termic , daca polistirenul este expandat sau extrudat si pe urma poti face o comparatie . In situatia de fata , grosimea nu este un reper hotaritor in ceea ce priveste transferul termic .

 

Cu respect

Bogdan .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eriba, Humer folosește Pual, restul merg toți pe XPS parcă ii este sigla, adică polistiren.
Calitatea Knaus este net superioara celor de la Adria, cum spun de ani buni Weinsberg este best buy.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Domnul Ene! 

Ce face ca. o fracție sa fie mai mare? Numaratorul sau numitorul? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ovidiu Cica: si si!

 

Coef. de conductivitate termica: cu cat este mai mic, cu atat este mai buna izolarea. Asadar:

 

Cazul A:

23 mm : 0, 2 (ipotetic am luat un coef. de conductivitate scazut) = 115

Cazul B:

33 mm : 0, 4 (tot ipotetic am luat un coef. de conductivitate ceva mai mare) = 82, 5

 

Se observa ca valoarea in cazul A este mai buna decat in cazul B.

 

NOTA: nu sunt fizician, de aceea nu am pus unitatile de masura, dealtfel nici nu le stiu si nici nu am timp sa aprofundez problema, insa la bunul simt asa stau lucrurile.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

Domnilor ,  

 

Eu am spus ca , daca tot cumparam o rulota noua , putem afla citeva informatii referitoare la transferul termic cit si la tipul de polistiren , extrudat sau expandat , de care depinde umiditatea din interior . Astea sint reguli general valabile de la care pleaca discutia cu dealerul . Tot ce pui in plus si ce reprezinta calitate inseamna pret . Nu stiu sa fac calculele matematice execte dar stiu de unde poate incepe orice novice ca mine .

 

Ceea ce am vrut eu sa spun , a demonstrat Laurentiu , ipotetic dar adevarat .

 

Ma asteptamca domnul Ovidiu sa ne si impartaseasca cunostintele sale in domeniul fractiilor sau chiar un calcul de transfer termic bazindu-se pe densitate , conductibilitate . coeficient de dilatare cit si de contractare .

Toate aceste informatii il ajutau pe noul nostru coleg sa configureze o rulota cit mai aproape de preferintele lui .

 

Cu respect

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Domnul Ene!

Conductivitate termica (lamda- nu găsesc simbolul😬) - nu conductibilitate, este capacitatea izolatoare a unui material. Ca sa aflam rezistenta termica adică cât izolează un perete (de rulota de ex) trebuie sa facem în felul următor. R adică rezistenta termica = grosimea peretelui (în metri!) împărțit la conductivitatea termica a materialului izolant(polistiren, spuma, etc). Luam de ex grosime perete 3cm=0, 03m și împărțim la lamda extrudat  0, 03 și rezulta R = 1

Laurentiu!

Conductivitate termica de 0, 2 este foarte mare! (adică izolează foarte prost/rău)

La autorulota pe care am făcut-o în regie proprie am avut un perete de 10cm!!! grosime cu un lamda mediu de 0, 034 deci am avut R = 2.94.

Concluziile le trage fiecare! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

A fost postat, în urma cu ceva timp,   pe forum, un top al celor mai bune rulote, din punct de vedere al izolării termice, unde Weinsberg era, din câte am înțeles, alături de Knaus, printre primele.  Ce pot sa spun, ca posesor de Weinsberg, e ca iarna la - 21 grade, patru zile consecutiv, în Italia în Alpi, la cca 2000 m altitudine, , înăuntru erau plus 22-23 (nu-s friguros, dar piciul avea doar 7 luni). Erau și alte mărci de rulote, care nu aveau nici o problema și nu ma refer aici la cele din tarile scandinavice.  Dar, ca orice rulota,  dacă vrei sa ieși iarna, pregatita corespunzător.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Cat gaz ai consumat? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

12 nopți, 13 zile, din care 10 nopți/ 11 zile acolo, restul pe drum, doua butelii mari și una mică. Așa călătoresc iarna. Și am luat pentru o noapte încă o butelie cu propan din camping, ca nu au vrut sa-mi umple cu GPL la pompa (una din butelii e de fapt rezervor GPL, care se umple numai 80%). Buteliile mele, cu GPL din țara. Buteliile încălzite, regulatorul încălzit cu rezistența dedicată și fusta la 360 grade împrejurul rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 1 oră, Cristian A a scris:

A fost postat, în urma cu ceva timp,   pe forum, un top al celor mai bune rulote, din punct de vedere al izolării termice, ....."........".

 

Acesta este "TOP-ul primelor 10 rulote (ref. la izolatie)

E in lb. germana!

In lb. engleza (pt cunoscatori, n-am gasit), din pacate. :)

Dar "cuvintele cheie" for search is " Which caravan is best insulated" sau "Which caravan is better thermally insulated" ...  cu putin noroc, se gasesc informatii.

Cat de bine este noua Eriba Nova 555 izolata impotriva frigului?

Cum se "construieste" o rulota? Simplu pare la prima vedere, dar ... vezi aici!

Constructia rulotei.pdf

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pual este si rămâne tecnologia de top, apoi întra și alte chestii, tipul de încălzire și ventilare, punțile termice, câte geamuri și cât de mari, etc.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Subiectiv vorbind , as zice ca se simte mai mult izolarea fonica decat termica la peretii mai grosi pe timp de vara, dar cine sta vara cu geamurile inchise? :) 

Oricum, pe mine m-a incantat chestia asta cu peretii mai grosi la Weinsberg fata de Adria, dar nu a fost ceva determinant pt. alegerea modelului.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Peretii grosi inseamna structura de lemn mai rezistenta. Personal as opta pentru pereti cat mai grosi. Rulotele din categoria medie sunt izolate cu acelasi material, respectiv polistiren. 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gabriel ai perfectă dreptate, dar sa nu uitam ca înseamnă și greutate.

Asta a făcut norocul mărcilor francese ce sunt mai ușoare având pereți mai subțiri.

Da nu uitam ca mașinile franțuzești au limitări la masă de tractare, iar producătorii autohtoni le-au venit incontro.

 

La paritate de planta interna cântăresc mai puțin decât cele nemțești.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian
La 15/01/2021 la 15:42, Cristian A a scris:

A fost postat, în urma cu ceva timp,   pe forum, un top al celor mai bune rulote, din punct de vedere al izolării termice, unde Weinsberg era, din câte am înțeles, alături de Knaus, printre primele.  Ce pot sa spun, ca posesor de Weinsberg, e ca iarna la - 21 grade, patru zile consecutiv, în Italia în Alpi, la cca 2000 m altitudine, , înăuntru erau plus 22-23 (nu-s friguros, dar piciul avea doar 7 luni). Erau și alte mărci de rulote, care nu aveau nici o problema și nu ma refer aici la cele din tarile scandinavice.  Dar, ca orice rulota,  dacă vrei sa ieși iarna, pregatita corespunzător.

Weinsberg are 2 categorii, , la ICE are izolatia de top , celelalte modele sunt medii;

dar este Ok , am iesit si eu iarna cu ea , cu 2 copiii  ( si sotia friguroasa....:default_big_grin: ); cu regulator incalzit  si Truma Ultra-Heat , Truma/gaz   a lucrat in pozitia 1 pana la maxim  3  ;

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Dante
La 1/15/2021 la 16:08, Cristian A a scris:

12 nopți, 13 zile, din care 10 nopți/ 11 zile acolo, restul pe drum, doua butelii mari și una mică. Așa călătoresc iarna. Și am luat pentru o noapte încă o butelie cu propan din camping, ca nu au vrut sa-mi umple cu GPL la pompa (una din butelii e de fapt rezervor GPL, care se umple numai 80%). Buteliile mele, cu GPL din țara. Buteliile încălzite, regulatorul încălzit cu rezistența dedicată și fusta la 360 grade împrejurul rulotei.

Salut. Cum incalziti buteliile, dumneavoastra?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
49 minute în urmă, Stefan Dante a scris:

Salut. Cum incalziti buteliile, dumneavoastra?

 

Cu ajutorul ventului. Am pus un racord T pe vent si am scos aerul cald pe butelii. Racordul are si o clapeta cu care pot inchide fluxul de aer cand nu vreau sa incalesc buteliile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.