Alex.lefterica

Parere achizitie rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Parere achizitie rulota

Parere achizitie rulota

Alex.lefterica

Salutare,

 

Avand in vedere ca sunt in cautari de rulota va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere.

Se da 1 buc rulota avento 420 tl luxe din 91 sau 92 echipata destul de bine (zic eu): panou fotovoltaic de 350w (asa zice proprietarul, exista?), 2 acumulatori care au vreo 2 ani, insumati 300 ah, boiler, incalzire truma, frigider 12/220/gaz, wc tethaford cu golire si alimentare exterioara, instalatie electrica pe 12v si 220v, AC pe vapori de apa cu rezervor separat, tevi apa schimbate cu furtune alimentare cu insertie, cort dublu in fata si cu bucatarie de vara, canapele retapitate, tv cu receiver, cupla antibalans plus altele (gen ilum led, vreo 3-4 prize de 12 V prin diferite locuri)

Ce ar mai fi de facut la ea (parerea mea) pentru o mai mare comoditate ar fi:

- rezervor apa mare undeva sub una din banchete (in momentul de fata are un bidon de unde trag chiuvetele, altul pt dus) cu alimentare eventual exterioara de unde sa traga toate obiectele sanitare;

-schimbat bateriile de la chiuvete ca sunt doar de apa rece si parca as vrea apa calda la ambele chiuvete, nu doar la dus

-si, cel mai important, din punctul meu de vedere, refacuta instalatia electrica deoarece, in momentul de fata sunt tot felul de fire intinse prin rulota.

Rulota a avut 3 proprotari in tara (2 in acte) pe care, intamplarea face sa ii cunosc si sunt oameni ok, care s-au ocupat de buna starea rulotei.

Pretul ar fi 3500 euro. Ce parere aveti? Merita, e mult, e putin?

 

Va atasez si cateva foto facuta astazi, cand am fost sa o vad, inclusiv cu viitorul ansamblu (daca o fi sa fie).

 

Astept parerile voastre.

 

Multumesc!fb2e650c2bcc86951a836b7e0abf6310.jpg4000efef5687711a0b116e344627ee07.jpg0c165d9f6db523091d9ccd65e92de3bf.jpgc4319ab64abaf459d32b207017f7217c.jpgbb239d43c0a23e4f442e9a1644b1ac4b.jpgb75001f165ff37b484f7c6816d5f849a.jpg87820ed0a3079d9454e88b58aedcae70.jpgb1875d013efd5e442ec576163615032d.jpga0e3133078a31c0951fed482625a478f.jpge5bfac4be8208b1e7045b70b1148ffde.jpg7c8f5caaeed616a608626857296c07d3.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună, cum sta la capitolul infiltrati, frâne, cauciucuri, amortizatoare?
Cupla antibalas de când este pusa sus?
Pentru restul las colegii mult mai bine pregătiți decât mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Sincer sa iti zic nu as putea sa raspunde decat la anvelope ca sunt 2016 si au carne pe ele. Infiltratii nu pare sa aibe, cel putin la miros si la uitatul meu nu am vazut nimic dubios. Franele cum as putea sa le verific? Cupla nu stiu de cand e pusa. Pana la urma, merg pe ideea (ca si la masina) ca e sh, perfecta, ca noua nu are cum sa fie.

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Clar ca perfecta nu, dar poți știi ce are și pune la punct.
Anvelopele la rulotă se schimba la 4 indiferent de km parcurși, sunt umflate la presiunii mari și stau mai mult oprite. Inclusiv în cartea mea de la Knaus este scris.
Infiltratiile se vad la ochi in toate colțurile, se simt la nas și le pipai cu degetele.
Cupla antibalas, dacă nu știi de când este va trebuii sa ii schimbi ferodourile, poate trebuie refăcute și garniturile la repulsor, in spatele mașinii ea trebuie sa frâneze ușor, sa se lase moale după mașină în momentul când franezi, nu are voie sa fie ca un ciocan.
Frânele se dai jos și se controlează, sunt pe tambur.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

3 proprietari in ce interval de timp? Si de cand este in ro? Daca te preocupa pretul corect, scade dotarile extra si vezi cat ar costa fara, ca sa faci o comparatie mai reala cu altele pe care le-ai vazut, pe viu sau in anunturi. Oricum mari diferente n-au cum sa rezulte, cel mult vorbim de cateva sute de euro. Si eu ma uit acum dupa rulote, ce-i drept mai noi, si asa vag mi se pare cam mult, chit ca sunt ceva mai scumpe in perioada asta..In rest, daca tie iti place (si sotiei, foarte important, cum mai ziecea cineva), ok. In tot cazul, trebuie sa fii o persoana mai putin pretentioasa ca sa cumperi la vechimea asta, chit ca pretul e pe masura, si in al doilea rand sa ai ceva dibacie la reparatii si scule, sa iti rezolvi singur si repede mai totul si cu costuri minime. Daca nu te grabesti, mai asteapta si mai strange. In asta vei baga bani pe care nu ii vei mai scoate. Iar aparitia infiltratiilor, cumva de asteptat la vechimea ei, daca nu deja exista nedibuite de tine, iti va crea o mare problema, ca de alfel oricui.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare

 Să te uiți bine și la șinele și chederile geamurilor, la trape și la aerisitoare! Cu mare atenție și răbdare colțurile! Podeaua să-l verifici! Din poze nu prea se vede totul, însă clar că trebuie intervenit la capitolul instalație electrică! Succes și un sfat! Nu te grăbi ce e al tău e pus la o parte! 

 Dacă mai ai nelămuriri nu ezita întreabă!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

Salutare , acel aer conditionat care functioneaza pe apa este total inutil si nerecomandat la rulota . El functioneaza prin scaderea temperaturii cu ajutorul vaporilor de apa , dar reuseste sa scada temperatura cu maxim 10 grade fata de ceea ce este in rulota ,  si asta in cazuri fericite , Cred ca ar mari si umiditatea din interior , ceea ce nu ar fi recomandat la o rulota . S-au folosit si la camioane dar au fost un esec total . 

 

Cu respect

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica
3 proprietari in ce interval de timp? Si de cand este in ro? Daca te preocupa pretul corect, scade dotarile extra si vezi cat ar costa fara, ca sa faci o comparatie mai reala cu altele pe care le-ai vazut, pe viu sau in anunturi. Oricum mari diferente n-au cum sa rezulte, cel mult vorbim de cateva sute de euro. Si eu ma uit acum dupa rulote, ce-i drept mai noi, si asa vag mi se pare cam mult, chit ca sunt ceva mai scumpe in perioada asta..In rest, daca tie iti place (si sotiei, foarte important, cum mai ziecea cineva), ok. In tot cazul, trebuie sa fii o persoana mai putin pretentioasa ca sa cumperi la vechimea asta, chit ca pretul e pe masura, si in al doilea rand sa ai ceva dibacie la reparatii si scule, sa iti rezolvi singur si repede mai totul si cu costuri minime. Daca nu te grabesti, mai asteapta si mai strange. In asta vei baga bani pe care nu ii vei mai scoate. Iar aparitia infiltratiilor, cumva de asteptat la vechimea ei, daca nu deja exista nedibuite de tine, iti va crea o mare problema, ca de alfel oricui.
Daca ma apuc sa scad AC, panoul, bateriile si boilerul nu mai ramane mai nimic din valoarea rulotei (nu mai zic de retapitarea canapelelor cu un plus, corturile, buteliile etc). Sincer, fizic e singura pe care am vazut-o, pe anunturi ma tot uit de vreo 2 luni si nu gasesc nimic la pretul asta care sa arate ok. Singura care mi-a placut e tot o avento, de la Cluj, din 99, 5450 euro, nu la fel de dotata-> ma intreb daca merita 2000 euro in plus (plus eventualele dotari de dupa cumparare) pt 7 ani mai tinerica.

Nu stiu exact de cand e in Ro, dar primul proprietar a tinut o cel mai mult, urmatorii 2 doar cate 1-2 ani. Pe dedesupt proprietarul 2 a curatat-o+antifonata cu o solutie de barci (din spusele lui la momentul la care a facut-o). La ce referi cand zici ca nu suntem foarte pretentiosi? Sincer, ca aspect interior, imi place mai mult decat de pe la inceputul anilor 2000 (ma refer la culorile mobilierului).

@Fejer Antal, la sine si in jurul geamurilor nu se vad zone patate sau urme de apa. Podeaua in zonele unde se poate calca e tare, singurul loc unde nu am putut sa vad e in lazile de sub canapele deoarece erau sacii cu corturile si o multime de alte acareturi.

Apropo de instalatia electrica, stiti cumva cat ar costa manopera (fara piese) pt refacerea ei cu adaugarea de sigurante si etc?

Multumesc!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.