Alex.lefterica

Apa gri

20 postări în acest subiect de discuţie despre Apa gri

Apa gri

Alex.lefterica

Salutare,

 

Am incercat sa gasesc pe forum, dar n am gasit nici unde informatii legate de apa gri.

 

Fiind incepator in ale rulotismului, va rog, sa ma ajutati cu informatii legate de apa gri. Rulota pe care vreau sa o achizitionez nu cred (nici actualul proprietar nu stie exact, cred) ca are rezervor pt apa gri. Actualul proprietar imi spune ca daca stau in camping trebuie sa am sub rulota un rezervor sa colectez apa uzata (nu cea de la WC). Asa este? Nu ar fi trebuit sa aibe ca WC-ul, un loc bine definit unde se baga o caseta pe care apoi sa o golesti. Mi se pare ciudat sa stai cu bidoane pe sub rulota intr-un camping. Voi cum aveti? Asa e sistemul la toti?

 

Multumesc!

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Antonaru

Apa gri este apa de la dus/chiuveta. Care de principiu este apa cu detergent/sapun. Pentru aceasta se pare ca nu ai rezervor.

Sunt persoane care practica aceasta optiune pentru colectarea apei gri cu toate ca personal nu mi se pare normal.

Caseta de la wc este doar pentru wc si ceea ce ajunge in el.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 7 ore, Alex.lefterica a scris:

 

Salutare,

 

Am incercat sa gasesc pe forum, dar n am gasit nici unde informatii legate de apa gri.

 

Fiind incepator in ale rulotismului, va rog, sa ma ajutati cu informatii legate de apa gri. Rulota pe care vreau sa o achizitionez nu cred (nici actualul proprietar nu stie exact, cred) ca are rezervor pt apa gri. Actualul proprietar imi spune ca daca stau in camping trebuie sa am sub rulota un rezervor sa colectez apa uzata (nu cea de la WC). Asa este? Nu ar fi trebuit sa aibe ca WC-ul, un loc bine definit unde se baga o caseta pe care apoi sa o golesti. Mi se pare ciudat sa stai cu bidoane pe sub rulota intr-un camping. Voi cum aveti? Asa e sistemul la toti?

 

Multumesc!

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

 

Ți-a spus foarte corect actualul proprietar. La rulote, se folosește în camping un rezervor cu forma unei valize pe roți, cu capacitatea de vreo 20 litri.

La autorulote cred că există rezervor dedicat, de vreo 110 litri, însă ca să îl golești trebuie să deplasezi întregul vehicul deasupra unei rigole colectoare, aflată într-un punct dedicat în camping.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica
Apa gri este apa de la dus/chiuveta. Care de principiu este apa cu detergent/sapun. Pentru aceasta se pare ca nu ai rezervor.
Sunt persoane care practica aceasta optiune pentru colectarea apei gri cu toate ca personal nu mi se pare normal.
Caseta de la wc este doar pentru wc si ceea ce ajunge in el.
Tu zici ca nu ar trebui colectata si deversata controlat? Eu zic ca da, gandestete intr-un camping daca toti ar lasa apa sa curga la voia intamplarii pe acolo, ar fi numai noroi.

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica
Ți-a spus foarte corect actualul proprietar. La rulote, se folosește în camping un rezervor cu forma unei valize pe roți, cu capacitatea de vreo 20 litri.
La autorulote cred că există rezervor dedicat, de vreo 110 litri, însă ca să îl golești trebuie să deplasezi întregul vehicul deasupra unei rigole colectoare, aflată într-un punct dedicat în camping.
Multumesc frumoa de lamuriri! Eu ma gandeam ca ar fi trebuit sa fie un loc special cu un rezervor, la fel (nu comun) cu cel de la wc, dar se pare ca logica mea cu cea a constructorilor de rulote nu se intersecteaza!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Alex.lefterica!

 

La rulote, spre deosebire de autorulote, rezervorul pentru ape gri nu este fix deoarece daca ar fi fix, proprietarii ar fi mai lenesi in a-l goli inainte de deplasare (in ideea ca l-ar deversa undeva pe traseu sau chiar la destinatie), iar acest fapt inseamna dezechilibrarea rulotei in mers, dar si reducerea semnificativa a gardei la sol. De asemenea, al doilea motiv este acela ca la rulota, spre deosebire de autorulota, poti descarca oricand acest rezervor mobil fara a mai deplasa rulota spre locul de deversare din camping --> mai putin deranj.

O alta posibilitate este aceea a folosirii unui furtun pentru deversare in punctele special amenajate aflate in apropierea locului de campare (de regula acolo unde este locul de alimentare cu apa si curent electric). In unele campinguri exista o rigola pentru colectarea apei pluviale si acolo se deverseaza de regula si cea gri.

Exista si rezervoare de 40 L precum cel de la Fiamma (ROLL-TANK 40 W) care au o gura mare de vizitare (prin care se poate curata usor in interior),  un indicator de supraplin, precum si roti pentru deplasarea mai usoara.

Din experienta proprie, cel de 40 L este minimum minimorum pentru confort, adica 1-2 zile pana la umplere.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Din experienta proprie, cel de 40 L este minimum minimorum pentru confort, adica 1-2 zile pana la umplere.

Depinde foarte mult de numarul de persoane, cat de departe esti de dusuri, cat de lenes, cati copii mici, etc...

Personal nu stiu daca 3 adulti folosim 40L de apa gri intr-o saptamana (in camping desigur).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Din experienta proprie, cel de 40 L este minimum minimorum pentru confort, adica 1-2 zile pana la umplere.

Depinde foarte mult de numarul de persoane, cat de departe esti de dusuri, cat de lenes, cati copii mici, etc...

Personal nu stiu daca 3 adulti folosim 40L de apa gri intr-o saptamana (in camping desigur).

 

L.E. Eu folosesc acesta varianta de bidon si cel mai adesea in offcamping. Atunci, da, depasesc cu siguranta 20-30L zilnic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@George B, in camping amenajat noi folosim doar dusul (daca exista). Vasele si spalatul pe maini doar in rulota.

Si, da, depinde de fiecare cum foloseste utilitatile rulotei/campingului. Asadar, in functie de obiceiurile fiecaruia, se dimensioneaza si bidonul pentru ape gri.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

@NRLaurentiu, asa cum faceam si cu cortul, asa o sa procedam si cu rulota. in general o sa cautam campinguri "full option", tocmai pentru a nu fi nevoiti sa folosim dusul din rulota.
Da, stiu, ca la noi sunt destul de rare, dar ne descurcam cu ce avem...
Suntem 2 adulti si un copil de aproape 3 ani la vara, cam ce bidon ne ar fi necesar pentru a il goli 1/zi?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata,  @Alex.lefterica!

 

Daca bugetul va permite, achizitionati bidonul pe care vi l-am recomandat. Pe langa capacitatea sa, beneficiati si de confort la transport. Daca nu sau daca este prea mare, luati ceea ce v-a recomandat George, insa va trebui probabil sa-l goliti zilnic.

 

Cu placere!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Ceva de genu recomand: https://www.fritz-berger.com/item/berger-water-taxi-718

sau https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p670_Comet-Abwasser-Taxi--25l--grau.html

E important sa aiba roti sa-l puteti transporta usor. Il golesc zilnic in camping desi facem dus si spalam vase la facilitatile campingului. Cred ca mai mare ar fi dificild e transportat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Alex.lefterica 

De ceva vreme în urmă (aproximativ o lună) am dat peste acest topic. 

Nu am răspuns pentru că nu avusesem încă achiziționat acest rezervor de ape gri. Poate că răspund târziu și ai rezolvat problema, te-ai lămurit cum stă treaba. Dacă e târziu, prea târziu, îmi cer scuze. 

Sunt foarte mulțumit și bucuros că am achiziționat - de puțin timp - un astfel de obiect! Există campinguri la noi sau în străinătate care cer astfel de obiecte. 

Sunt și eu în rând cu lumea civilizată! 

Cam așa e "instalația": vezi pozele. 

Sper că nu spun o prostie, nu sunt 100% sigur, dar, mi se pare că rulotele europene au doar o singură țeavă de scurgere, nu două. 

Englezoaicele au țeavă de scurgere separată și de la duș. 

 

Pentru mai multe lămuri, caută pe YouTube filmulețe explicative. 

Cuvântul cheie: wastemaster. Vei găsi inclusiv modele de instalații de scurgere pentru gură de canal lângă rulotă. 

 

Gânduri bune! 

 

IMG20211109161937.jpg

IMG20211109161814.jpg

IMG20211109161733.jpg

IMG20211109161512.jpg

IMG20211109161640.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Salutare si multumesc pentru raspuns.

Intr-adevar m-am cam lamurit cum sta treaba cu apa gri, am o singura gaura in podea pe unde scurge atat apa de la chiuvete, cat si cea de la dus. Am si achizitionat un rezervor de apa gri, un model cu o gaura mare pe mijloc pe care il bag sub rulota in dreptul scurgerii cand campez.

Multumesc inca o data, @Florin Smolnicki

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Alex.lefterica fă-ți timp și pune niște poze, niște explicații cum procedezi. Experiențe. Chiar avem de învățat sau de prins câte o idee. 

Avem de învățat unii de la alții. 

 

Cocoșul dintr-o poză nu era de vânzare. Era al mamei mele. Într-o zi va deveni răcituri. Scuze de off topic! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mi-am făcut obiceiul să caut informații de pe internet într-o anumită direcție. Fac săpături și găsesc de fiecare dată multe idei, informații. Tot așa s-a întâmplat cu rezervorul de ape gri Wastemaster. Din câte am citit, mi se pare cel mai vândut model din lume. 

Vizionând tot felul de filmulețe explicative și citind despre acest produs, am aflat cum se utilizează, ce volum are - cu exactitate. Eu pe al meu l-am măsurat, dar mi-a dat 34 de litri capacitatea. De fapt, are 38 de litri și cântărește vreo 6 kilograme - nu e chiar așa de ușor precum pare.

 

Citind despre acest rezervor, pot spune că am reinventat roata... :default_doh:

Am aflat că - atunci când merg să duc caseta - pot să îl folosesc la transportul casetei sau pot căra și o canistră de apă (dacă sunt în camping nu trebuie să car apă cu canistra, mi-am cumpărat în vară 50 de metri de furtun + ce mai aveam de la rulotă + un furtun extensibil, luat la ofertă de la Lidl). 

Acest rezervor Wastemaster mi se pare extrem de practic. 

Voi renunța la lisa pe care o aveam la rulotă și voi folosi acest rezervor. 

Cu lisa pot căra canistrele și caseta. Acest rezervor îndeplinește trei funcții.

Tot de pe Youtube și internet am aflat că se pot pune două corzi/ elastice. Totul foarte practic!

 

O zi frumoasă!

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Neata,

Niste informatii foarte pretioase si de retinut!!!

Multumim, @Florin Smolnicki !!!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.