Dani M

Sistem mover nou

6 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem mover nou

Sistem mover nou

Dani M

Salutare,

As vrea sa-mi cumpar un mover pentru rulota care sa ma ajute la parcare. Rulota mea are MMA 1250, dar parcarea se face pe pavaj in rampa, deci o sa fie nevoie de un pic de forta.

Oscilez intre urmatoarele 2 modele: Berger Titanium si Enduro EM203, cu Berger ca preferinta deoarece pare mai puternic pana la 2250 kg, si panta de 25% fata de Enduro 1800 kg si panta de 18%.

Daca aveti unu din modelel de mai sus m-as bucura sa primesc niste feedback.

De asemenea pe langa sistemul de mover o sa mai am nevoie de baterie. Aveti aici ceva recomandari?

Mai am nevoie si de altceva?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Eu am folosit Enduro la o rulota cu MMA 1300 kg. Daca reglezi apasarea pe cauciucuri spre maxim nu sunt probleme, chiar la pante maricele. Am fost multumit de el. Am mai cumparat unul unui prieten pe o rulota cu MMA 1150 kg. Si el este multumit. 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Noi il avem pe acesta :

https://rulote-turistice-second.ro/portfolio-items/mover-enduro-em-303/?portfolioCats=15%2C16

 

Nu l-am folosit in rampa decat cand am adus rulota acasa, s-a descurcat bine, i-am dat un impuls ca aveam un fel de urcare cam cat un trotuar (vreo 10-12cm) dar nici nu stiu daca era fixat la maxim pe roata :) . Eu zic ca isi face treaba.

 

Avem o baterie de 100 de la sorgeti ( parca asta ):

https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-agm-vrla-100ah

 

Despre panou nu stiu, l-a montat Dan Golaescu si pare ca se incarca si cand e umbra :)

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

M-am hotarat sa cumpar mover-ul Enduro EM203 si acum sunt in cautarea unei baterii pentru acesta. Ce baterie recomandati? (nu am panouri solare si nici nu cred ca o sa instalez)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
37 minute în urmă, Dani M a scris:

nu am panouri solare si nici nu cred ca o sa instalez

Ai grija la incarcarea bateriei, pe perioada cans nu folosesti rulota. Daca rulata are redresor cu sistem de incarcare, sa o conectezi periodic la retea, daca nu, sa folosesti un incarcator digital. Presupun ca ai instalatie cu priza cu 13 pini, cu iesire de 12V pentru incarcarea bateriei rulotei in timpul mersului.

Daca vei folosi bateria doar pentru mover, o capacitate de 80 Ah e suficienta pentru cateva minute de folosire, fara a descarca excesiv.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Multumesc pentru raspuns.

Da, instalatia e cu 13 pini, am atasat si 2 poze cu modulul electric. As vrea sa folosesc bateria ptr mover si pentru instalatia de 12 volti (lumini led si pompa apa).

IMG_20210504_145154.jpg

IMG_20210504_145206.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.